لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۳۶

ادعای دادستان کل کشور: «طراح اصلی» اعتراضات را «شناسایی» کردیم


محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور
محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، روز پنج‌شنبه ۱۴ دی، مدعی شد که اعتراضات اخیر در ایران علیه گرانی و فضای بسته سیاسی، در خارج از کشور «طراحی» شده و گفت که «طراح اصلی این پروژه، یک آمریکایی به نام مایکل اندریا، مسئول سابق مبارزه با تروریسم سازمان سیای آمریکا» است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، دادستان کل کشور که در یک همایش در قم سخن می‌گفت افزود که «اتاق عملیاتی متشکل از سه ضلع آمریکا، صهیونیست و آل سعود نیز برای این ناآرامی‌ها تشکیل شده بود که به‌طور عمده، برنامه‌ریزی آن به عهده مایکل و یکی از افسران اطلاعاتی وابسته به موساد انجام می‌شد و هزینه آن هم به عهده آل سعود بود.»

این اتهامات محمدجعفر منتظری می‌تواند به مایکل دآندریا، مدیر دفتر مأموریت‌های ایران در سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سی‌آی‌ای، اشاره داشته باشد که از اوایل ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ به مدیریت این دفتر منصوب شده‌است.

روزنامه نیویورک تایمز، در زمان انتصاب مایکل دآندریا به عنوان مدیر تازه امور ایران در سی‌آی‌ای، در مورد او نوشت که وی سابقه طولانی در مبارزه با تروریسم دارد و گفته می‌شود او همچنین به القابی مانند «شاهزاده تاریکی» و «آیت‌الله مایک» مشهور است.

طبق این گزارش، مایکل دآندریا پیشتر مسئولیت تعقیب اسامه بن لادن، بینانگذار و نخستین رهبر سازمان القاعده را به عهده داشته‌است. گفته می‌شود وی همچنین برنامه حملات پهپادی علیه پیکارجویان اسلامی را هدایت می‌کرده‌است.

محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، روز پنج‌شنبه در ادامه سخنانش گفت که به باور او یک «اتاق عملیات» اعتراضات در ایران را به‌راه انداخته و «منافقان، سلطنت‌طلب‌ها، برخی ملی‌گراها و چپی‌ها نیر نماینده‌ای در این اتاق عملیات داشتند.»

این مقام مسئول در جمهوری اسلامی برای این اظهارات خود مدرک و شواهدی ارائه نکرد.

اعتراض‌های ضدحکومتی در ایران که در خراسان رضوی با اعتراض به گرانی و وضعیت اقتصادی آغاز شد در روزهای اخیر بیش از ۹۰ شهر ایران را دربر گرفته و سرکوب این اعتراضات تاکنون دست‌کم ۲۲ کشته برجا گذاشته و بیش از هزار نفر از معترضان نیز بازداشت شده‌اند.

این اتهامات دادستان کل کشور در حالی بیان می‌شود که یک روز پیش از این، محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران، تلویحاً از احتمال نقش محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور پیشین، در ناآرامی‌های اخیر سخن گفته‌است.

پیش از او نیز در تحلیل‌ها و گزارش‌های داخل ایران، این احتمال مطرح شده بود که اجتماع اعتراض مشهد که در میدان شهدا برگزار شد، به ابتکار اصول‌گرایان مشهد و احمد علم‌الهدی امام جمعه منصوب رهبری در خراسان رضوی صورت گرفته‌است.

در همین حال حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهور، تلویحاً طرفداران محود احمدی‌نژاد را به سازماندهی این تجمع‌ها متهم کرده و نوشته‌است که «باندهای دسیسه و نیرنگ حداقل دوبار ثابت کرده‌اند که می‌توانند توده‌ها را بفریبند».

نسبت دادن اعتراض‌ها در ایران به «یک اتاق فکر» از سوی دادستان کل کشور هم‌چنین در حالی صورت می‌گیرد که برخی از مقام‌های جمهوری اسلامی دلیل تجمع‌های روزهای اخیر را موضوعات اقتصادی و مواردی چون افزایش قیمت‌ها دانسته و تعدادی از امامان جمعه ایران نیز اعتراض‌ها به گرانی را «به حق» دانسته‌اند.

در هفته‌های گذشته همچنین تعدادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی علاوه بر اعتراض به مواردی چون افزایش عوارض خروج از کشور و حذف یارانه‌ها به بودجه حوزه‌های علمیه و نهادهای مشابه اعتراض داشته و آن را عامل اصلی آغاز اعتراض‌های جدید دانسته‌اند.

«جزئیات» مطرح‌شده از سوی دادستان کل کشور

به نوشته خبرگزاری ایرنا، محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور، روز پنج‌شنبه در ادامه سخنانش این‌گونه ابرازنظر کرد که اعتراضات ایران در چارچوب پروژه‌ای به نام «دکترین همگرایی نتیجه‌بخش» شکل گرفته‌است.

وی در این باره گفت که «بر اساس اطلاعات بدست آمده، این اتاق فکر با مطالعات فراوانی که طی سال‌های گذشته انجام دادند، پویش‌های اعتراضی مطالبه‌گر تحت عنوان 'نه به گرانی'؛ 'نه به پرداخت قبوض' و 'پویش مالباختگان و بازنشستگان' در کشور به راه انداختند.»

آقای منتظری با بیان این ادعا که به گفته او «منافقان، سلطنت‌طلب‌ها، برخی ملی‌گراها و چپی‌ها نیر نماینده‌ای در این اتاق عملیات داشتند»، گفت: «برای اجرای این پروژه ۲ طرح تونسی و طرح لیبیایی بر اساس حرکت‌های اجتماعی در لیبی و تونس مورد مطالعه قرار گرفته بود که در طرح تونسی، حرکت‌های اجتماعی از مرکز به پیرامون انتقال می‌یافت و در طرح لیبیایی، حرکت‌های اجتماعی از پیرامون شروع و به سمت مرکز کشیده می‌شد اما با ارزیابی که این اتاق فکر انجام داد، نهایتاً اجرای طرح لیبیایی یعنی حرکت از حاشیه به سمت مرکز برا رای اجرا در کشورمان انتخاب کردند.»

دادستان کل کشور افزود: «با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی کشور و وجود مطالبات اجتماعی و برخی مشکلات اقتصادی که مورد توجه تعداد قابل توجهی از افراد جامعه است، توسط این اتاق فکر خارجی، هدف‌گذاری‌هایی تعیین و حتی تاریخ اعلام آن را نیز مشخص کرده بودند.»

او ادامه داد: «مرحله دوم این طرح خارجی، مرحله خشونت و درگیری با مأموران و مسئولان و نیز ایجاد ناامنی در جامعه و به تدریج تجمیع نیروهای خود در داخل و خارج کشور با هدف نهایی سرنگونی نظام برنامه‌ریزی شده بود.»

آقای منتظری با بیان این‌که «این اتاق عملیات برای اجرای طرح ۲ اتاق عملیات در اربیل عراق و هرات افغانستان برای ورود تکفیری‌های داعشی به داخل ایران در خلال اجرای این ناآرامی‌ها پیش‌بینی کرده بود»، گفت: «استفاده کردن از جریان تکفیری‌ها و به میدان آوردن داعش و گروه‌های همسو با آن، وارد کردن سلاح و کشاندن این جریان به مرکز کشور و در نهایت ایجاد ناامنی مسلحانه و به اصطلاح خودشان، گرفتن مراکز مهم و یک‌سره کردن کار در بهمن ماه بخصوص تا ۲۲ بهمن، برنامه دشمنان نظام از به راه انداختن این ناآرامی‌ها در کشور بود.»

آقای منتظری افزود: «برخی کارشناسان معتقدند که اجرای این پروژه برای سال ۹۷ برنامه‌ریزی شده بود ولی به لحاظ شرایط خاص ماه‌های اخیر در کشور، مطالبات مردم و برخی مباحث میان قوا این زمان جلو انداخته شده‌است.»

روز سه‌شنبه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، درباره اعتراضات اخیر گفته بود که «دشمنان» در چند روز اخیر، «هم‌پیمان شدند» تا برای جمهوری اسلامی «مشکل ایجاد کنند».

او افزوده بود که «در قضایای چند روز اخیر، دشمنان ایران با ابزارهای گوناگونِ در اختیارشان از جمله پول، سلاح، سیاست و دستگاه امنیتی هم‌پیمان شدند تا برای نظام اسلامی مشکل ایجاد کنند».

آیت‌الله خامنه‌ای بدون ارائه شواهدی اعلام کرد که در این زمینه «در وقت آن» سخن خواهد گفت.

با استفاده از گزارش‌های ایرنا و نیویورک‌تایمز؛ پ.پ/م.ا.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG