لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۱:۴۸

دست کم ۱۸۰۰ تن در جریان اعتراض‌ها در ۱۰ استان ایران بازداشت شده‌اند


حضور سنگین نیروهای پلیس در تهران
حضور سنگین نیروهای پلیس در تهران

بر اساس گزارش‌ها در تجمع‌های ۹ روز گذشته در استان‌های تهران، مرکزی، کرمان، گلستان، آذربایجان غربی، گیلان، البرز، اردبیل، اصفهان و خراسان رضوی حداقل ۱۸۰۰ نفر بازداشت شده‌اند.

در همین حال مقام‌های قضایی در دیگر استان‌های ایران نیز بدون اشاره به تعداد از دستگیری تعدادی از تجمع‌کنندگان خبر داده‌اند.

در حالی که بر اساس گزارش‌ها در حدود ۱۰۰ شهر ایران در روزهای گذشته تجمع‌هایی برگزار شده، تنها مقام‌های چند استان تعداد بازداشت‌شدگان در این استان‌ها را اعلام کرده‌اند.

تعدادی از کانال‌های تلگرامی و وب‌سایت کمپین بین‌المللی حقوق بشر خبر داده‌اند که نیروهای امنیتی در روزهای گذشته بیش از چهل تن از دانشجویان و فعالان صنفی دانشجویی را در سراسر کشور بازداشت کرده‌اند.

قاسم عبداللهی، رئیس کل دادگستری استان مرکزی روز پنج‌شنبه ۱۴ دی، اعلام کرد که در روزهای هشتم و نهم دی ماه در این استان ۳۹۶ نفر بازداشت شدند.

به گفته آقای عبداللهی، در این استان ۲۹۴ نفر با صدور قرار به زندان معرفی شدند.

علی اصغر طهماسبی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گلستان، نیز اعلام کرد که ۱۵۰ نفر از به گفته او «عوامل» تجمع‌ها در این استان بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری دانشجو، وابسته به بسیج دانشجویی، نیز روز ۱۳ دی از بازداشت ۱۲۰ نفر از تجمع‌کنندگان در رشت خبر داده است.

علیرضا رادفر، معاون سیاسی استاندار آذربایجان غربی، نیز از بازداشت ۳۰ در این استان در تجمع‌های روزهای اخیر خبر داده است.

محمد قیومی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان نظرآباد در استان البرز، نیز از دستگیری شش نفر از به گفته او،«عوامل محرک» تجمع در این شهرستان خبر داد.

رحمت‌الله فرامرزی، فرماندار شهرستان ممسنی در استان فارس، نیز از بازداشت ۹ نفر در تجمعات این شهر خبر داده است.

همچنین به گزارش خبرگزاری ایلنا، علی‌اصغر ناصربخت، معاون فرماندار تهران اعلام کرد که در تجمع‌های اخیر در تهران ۴۵۰ نفر بازداشت شده‌اند.

علی تعالی، فرماندار همدان، نیز از دستگیری ۱۵۰ نفر از معترضان خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس، وی اعلام کرد که بیشتر دستگیرشدگان بین ۱۷ تا ۲۵ سال سن دارند.

غلامعلی ابوحمزه، فرمانده سپاه کرمان، نیز اعلام کرد که بیش از ۸۰ نفر از معترضان دستگیر و تحویل «مراجع ذی‌صلاح» شده‌اند.

حاجی رضا شاکرمی، دادستان کرج، نیز اعلام کرد ۲۰ نفر از کسانی که به گفته او «لیدر» تجمعات اخیر بوده‌اند، بازداشت شده‌اند. وی اعلام کرده بود که در ارتباط با تعداد کل بازداشت شدگان «فعلاً آماری ارائه نمی‌دهیم».

حسن حیدری، دادستان مشهد، نیز اعلام کرده بود که در تجمعات روزهای اخیر در این شهر ۱۳۸ نفر بازداشت شده‌اند.

محمد تکبیرگو، دادستان کاشان، نیز ۱۰ دی از دستگیری ۶۰ نفر از معترضان در این شهرستان خبر داده بود.

ناصر عتباتی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان اردبیل، با اعلام بازداشت ۴۰ تن در پی تجمع‌ها و تظاهرات روزهای اخیر در این استان خبر داده بود.

عبدالله‌زاده پاشاکی، فرمانده انتظامی شهرستان رباط کریم نیز روز ۱۱ دی از دستگیری ۱۱ نفر در تجعات در شهرستان پرند خبر داده بود.

در همین حال صدا و سیمای اصفهان نیز از دستگیر شدن ۱۰۰ نفر در تجمع‌های روز دوشنبه در این شهر خبر داده است.

حسین ذوالفقاری، معاون وزیر کشور، پیش از این اعلام کرده بود که اکثر بازداشت‌شدگان تجمع‌های اخیر زیر ۲۵ سال سن دارند.

در همین حال معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، با اشاره به اینکه «تعداد قابل توجهی از بازداشت‌شدگان» جوانان هستند، افزود که «ما به گفت‌وگوی عمیق بین نسلی نیازمندیم. حتماً نیازمند شنیدن صدای نوجوانان و جوانان هستیم، زیرا برای شنیدن صدای نسل دهه ۷۰ و ۸۰ فرصت و فضای کافی نه در خانواده و نه در جامعه فراهم نکرده‌ایم».

بر اساس آمار رسمی همچنین در تجمع‌های روزهای اخیر دست کم ۲۲ نفر کشته شده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری‌ها رسمی و نیمه‌رسمی ایران؛ ا.م./م.ا.
XS
SM
MD
LG