لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۱۷

خبرهای کوتاه

سقف تعیین شده گروه ۷ برای قیمت نفت روسیه احتمالا بین «۴۸ تا ۵۵ دلار» خواهد بود

تولید روزانه نفت روسیه بعد از تحریم‌های غرب حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است
تولید روزانه نفت روسیه بعد از تحریم‌های غرب حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یافته است

در پی تصمیم هفت کشور صنعتی جهان بر اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه، پالایشگاه‌های آسیایی مشتری نفت این کشور می‌گویند سقف قیمت اعمالی احتمالا بین ۴۸ تا ۵۵ دلار خواهد بود.

گروه هفت روز ۱۱ شهریور تصمیم به اعمال سقف قیمت برای نفت روسیه گرفت و آمریکا می‌گوید که کشورها و شرکت‌هایی که بالای سقف تعیین شده، نفت از روسیه خریداری کنند، تحریم خواهند شد.

هنوز معلوم نیست چه تعداد از کشورها به طرح گروه هفت خواهند پیوست اما اتحادیه اروپا که از دسامبر امسال تحریم‌های نفتی علیه روسیه و کاهش ۹۰ درصدی خرید نفت از این کشور را اعمال می‌کند، به احتمال زیاد به این طرح خواهد پیوست.

وزیر خزانه‌داری آمریکا اخیرا گفت که سقف قیمت اعمال شده برای نفت روسیه، بالاتر از هزینه تولید نفت در این کشور خواهد بود.

نشریه تخصصی پلاتس در گفت‌وگو با منابع مختلف در ۱۱ پالایشگاه بزرگ آسیایی از جمله چین، هند، ژاپن، کره جنوبی و آسیای جنوبی گزارش داده که آن‌ها انتظار دارند سقف قیمت نفت روسیه بین ۴۸ تا ۵۵ دلار باشد.

بدین ترتیب، در حالی که قیمت‌های جهانی نفت هم‌اکنون بالای ۹۰ دلار است، روسیه تنها مجاز خواهد بود زیر سقف قیمت تعیین شده نفت بفروشد، وگرنه شرکت‌های بیمه و کشتیرانی، بانک‌ها، بخش خدمات، همچنین هر پالایشگاهی که در معاملات نفتی روسیه مشارکت دارد، تحریم خواهد شد.

اگرچه تولید روزانه نفت روسیه بعد از تحریم‌های غرب حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزار بشکه کاهش یافته، اما اوج‌گیری قیمت نفت باعث افزایش درآمدهای نفتی این کشور شده است.

طبق محاسبات مرکز مطالعات انرژی و هوای پاک، روسیه از زمان تهاجم نظامی به اوکراین در پنجم اسفند پارسال، بیش از ۱۱۱ میلیارد دلار صادرات نفت خام داشته است که ۴۶ درصد آن راهی اتحادیه اروپا شده است.

با استفاده از گزارش پلاتس، مرکز مطالعات انرژی و هوای پاک، رادیو فردا/د.خ/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

هشدار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره وضعیت نیروگاه هسته‌ای در اوکراین

نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در اوکراین
نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در اوکراین

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۱۱ اسفند ماه نسبت به وضعیت نیروگاه هسته‌ای زاپروژیا در اوکراین هشدار داد.

این نیروگاه که در جنوب اوکراین واقع شده و تحت تصرف نیروهای روس است، به مدت ده روز است که از برق پشتیبانی برخوردار نیست.

رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه این نیروگاه تنها به یک خط ۷۵۰ کیلوولتی اتکا دارد گفت: «این نیروگاه، انرژی لازم را برای خنک‌سازی ضروری شش راکتور وسایر راکتورها، از این خط تامین می‌کند.»

آقای گروسی گفت:‌« این نیروگاه، بارها مجبور شده است برای برق اضطراری خود به ژنراتورها تکیه کند .»

او با ابراز نگرانی عمیق از این وضعیت تاکید کرد که این مساله در تاریخ انرژی هسته‌ای «بی‌سابقه» بوده‌است.

گروسی تاکید کرد که این موضوع می‌تواند باعث نگرانی درباره «امنیت هسته‌ای»‌در این نیروگاه شود.

بزرگ‌ترین نیروگاه هسته‌ای اروپا در ۱۸ ماه گذشته، برای هشت بار مجبور شده‌است که به دیزل ژنراتورهای اضطراری برای ادامه فعالیت خود اتکا کند .

روز چهارشنبه نهم اسفند ماه در پی شنیده شدن صدای چند انفجار در نزدیکی نیروگاه ، مسئولان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نیروهای روس خواستند تا اجازه بازرسی از این نیروگاه را صادر کنند اما آنها گفتند خسارتی متوجه این نیروگاه نشده‌است.

کارشناسان آژانس مستقر در نیروگاه زاپروژیا هفته گذشته گزارش دادند که در طول هفته اخیر به طور روزانه در نزدیکی این نیروگاه صدای انفجار شنیده‌اند و این انفجارها خیلی نزدیک به تاسیسات رخ داده است.

نیروگاه اتمی زاپروژیا، از روزهای ابتدایی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، تحت کنترل ارتش روسیه قرار گرفت، اما کادر شرکت انرژی اتمی اوکراین در آن حضور دارند.

روسیه و اوکراین بارها یکدیگر را به بمباران تاسیسات زاپروژیا، بزرگترین نیروگاه اتمی اروپا، متهم کرده‌اند.

حماس می‌گوید ۷ گروگان اسرائیلی در غزه کشته‌ شده‌اند

تظاهرات خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی (عکس از آرشیو)
تظاهرات خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی (عکس از آرشیو)

گروه افراطی حماس روز جمعه یازدهم اسفند ماه در صفحه تلگرام خود، اعلام کرد که هفت گروگان اسرائیلی در غزه کشته‌شده‌اند.

این گروه افراطی که آمریکا و اروپا آن را یک گروه تروریستی می‌شناسند،بمباران ارتش اسرائیل را عامل کشته شدن این گروگان‌ها دانسته و گفته است، «تعدادی» از جنگجویانش نیز در این بمباران‌ها کشته‌شده‌اند.

این سازمان همچنین گفته است که تعداد گروگان‌های کشته شده ممکن است از ۷۰ نفر فراتر رود. این گزارش گروه حماس به طور مستقل قابل تایید نیست.

حماس نام سه نفر از گروگان‌هایی را که گفته می‌شود کشته شده‌اند به‌عنوان «خائم گرشون پری» ۷۹ ساله، «یورام ایتاک متزگر» ۸۰ ساله و «امیرم اسرائیل کوپر» ۸۵ ساله اعلام کرد.

این سه مرد از کیبوتص نیر اُز در ۱۵ مهرماه به گروگان گرفته شدند.

دولت اسرائیل هنوز به این اظهارات واکنشی نشان نداده است اما مقامات این کشور پیشتر اعلام کرده‌ بودند که ۱۰۰ گروگان همچنان در غزه در اسارت حماس هستند .

گروه افراطی حماس در حمله ۱۵ مهرماه خود به خاک اسرائیل، ۲۵۳ نفر را به گروگان گرفت و ۱۲۰۰ نفر را کشت .

در آبانماه گذشته و بنا بر یک توافق دوجانبه در راستای آتش‌بس موقت، ۱۰۵ نفر از این گروگان‌ها آزاد شدند .

رسانه‌های بین المللی می‌گویند هنوز نتوانسته‌اند به طور مستقل موضوع کشته شدن گروگان‌ها را تأیید کنند.

«حادثه جدید» برای کشتی آسیب‌دیده بریتانیایی در نزدیکی یمن

تصویر منتشر شده از کشتی بریتانیایی «روبیمار» در سال ۲۰۲۲
تصویر منتشر شده از کشتی بریتانیایی «روبیمار» در سال ۲۰۲۲

یک شرکت امنیتی بریتانیایی می‌گوید گزارش‌های متعددی مبنی بر حادثه‌ای دیگر در مورد کشتی باری بریتانیایی «روبیمار» دریافت کرده است.

شرکت امنیتی آمبری روز جمعه، ۱۱ اسفندماه، اعلام کرد که در این حادثه که روز پنجشنبه رخ داده، تعدادی از شهروندان یمنی آسیب دیده‌اند.

بر این اساس «روبیمار» که روز ۲۹ بهمن‌ماه امسال پس از هدف قرار گرفتن توسط حوثی‌های یمن در دریای سرخ رها شده بود، در زمان حادثهٔ دوم تقریبأ در ۱۶ مایل دریایی (۳۰ کیلومتر) بندر مُخا در جنوب یمن قرار داشته است.

جزئیات بیشتری از این حادثه منتشر نشده است.

این کشتی حدود دو هفتهٔ پیش در تنگه باب‌المندب مورد حمله حوثی‌ها قرار گرفت و به‌شدت آسیب دید.

سخنگوی نظامی حوثی‌ها اعلام کرد این کشتی که با پرچم کشور بلیز در آمریکای مرکزی حرکت می‌کرد،‌ بعد از هدف قرار گرفتن، در خطر غرق شدن است.

رویترز نوشت که خدمه کشتی را ترک کردند و توسط یک کشتی تجاری دیگر نجات یافتند.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، شش روز بعد اعلام کرد این حمله باعث لکه نفتی ۲۹ کیلومتری شده و آب همچنان در حال نفوذ به این کشتی است.

خطرات کشتیرانی به دلیل حملات مکرر پهپادی و موشکی حوثی‌های تحت حمایت جمهوری اسلامی در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب افزایش یافته است.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی با چندین حمله به تأسیسات حوثی‌ها به حملات آنان پاسخ داده‌اند، اما تاکنون نتوانسته‌اند این حملات را به طور کامل متوقف کنند.

جوان‌ترین عضو آلمانی پارلمان اروپا استعفا داد

مالته گَله، جوان ترین نماینده آلمانی در پارلمان اروپا، در پی طرح اتهاماتی مربوط به سوء‌رفتارش با کارکنان این نهاد، از عضویت در پارلمان اروپا استعفا داد.

روز جمعه ۱۱ اسفند اعلام شد فراکسیون احزاب سبز در پارلمان اروپا که آقای گَله از اعضای آن است هنوز مشغول تحقیق در مورد این اتهامات است.

او ضمن رد اتهامات گفته که با تحقیقات همکاری می‌کند.

مالته گَله در بیانیه‌ای گفت: «قبل از این نیز شایعات بی اساسی علیه من مطرح شده بود و من از بازرس فراکسیون احزاب سبز در پارلمان درخواست کرده‌ام که در مورد این شایعات تحقیق کند.»

این نماینده ۳۰ ساله در تابستان سال ۲۰۲۲ درخواست تحقیق در این مورد را به نهادهای مسئول در پارلمان اروپا تسلیم کرده است.

مجله آلماین «اشترن» اولین بار اتهامات مربوط به سوء‌رفتار آقای گَله را مطرح کرد.

فراکسیون احزاب سبز در پارلمان اروپا تاکنون حاضر نشده در این مورد اظهار نظر کند. با این همه، یک سخنگوی این فراکسیون گفت: «محیط کار امن و عدم تحمل هر گونه بدرفتاری و یا آزار در محیط کاری برای ما بسیار مهم است.»

مالته گَله در آغاز سال ۲۰۲۲ جایگزین سون گیگولد نماینده سابق حزب سبز آلمان از ایالت بایرن شد که به مقام مدیر کل وزارت اقتصاد منصوب شده بود.

فریبا بلوچ به عنوان یکی از برندگان «جایزه بین‌المللی زنان شجاع ۲۰۲۴» معرفی شد

فریبا بلوچ در زمینه موضوعاتی چون حقوق زنان و اقلیت‌ بلوچ فعال است
فریبا بلوچ در زمینه موضوعاتی چون حقوق زنان و اقلیت‌ بلوچ فعال است

فریبا بلوچ، فعال حقوق زنان، از طرف وزارت خارجهٔ ایالات متحده برندهٔ‌ «جایزهٔ‌ بین‌المللی زنان شجاع ۲۰۲۴» شد.

این جایزه روز ۱۴ اسفند در مراسمی با حضور آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه، و جیل بایدن، بانوی اول ایالات متحده، در کاخ سفید به برندگان اهدا خواهد شد.

وزارت خارجهٔ آمریکا روز جمعه، ۱۱ اسفندماه، با اشاره به اینکه نام خانم بلوچ در میان ۱۳ برندهٔ این جایزه است، در بیانیه‌ای اعلام کرد که او «با صراحت در مورد حقوق زنان و بحران حقوق بشر در سیستان و بلوچستان که به شدت تحت تأثیر خشونت رژیم، اعدام‌ها و تبعیض‌های سیستماتیک قرار گرفته‌اند، صحبت می‌کند».

بنفشه یعقوبی از افغانستان،‌ ولا هاربونوا از بلاروس و مینتزو وین از میانمار نیز از جمله برندگان این جایزه در سال ۲۰۲۴ هستند.

این وزارتخانه با اشاره به فشارهای پیشین نهادهای امنیتی بر خانم بلوچ گفت:‌ «با این حال، خانم بلوچ معتقد است که تنها راه به جلو مقاومت است و او بر فعالیت خود پافشاری می‌کند.»

در همین زمینه عامر دادآفرین و محمد ملازهی، پسر و برادر این فعال مدنی، در خردادماه امسال توسط این نهادها بازداشت شدند.

برندگان جایزهٔ بین‌المللی زنان شجاع، IWOC، از سال ۲۰۰۷ هر ساله از سوی مقامات ارشد وزارت خارجهٔ آمریکا انتخاب می‌شوند.

به گفتهٔ وزارت خارجهٔ آمریکا این جایزه به زنانی اعطا می‌شود که «شجاعت، قدرت و رهبری استثنائی در دفاع از صلح، عدالت،‌ حقوق بشر،‌ برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان و دختران را از خود نشان داده‌اند».

تاکنون این جایزه به بیش از ۱۹۰ زن فعال مدنی از ۹۰ کشور دنیا تعلق گرفته است.

اسفند ماه سال گذشته، جایزه افتخاری «مادلین آلبرایت» در مراسم اعطای «جایزه بین‌المللی زنان شجاع ۲۰۲۳»‌ به «زنان و دختران معترض ایران» اعطا شد.

ایلان ماسک از مدیران شرکت هوش مصنوعی «اوپن‌ای‌آی» شکایت کرد

ایلان ماسک
ایلان ماسک

ایلان ماسک، میلیاردر جنجالی، از سم آلتمن، مدیر عامل «اوپن‌ای‌آی» سازنده «چت جی‌پی‌تی»، به دلیل آنچه رها کردن توسعه فناوری هوش مصنوعی برای منافع بشریت به عنوان رسالت اصلی این شرکت خواند، شکایت کرد. آقای ماسک مدیران این شرکت را متهم به حرکت به سمت درآمدزایی متهم کرد.

در شکایتی که غروب ۱۰ اسفند به دادگاه ارائه شد، گفته شده است که سم آلتمن و گرک بروکمن، یکی دیگر از بنیانگذاران شرکت «اوپن‌ای‌آی» ابتدا برای تاسیس یک شرکت غیر انتفاعی که منابع آن در دسترس عموم قرار بگیرد به آقای ماسک مراجع کردند.

وکلای ایلان ماسک در این شکایت که به دادگاهی در سانفرانسیسکو تسلیم شده است، می‌گویند تمرکز شرکت «اوپن‌ای‌آی» با کمک و حمایت مایکروسافت بر کسب درآمد آن توافق را نقض کرده است.

این دادخواست می‌افزاید که شرکت «اوپن‌ای‌آی» طراحی پیشرفته‌ترین مدل هوش مصنوعی جی‌پی‌تی-۴ را «کاملا مخفی نگاه داشته‌اند.»

شرکت های «اوپن‌ای‌آی» ، مایکروسافت و ایلان ماسک تاکنون در مورد این شکایت اظهار نظر نکرده‌اند.

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۵ یکی از بنیانگذاران شرکت «اوپن‌ای‌آی» بود ولی در سال ۲۰۱۸ از هیئت مدیره آن کناره‌گیری کرد.

آقای ماسک که ثروتمندترین فرد جهان است، مدیر عامل شرکت تولید کننده خودروهای الکتریکی تسلا و شرکت تولید کننده موشک های فضاپیمای «اسپیس اکس» است. علاوه بر این او در سال ۲۰۲۲ شبکه اجتماعی توئیتر را به بهای ۴۴ میلیارد دلار خریداری کرد.

هیئت مدیره سابق شرکت «اوپن‌ای‌آی» سال گذشته میلادی سم آلتمن را از مقام مدیر عامل این شرکت برکنار کرد و دلیل تصمیم خود را حفاظت از رسالت این شرکت برای توسعه فناوری هوش مصنوعی برای منافع بشریت توصیف کرد.

چند روز بعد و در پی اعتراض تعداد پرشماری از کارمندان این شرکت، هیئت مدیره سابق مجبور به کناره‌گیری شد و هیئت مدیره جدید بار دیگر سم آلتمن را به مقام مدیر عامل «اوپن‌ای‌آی» منصوب کرد.

روزنامه واشنگتن پست روز پنجشنبه گزارش داد که این شرکت قرار است در ماه مارس چندین عضو جدید را به هیئت مدیره این شرکت بیافزاید.

«چت جی‌پی‌تی» که در نوامبر ۲۰۲۲ به بازار عرضه شد، به فاصله شش ماه سریع تر از هر نرم افزار دیگری در تاریخ گسترش و عمومیت پیدا کرد.

این ابزار در عین حال، باعث شد که غول های دیگر فناوری دیجیتال نظیر مایکروسافت و آلفابت، شرکت مادر گوگل، و تعداد پر شماری از شرکت‌های کوچک‌تر داده‌محور نیز با اتکا به هیجانی که در مورد ربات‌های کلامی و هوش مصنوعی مولد به وجود آمد میلیاردها دلار سرمایه گذاری جلب کنند.

از زمان عرضه «جت جی‌پی‌تی»، تعداد زیادی از شرکت‌ها این ابزار هوش مصنوعی را برای انجام کارهای گوناگون مثل خلاصه کردن متن و یا نوشتن کدهای کامپیوتری به خدمت گرفته‌اند. شرکت های بزرگ فناوری دیجیتال نیز هر یک محصولات هوش مصنوعی مولد خود را به بازار عرضه کرده‌اند.

شرکت روس‌نفت دارایی‌های خود در آلمان را به فروش می‌گذارد

شرکت نفتی دولتی روسیه، «روس‌نفت»، آغاز به فروش دارایی‌های خود، از جمله سه پالایشگاه بزرگ، در آلمان کرد.

وزارت دارایی آلمان روز جمعه ۱۱ اسفند با اعلام این خبر گفت که قرار است فروش دارایی‌های روس‌نفت در این کشور تا سپتامبر امسال به پایان برسد.

دولت آلمان برای جلوگیری از سوء استفاده احتمالی روس‌نفت از پالایشگاه‌هایش برای اخلال در سیستم انرژی این کشور، سپتامبر ۲۰۲۲ دارایی‌های این شرکت روسی را تحت قیمومت دولت آلمان درآورد و از آن زمان، هر شش ماه یکبار این وضعیت را تمدید می‌کند.

قرار است دور جدید شش ماهه قیمومت آلمان بر دارایی‌های روس‌نفت در این کشور ۱۰ مارس امسال تمدید شود.

سه پالایشگاه روس‌نفت در آلمان سهمی ۱۲ درصدی در مصرف سوخت این کشور دارد.

شرکت نفت روسی از آن زمان در تلاش بوده تا کنترل دارایی‌های خود را از طریق شکایت به دادگاه‌های آلمان به دست گیرد، اما موفقیتی نداشت و دادگاه فدرال آلمان نیز اخیرا اعلام کرد که روس‌نفت از شکایت خود دست برداشته است.

آلمان پیش از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، بزرگترین مشتری گاز و نفت روسیه بود، اما به همراه اتحادیه اروپا واردات نفت و گاز از روسیه را به شدت کاهش داده و خرید زغال‌سنگ روسیه را کلا متوقف کرده است.

آمارهای گمرک روسیه حاکی است که صادراتش به اروپا از بالای ۲۶۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ به حدود ۸۴ میلیارد دلار در سال گذشته میلادی سقوط کرده است. بازارهای آسیایی نتوانسته افت صادرات روسیه به اروپا را جبران کند و در مجموع، کل صادرات روسیه در سال ۲۰۲۳ با افتی ۱۶۷ میلیارد دلاری به ۴۲۵ میلیارد دلار سقوط کرده است.

آمارهای نهاد «ردیابی صادرات سوخت‌های فسیلی روسیه»، وابسته به مرکز بین‌المللی «مطالعات انرژی و هوای پاک» نشان می‌دهد صادرات روزانه گاز روسیه به اتحادیه اروپا از ۷۴۵ میلیون متر مکعب در ابتدای تهاجم به اوکراین، به کمتر از ۷۰ میلیون متر مکعب در روزهای گذشته سقوط کرده است.

خرید نفت و محصولات نفتی از روسیه نیز به شدت کم شده و اتحادیه اروپا از ابتدای ۲۰۲۳ تا فوریه ۲۰۲۴ کلا ۱۶.۵ میلیارد دلار نفت و محصولات نفتی از روسیه خریده، در حالی که این رقم از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (آغاز تهاجم روسیه به اوکراین) تا پایان همان سال ۸۷ میلیارد دلار بود.

اتحادیه اروپا به همراه آمریکا همچینن حدود ۳۵۰ میلیارد دلار از دارایی‌های دولت روسیه، همچنین اولیگارش‌های نزدیک به کرملین را مسدود کرده است.

قطع دسترسی توماج صالحی به تلفن در زندان به‌دلیل انتشار پیام «تحریم انتخابات»

مسئولان زندان دستگرد اصفهان پس از انتشار پیام توماج صالحی در مورد «تحریم انتخابات» تماس‌های او را قطع کرده‌اند و او دیگر به تلفن دسترسی ندارد.

حساب کاربری این خوانندهٔ معترض و زندانی سیاسی بعدازظهر جمعه، ۱۱ اسفندماه، در شبکهٔ اجتماعی ایکس (توئیتر سابق) نوشت: «در حال حاضر هیچ اطلاعی از وضعیت او نداریم.»

این حساب کاربری قطع تماس‌های آقای صالحی را «در ادامهٔ آزار و اذیت و نقض پیوستهٔ حقوق» او توصیف کرده است.

توماج صالحی در پیامی که ساعاتی پیش از آن در شبکهٔ اجتماعی ایکس منتشر شد، اعلام کرد: «نتیجهٔ این انتخابات نمایشی قبل از اعلام آشکاره، هم آمار تقریبی تک‌رقمی شرکت‌کننده‌ها و هم آمار تقلبی که وزارت کشور قراره اعلام کنه.»

او با بیان اینکه «امروز هیچ‌ پرده‌ای از چشم‌های تیزبینِ‌ مردمِ ما در امان نیست»،‌ گفت: «این بار آمار تقلبی و نمایش‌ها حتی در طرفدارهای رژیم بی‌تاثیره.»

توماج صالحی، رَپِر زندانی، ۲۷ آبان امسال‌ «پس از تحمل ۲۵۲ روز زندان انفرادی، و مجموعاً یک سال و ۲۱ روز حبس» به قید وثیقه آزاد شد اما تنها ۱۲ روز بعد و پس از انتشار ویدئویی که در آن شکنجه‌ شدنش در زندان را شرح می‌داد، با «ضرب‌وشتم» بازداشت شد.

وکیل او اواخر بهمن‌ماه امسال اعلام کرد که حکم یک سال حبس این خوانندهٔ معترض از سوی دادگاه تجدید نظر اصفهان تأیید شده است.

۱۱ شهر سیستان‌وبلوچستان همچنان در محاصره سیل؛ ۱۳ زن باردار «با قایق جابه‌جا شدند»

با ادامه بارش‌ها در سیستان‌وبلوچستان، ۱۱ شهرستان این استان همچنان در «محاصره سیل و آبگرفتی» قرار دارند، ۲۲ مسیر در این استان بسته است، در نبود امکانات دست کم ۱۳ زن باردار با قایق جابه‌جا شده‌اند.

بابک محمودی، رئیس سازمان هلال احمر، روز جمعه ۱۱ اسفند اعلام کرده است که ۱۱ شهرستان استان سیستان‌وبلوچستان در محاصره سیل و آبگرفتی قرار دارند.

آقای محمودی از خاش، سیب و سوران، فنوج، ایرانشهر، میرجاوه، نیکشهر، دلگان، چابهار، سراوان، زاهدان، نیمروز، سرباز، کنارک و مهرستان به‌عنوان شهرستان‌هایی نام برده است که «نیازمند دریافت خدمات امدادی» هستند.

به گفته رئیس سازمان هلال احمر بیشتر سیلاب‌ها در شمال چابهار رخ داده و منجر به بروز آبگرفتگی‌های گسترده‌ شده است.

امروز نیز هم‌چون روزهای گذشته ویدئوهایی از سیلاب‌ در شهرهای مختلف سیستان‌وبلوچستان و شرایط دشوار شهروندان در نبود امکانات و عدم امدادرسانی منتشر شده است.

مجید محبی، مدیر کل دفتر مدیریت بحران استانداری، هم روز جمعه خبر داده که راه ارتباطی ۲۲ مسیر اصلی، فرعی و روستایی در جنوب سیستان‌وبلوچستان بسته است.

به گفته آقای محبی در جریان بارندگی و سیلاب‌های روزهای اخیر برق ۴۱ روستای جنوب استان قطع شده بود و برق ۳۰ روستا هم‌چنان وصل نشده است.

معاون عمرانی فرمانداری ویژه چابهار هم گفته است که «در پی بارندگی چند روز گذشته، دست کم ۱۳۱ روستا در این شهرستان در محاصره آب قرار دارند و راه‌های دسترسی به این روستاها قطع و شدیدا نیازمند امدادرسانی فوری است.»

دادکریم بلوچ در ادامه با اشاره به «هشدار قرمز» در این شهرستان گفت که «با وجود پیگیری‌ها هیچ بالگردی از سوی دانشگاه‌های علوم پزشکی و هلال احمر استان به مناطق سیل‌زده اعزام نشده است و ۱۳ مادر باردار گرفتار در سیلاب با قایق در چابهار جابه‌جا شدند.»

هم‌زمان با اذعان مقامات و مسئولان از عدم امدادرسانی درست و کافی منابع دولتی به مناطق سیل‌زده، مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، از مردم برای کمک به سیل‌زدگان درخواست کمک کرده است.

شلیک به مردم نیازمند کمک در غزه؛ فرانسه و سازمان ملل خواستار «تحقیقات مستقل» شدند

جسد یکی از فلسطینی‌هایی که در شلیک سربازان اسرائیلی در روز پنج‌شنبه کشته شد
جسد یکی از فلسطینی‌هایی که در شلیک سربازان اسرائیلی در روز پنج‌شنبه کشته شد

در ادامه واکنش از سراسر جهان به تیراندازی نیروهای اسرائیلی به سوی مردمِ نیازمند کمک در غزه، فرانسه و سازمان ملل خواستار انجام «تحقیقات مستقل» درباره این حادثه مرگبار شدند.

به گفته شاهدان عینی، ساعت چهار بامداد پنج‌شنبه، دهم اسفند، آتش گشودن نیروهای اسرائیلی به سوی مردمی که برای گرفتن غذا و سایر مایحتاج به سمت کامیون‌های حامل کمک هجوم برده بودند تلفات زیادی بر جا گذاشته است.

اسرائیل می‌گوید یکی از کامیون‌ها بیش از حد به تانک‌های اسرائیلی نزدیک شده و تیراندازی نیروهای این کشور که احساس «تهدید» کردند، باعث شد عده‌ای بر اثر ازدحام و زیر دست و پا ماندن کشته شوند.

در مقابل سی‌ان‌ان و خبرگزاری فرانسه به نقل از شاهدان نوشتند که نیروهای اسرائیلی به سمت کامیون‌ها تیراندازی کردند و سپس حرکت کامیون‌ها برای فرار از هدف قرار گرفتن باعث شد افراد زیادی را زیر بگیرند.

وزارت بهداشت غزه زیر نظر گروه افراطی حماس این رخداد را «کشتار» خوانده و اعلام کرده که ۱۱۲ نفر در تیراندازی کشته شده و ۷۵۰ نفر نیز زخمی شده‌اند.

حمله گروه حماس که در آمریکا و اروپا تروریستی شناخته می‌شود به خاک اسرائیل آغازگر جنگی در غزه شد که تاکنون جان بیش از ۳۰ هزار نفر را گرفته است.

با این حال رخداد روز پنج‌شنبه که اسرائیل خود ویدئویی هوایی از آن منتشر کرده و شاهدان عینی درباره آن با رسانه‌ها گفت‌‌وگو کرده‌اند واکنش شدیداللحن چندین کشور از جمله فرانسه و چین و همین طور سازمان ملل را به دنبال داشته است.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، در همین روز در پیامی در شبکه ایکس ضمن ابراز انزجار از تیراندازی به سوی مردم در غزه خواستار «آتش‌بس فوری» در این باریکه شد.

این پیام یک روز پیش از آن منتشر شد که وزارت خارجه این کشور هم رسماً خواستار انجام تحقیقات مستقل درباره این رخداد شد. پیشتر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هم تأکید کرده بود که این رخداد تحقیقی مستقل را می‌طلبد.

به گفته جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، تیراندازی مرگبار منتسب به نیروهای اسرائیلی به سوی فلسطینی‌های منتظر کمک‌های بشردوستانه در شهر غزه مذاکرات برای برقراری آتش‌بس در جنگ را «پیچیده» می‌کند.

ایالات متحده به عنوان بزرگ‌ترین حامی اسرائیل در جنگ با حماس تاکنون چند بار با استفاده از حق وتوی خود در سازمان ملل مانع برقراری آتش‌بس کامل شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، روز جمعه، ۱۱ اسفند، با اشاره به همین مسئله ضمن تأکید بر لزوم «آتش‌بس بشردوستانه» حق وتوی چند عضو شورای امنیت را «ابزار فلج کردن این شورا» توصیف کرده است.

جو بایدن روز پنج‌شنبه گفت رسیدن به توافق برای اجرای آتش‌بس موقت در جنگ میان اسرائیل و حماس در روز دوشنبه ۱۴ اسفند که قبلاً خبرش را داده بود احتمالاً در این روز رخ نخواهد داد.

پس از آن که ارتش اسرائیل اعلام کرد درباره رخداد تیراندازی به سوی غیرنظامیان تحقیق خواهد کرد، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم خبر داد که آمریکا چشم‌به‌راه این تحقیق است و «به دنبال پاسخگویی» اسرائیل خواهد بود.

اما واکنش کشورهای دیگر به این رخداد شدیدتر بوده است. چین این رخداد را شدیداً محکوم کرده و ترکیه اسرائیل را به ارتکاب «یک جنایت دیگر علیه بشریت» متهم کرده است. همزمان کلمبیا در اعتراض به این اقدام ارتش اسرائیل اعلام کرد که خرید اسلحه از این کشور را به حال تعلیق درمی‌آورد.

اسپانیا،‌ ایتالیا، اتحادیه اروپا و قطر هم از جمله کشورها و نهادهایی هستند که «کشتار» روز پنج‌شنبه را محکوم کرده و خواستار برقراری هر چه سریع‌تر آتش‌بس شده‌اند.

چندین هفته است که سازمان‌های کمک‌رسانی به طور فزاینده هشدار داده‌اند که شمال باریکه غزه گرفتار قطحی خواهد شد. ویدئوهای صحنه هجوم مردم تشنه و گرسنه به سوی کاروان کمک‌رسانی پیش از این هم منتشر شده بود.

با استفاده از خبرگزاری‌های رویترز و فرانسه، رادیوفردا؛ ف. دو./ب.ب.

کانادا تسهیلات ویژه برای اقامت ایرانی‌ها در این کشور را تمدید کرد

نمایی از پرچم کانادا
نمایی از پرچم کانادا

کانادا تسهیلات ویژه برای ایرانی‌ها به منظور تمدید رایگان اقامت موقت و دائم خود و همچنین ادامه تحصیل و کار در این کشور را برای یک‌سال دیگر تمدید کرد.

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا فوریه پارسال با صدور فرمانی، این تسهیلات ویژه‌ را به‌دلیل شرایط ایران پس از اعتراضات گسترده نسبت به جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد، برای افردا دارای گذرنامه ایرانی ساکن این کشور در نظر گرفته بود.

بر اساس اطلاعیه پنجشنبه ۱۰ اسفند این اداره، تسهیلات یاد شده تا ۲۸ فوریه ۲۰۲۵ (۱۰ اسفند ۱۴۰۳) تمدید شده است.

ایرانی‌هایی که دارای روادید دیدار با خانواده‌های خود در کانادا هستند نیز می‌توانند به صورت رایگان از این تسهیلات استفاده کنند.

این تسهیلات همچنین شهروندان کانادایی و دارای اقامت دائم ساکن در ایران را دربرمی‌گیرد.

بر اساس اطلاعیه اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا، ایرانیان دارای اقامت موقت در این کشور لازم نیست برای فرم‌های تمدید اقامت یا انگشت‌نگاری به منظور تبدیل وضعیت اقامتی خود از موقت به دائم، اجازه کار یا تحصیل هزینه‌ای پرداخت کنند.

افراد واجد شرایط برای استفاده از این تسهیلات باید پیش از انقضای مدارک اقامتی خود اقدام کنند.

شهروندان کانادایی ساکن ایران نیز لازم نیست برای دریافت گذرنامه جدید یا تمدید آن هزینه‌ای بپردازند. این تسهیلات شامل افراد دارای مدارک اقامت دائم کانادا نیز می‌شود که هم اکنون ساکن ایران هستند.

دولت کانادا همچنین اعلام کرده است برخی درخواست‌های مشخص واجد شرایط برای اقامت در این کشور در اولویت بررسی قرار می‌گیرند.

کانادا از زمان اعتراضات سال ۱۴۰۱ در ایران تحریم‌هایی متعددی علیه مقام‌های جمهوری اسلامی به‌دلیل سرکوب و نقض حقوق بشر اعمال کرده است. این کشور همچنین اعدام شماری از معترضان توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

کانادا از سوی دیگر، اخیراً برای پیگیری موارد نقض حقوق بشر در ایران، اقداماتی را به منظور اخراج آن دسته از ایرانیان ساکن کانادا که با حکومت جمهوری اسلامی در ارتباط هستند، آغاز کرده است.

انتخاباتِ ایران؛ حمله به امام جمعه میبد و سه «بسیجی» و ادامه بازداشت تحریم‌کنندگان

انتقال صندوق‌های رأی به یک شعبه در تهران
انتقال صندوق‌های رأی به یک شعبه در تهران

خبرگزاری‌ها در ایران در روز برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری، از «سوءقصد ناکام» به امام جمعه موقت میبد از سوی فردی ناشناس خبر می‌دهند.

همشهری آنلاین نوشته «فردی باانگیزه نامعلوم با یک شیء تیز» به علیرضا حسنی حمله کرد که «با دخالت نمازگزاران این سوءقصد ناکام ماند» و مهاجم بازداشت شد.

پلیس شمیرانات هم خبر داد که سه عضو «بسیج» در شمال تهران در مسیر رفتن به شعبه رأی‌گیری با سلاح سرد مورد حمله قرار گرفتند.

از سوی دیگر گزارش‌های دیگری حاکی از بازداشت و «برخورد» با تحریم‌کنندگان انتخابات است.

سایت خبری رکنا گزارش داده است که سه عضو نیروی بسیج در حالی که راهی شعبه رأی‌گیری بودند در منطقه دارآباد تهران با «سلاح سرد» مورد حمله «یک گروه ناشناس» قرار گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش حال یکی از مجروحان «وخیم» گزارش، یکی دیگر از آن‌ها راهی «اتاق عمل» شده و نفر سوم با خطر از دست دادن «یک چشم» روبه‌رو است.

جزئیات بیشتری از این حادثه و بازداشت مهاجمان منتشر نشده، اما سرکلانتری یکم شمیرانات از مردم خواسته اگر اطلاعاتی درباره مهاجمان دارند، در اختیار پلیس قرار دهند.

رکنا نوشته این سه نفر پس از اظهارات امروز صبح علی خامنه‌ای خطاب به «مرددین» شرکت در انتخابات، هنگام انداختن رأی به صندوق راهی این حوزه رأی‌گیری شده بودند.

در عین حال رسانه‌های ایران از ادامه فشارها بر تحریم‌کنندگان انتخابات خبر می‌دهند.

مرکز سایبری سازمان اطلاعات فرماندهی انتظامی خراسان رضوی روز جمعه از شناسایی و برخورد با ۱۱ صفحه اینستاگرامی که از آن‌ها با عنوان «متخلف» نام برده، خبر داده و گفته است که آن‌ها «اقدام به تشویش اذهان عمومی، تبلیغ علیه نظام و تحریم انتخابات» کرده‌‌اند.

این مرکز اعلام کرده است صفحات گفته‌شده مسدود شده‌اند و با گردانندگان آن‌ها «برخورد قضایی» شده است.

در روزهای گذشته گزارش‌های متعددی از بازداشت شهروندان به‌دلیل تحریم انتخابات منتشر شده است. ازجمله فرمانده انتظامی آذربایجان غربی روز چهارشنبه ۹ اسفند از بازداشت ۵۰ نفر «گرداننده صفحات مجازی» در این استان به دلیل «اقدام به تشویش اذهان عمومی و دعوت به عدم مشارکت در انتخابات» خبر داده بود.

بر اساس اطلاعات رسیده به رادیوفردا یک زن مخالف شرکت در انتخابات نیز روز چهارشنبه در جریان برگزاری «تریبون آزاد» در چهارراه ولیعصر توسط مأموران امنیتی بازداشت شده است.

با وجود تأکیدهای رهبر جمهوری اسلامی مبنی بر ضرورت شرکت در انتخابات، گزارش‌ها و تصاویر منتشرشده توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی حاکی از مشارکت بسیار ضعیف در انتخابات است.

در روزها و هفته‌های گذشته علاوه بر برخی چهر‌ه‌های مدنی و سیاسی، شمار زیادی از خانواده‌های دادخواه نیز خواستار رویگردانی مردم از شرکت در انتخابات شده بودند.

اعلام همبستگی سازمان‌های خبری جهان با روزنامه‌نگاران فلسطینی در غزه

ابراز حمایت کارکنان خبرگزاری فرانسه از خبرنگاران در غزه، در مقر این سازمان خبری در پاریس
ابراز حمایت کارکنان خبرگزاری فرانسه از خبرنگاران در غزه، در مقر این سازمان خبری در پاریس

مدیران بیش از ۳۰ سازمان خبری در سراسر جهان، از جمله آسوشیتدپرس و رویترز و خبرگزاری فرانسه، در نامه‌ای سرگشاده اعلام کردند که در کنار خبرنگاران فلسطینی در غزه می‌ایستند و خواستار حفظ امنیت آنها هستند.

کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران، مستقر در نیویورک، جنگی را که هم‌اکنون نیز در غزه در جریان است، «مرگبارترین» جنگ برای روزنامه‌نگاران و خبرنگاران در تاریخ این سازمان خوانده است.

بر اساس تازه‌ترین آمار این سازمان، از روز هفتم اکتبر سال گذشته که گروه افراطی حماس به خاک اسرائیل حمله کرد تاکنون مرگ ۹۴ خبرنگار و کارمند رسانه تأیید شده است.

حمله حماس که در آمریکا و اروپا گروهی تروریستی طبقه‌بندی شده است به واکنش ارتش اسرائیل دامن زد که در پنج ماه گذشته با هدف «از بین بردن حماس» به باریکه غزه حمله کرده است، حمله‌ای که تاکنون بیش از ۳۰ هزار کشته بر جای گذاشته است.

از این ۹۴ نفر، ۸۹ نفر فلسطینی، دو نفر اسرائیلی و سه نفر لبنانی بوده‌اند.

نامه سرگشاده سازمان‌های خبری جهان روز پنج‌شنبه، دهم اسفند، پس از انتشار این آمار و به همت سازمان حفاظت از روزنامه‌نگاران منتشر شد.

این سازمان‌های خبری در نامه خود از خواسته اصحاب فلسطینی رسانه برای «امنیت و حفاظت و آزادی خبررسانی» ابراز حمایت کرده‌اند.

در این نامه سرگشاده، فعالان فلسطینی رسانه در غزه «تنها منبع» خبررسانی از داخل این منطقه کوچک و بسته خوانده شده و بر ضرورت حفظ امنیت جانی آنها تأکید شده است.

نامه همچنین شرایط کار این فعالان رسانه‌ای را «بی‌سابقه» و «خطرناک» توصیف می‌کند.

نوار غزه باریکه‌ای است که از شمال به اسرائیل و از جنوب به مصر محدود می‌شود. در پنج ماهی که از آغاز جنگ می‌گذرد، جمعیت میلیونی این باریکه بی آن که اجازه خروج از آن را داشته باشند در همین محدوده بارها جابه‌جا شده‌اند. عده زیادی از خبرنگاران فلسطینی با خانواده‌های خود در همین شرایط زندگی و کار می‌کنند.

با استفاده از گزارش‌های گاردین و رادیو فردا؛ ف.دو./ب.ب.

جشنواره دوسالانه ونیز: ایران و اسرائیل از نمایشگاه کنار گذاشته نمی‌شوند

نمایی از ورودی نمایشگاه جشنواره دو سالانه ونیز
نمایی از ورودی نمایشگاه جشنواره دو سالانه ونیز

برگزارکنندگان جشنواره دو سالانه ونیز می‌گویند به‌رغم درخواست‌هایی که مطرح شده است، ایران و اسرائیل از این نمایشگاه کنار گذاشته نمی‌شوند.

برگزارکنندگان این رویداد در بیانیه‌ای اعلام کردند: «جشنواره دو سالانه ونیز مایل است روشن کند همه کشورهایی که توسط جمهوری ایتالیا به رسمیت شناخته شده‌اند می‌توانند به‌طور مستقل برای حضور در این جشنواره درخواست شرکت بدهند».

این بیانیه می‌افزاید: «در نتیجه، بیناله ونیز ممکن است به هیچ درخواست یا فراخوانی برای کنار گذاشتن اسرائیل یا ایران از شصتمین نمایشگاه بین‌المللی هنر توجه نکند».

به گزارش وبسایت «آرت‌نت»، بیانیه یاد شده واکنشی است به یک نامه سرگشاده با عنوان «اتحاد هنر، نه نسل‌کشی» که روز ۲۶ فوریه منتشر شد و بلافاصله بیش از هشت هزار هنرمند و کارشناسان هنری آن را امضاء کردند. در این نامه ادعا شده بود: «هر اثری که رسماً دولت اسرائیل را نمایندگی کند حمایت از سیاست‌های نسل‌کشی است».

امضاءکنندگان این نامه اشاره کرده‌اند که رژیم آپارتاید آفریقای جنوبی تا سال ۱۹۹۳ از جشنواره دوسالانه ونیز کنار گذاشته شده بود و مجری این بیناله پس از تهاجم روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲ نیز از مسکو انتقاد کرده بود.

برگزارکنندگان جشنواره ونیز در واکنش به این بند از نامه گفته‌ا‌ند تصمیم به تعطیلی سالن روسیه در پنجاه‌ونهمین نمایشگاه بین‌المللی هنر در سال ۲۰۲۲ به‌دنبال «تصمیم کمیسر و مجری معرفی‌شده توسط فدراسیون روسیه گرفته شد که همچنین اعلام کردند در شصتمین نمایشگاه شرکت نخواهند کرد».

در مورد ایران هم، برگزارکنندگان هرگونه تصمیم به کنار گذاشته تهران از این جشنواره را رد کردند.

«جنبش زن، زندگی، آزادی ایتالیا» از بیناله ونیز درخواست کرده بود به‌دلیل سرکوب اعتراضات زنان و صداهای مخالف دیگر پس از جان‌باختن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت گشت ارشاد در سال ۱۴۰۱، ایران اجازه حضور در این جشنواره را پیدا نکند.

در بیانیه این جنبش که در صفحه اینستاگرام آن منتشر شده است، آمده که «در کمال شگفتی و تاسف، از طریق وبسایت بیناله ونیز مطلع شدیم که جمهوری اسلامی ایران با مجری و هنرمندانی که خود انتخاب کرده است یکی از شرکت‌کنندگان در این جشنواره خواهد بود».

یک سرباز در بم با سلاح جنگی به زندگی خود پایان داد

عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

در ادامه خبرهای مربوط به خودکشی یا دیگرکشی اخیر چند سرباز در ایران، دادستان بم اعلام کرد که یک سرباز در این شهرستان با شلیک گلوله جنگی، به زندگی خود پایان داده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، بهنام جعفری‌زاده، دادستان انقلاب شهرستان بم در استان کرمان، بدون اشاره به هویت این سرباز گفته که او از سربازان «حفاظت فیزیکی دادگستری» این شهرستان بوده و «عصر پنج‌شنبه ۱۰ اسفند حین پست نگهبانی با یک قبضه سلاح جنگی کلاشینکف به زندگی خود پایان داده است.»

آقای جعفری‌زاده هم‌چنین گفته است که بر اساس «تحقیقات اولیه این سرباز پس از چند ساعت مرخصی ساعتی، به یگان خدمتی خود بازگشته و پس از تحویل پست در اتاقک نگهبانی، در حالی که تنها بوده، خودکشی کرده است.»

بنا بر اعلام دادستان بم «بررسی آخرین مکالمه و پیام‌های تلفنی این سرباز حکایت از اختلافات شخصی دارد.»

سربازی در ایران، موسوم به «خدمت سربازی»، اجباری است و بر پایه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، همه مردان بالای ۱۸ سال ایرانی، به جز مواردی که استثنا شده‌اند، باید ۲۴ ماه به خدمت سربازی بروند.

اجباری بودن این دوره و فشارهای جسمی و روانی بر سربازان که در مواردی منجر به خودکشی یا اقدامات خشونت‌آمیز آن‌ها می‌شود، منتقدان بسیاری دارد.

رسانه‌های ایران دوم بهمن گزارش داده بودند که یک سرباز در پادگانی در کرمان پنج سرباز دیگر را کشته و متواری شده است.

در پادگانی در شهر دیلم استان بوشهر هم یکم فروردین ۱۴۰۱ یک سرباز، چهار سرباز دیگر را گروگان گرفته و کشته بود.

اگر به خودکشی فکر می کنید، با اورژانس اجتماعی ۱۲۳ یا مراکز مشاوره تماس بگیرید.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG