لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۳

انتقاد مشاور رییس جمهوری ایران از سخنان فرمانده سپاه درباره اعتراضات


حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهوری ایران در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر از اظهارات فرمانده سپاه که گفته بود «اعتراض ها تمام شده» انتقاد کرد.

آقای آشنا در پیام خود در توئیتر گفته است: «سی‌ان‌ان و دیگران سخنان سردار عزیز سپاه را مبنی بر اتمام ناآرامی‌ها به صورت وسیعی پوشش دادند؛ این به نفع تصویر جهانی ایران نیست. قاعدتا برخورد با خشونت در یک حرکت اعتراضی کار پلیس و اطلاع رسانی درباره آن وظیفه وزارت کشور است، نه سپاه که وظایفی بس خطیرتر را بر عهده دارد.»

محمد علی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران جمهوری اسلامی روز چهارشنبه به تلویزیون دولتی ایران گفته بود: «اکنون می‌توانیم بگوییم روز پایان فتنه ۹۶ است.»

آقای جعفری با بیان اینکه اگر «آمادگی‌های امنیتی نبود شدت این فتنه بسیار گسترده‌تر از این می‌شد»، گفته که «کشته‌سازی یکی از برنامه‌های اصلی فتنه‌گران و اربابان آنها در اغتشاشات اخیر بود.»

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مدعی شد که «می‌خواستند کاملاً به‌صورت جدی و هدفمند جان مردم چه کودک و چه بزرگ را بگیرند و به گردن حکومت اسلامی ایران بیندازند».

اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران که در خراسان رضوی با اعتراض به گرانی و وضعیت اقتصادی آغاز شد در روزهای اخیر بیش از ۹۰ شهر ایران را دربر گرفته و سرکوب این اعتراضات تاکنون دست‌کم ۲۲ کشته برجا گذاشته و بیش از هزار نفر از معترضان نیز بازداشت شده‌اند.

عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی، اعتراض‌های خیابانی اخیر در ایران را «فتنه‌ای حقیر» نامیده و از نیروی انتظامی و بسیج٬ برای آنچه «در نطفه خفه» کردن آن خواند، قدردانی کرد.

عبدالرحیم موسوی در پیامی خطاب به حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی این موضوع را مطرح کرده و افزوده که «اگر لازم می‌شد»، ارتش نیز این نیروها را همراهی می‌کرد. در این پیام آمده که «این فتنه کور آن‌قدر حقیر بود که صرفاً با بخشی از توان نیروی انتظامی در نطفه خفه شد».

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور دولت دوازدهم نیز با وجود این تعداد کشته و بازداشتی، مدعی شده که این اعتراض‌ها «با حداقل هزینه‌ها، در بالاترین حد مدارا و به بهترین شکل»، حل شد.

با استفاده از گزارش‌های رادیو فردا و شبکه احتماعی توییتر؛ ا.ع/ک.ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG