لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۳۹

حمله انتحاری به یک مرکز آموزشی در کابل ۴۸ کشته برجای گذاشت


سوگواری برای کشته‌شدگان حمله به مرکز آموزشی «مهدی موعود»

مقامات دولتی افغانستان گفتند بر اثر یک بمبگذاری انتحاری در یک مرکز آموزشی در محله شیعیان کابل در روز چهارشنبه ۲۴ مرداد حداقل ۴۸ نفر کشته شدند که اکثر آنها دانش‌آموز هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این مرکز آموزشی به نام «مهدی موعود» در غرب شهر کابل واقع شده و انفجار در یک کلاس درس روی داده که پر از دانش‌آموزانی بود که خود را برای تحصیلات دانشگاهی آماده می‌کردند.

یک سخنگوی پلیس کابل گفت: «حدود ساعت چهار بعدازظهر امروز یک مهاجم انتحاری موادی را که به بدن خود بسته بود داخل مرکز آموزشی مهدی موعود منفجر کرد. بر اثر انفجار ۴۸ نفر کشته و ۶۷ نفر مجروح شدند که اکثرا دانش‌آموز هستند».

این سخنگو تایید کرد که تعداد تلفات این حمله ممکن است افزایش یابد.

مشخص نیست در زمان وقوع انفجار چه تعداد از دانش‌آموزان در این مرکز بودند.

یکی از دانش‌آموزان که شاهد حمله بود گفت در زمان وقوع حادثه حدود صد نفر در این مرکز آموزشی بودند ولی مقامات هنوز این رقم را تایید نکرده‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را نپذیرفته است. اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان، به سرعت در بیانیه‌ای این حمله را محکوم کرد.

هم گروه طالبان و هم «خلافت اسلامی» در ماه‌های اخیر در شهر کابل حملات مهم و پرتلفاتی انجام داده‌اند ولی گروه طالبان به سرعت هر گونه دخالت در حمله روز چهارشنبه را تکذیب کرد.

این حمله گواه دیگری است بر هزینه‌ای که مردم عادی افغانستان به خاطر تشدید فعالیت گروه‌های شورشی می‌پردازند.

در همین حال، خبرگزاری فرانسه گزارش داد به نظر می‌رسد که بالاخره نیروهای دولتی پس از چند روز نبرد توانسته‌اند پیکارجویان طالبان را از شهر غزنی بیرون برانند و مغازه‌داران و مردم به مرور به خیابان‌های شهر آمده‌اند.

نیروهای امنیتی در مرکز شهر مستقر شده‌اند که از نبردهای اخیر به شدت آسیب دیده است و هیچ نشانه‌ای از پیکارجویان طالبان در داخل شهر دیده نمی‌شود.

نبردهای غزنی غروب روز پنجشنبه با یورش طالبان و تصرف اکثر مناطق این شهر آغاز شد.

اما صاحبنظران معتقدند طالبان در عملیات غزنی در برابر دولت مرکزی به یک پیروزی نظامی و روانی دست یافت و ثابت کرد که می‌تواند یک مرکز ولایت در نزدیکی کابل را به مدت چند روز تحت کنترل خود بگیرد.

سقوط یک پایگاه عملیاتی ارتش افغانستان به دست طالبان در روزهای اخیر که طی آن حداقل ۱۷ سرباز کشته شدند ضربه دیگری به نیروهای دولتی بود که به خاطر افزایش تلفات روحیه آنها تضعیف شده است.

کارشناسان می‌گویند وضعیت فعلی نشان می‌دهد که ارتش افغانستان چهار سال پس از به عهده گرفتن مسئولیت امنیت کشور و با وجود بهبود توانایی‌های آن در سال‌های اخیر هنوز برای این وظیفه آماده نیست.

به گفته آنها به همین دلیل دولت مرکزی افغانستان تلاش می‌کند اقدامات ديپلماتيک اخیر در مورد آغاز مذاکرات صلح به نتیجه برسد.

طبق گفته‌های مقامات مسئول، حداقل ۱۰۰ نفر از نیروهای دولتی در نبردهای غزنی کشته شده‌اند و حدس زده می‌شود که رقم مشابهی از غیرنظامیان نیز جان خود را از دست داده باشند.

تشدید حملات خشونت‌آمیز چند هفته پس از اعلام آتش‌بس سراسری بین دولت و طالبان در ماه ژوئن روی می‌دهد که برای مدتی غیرنظامیان خسته از جنگ را آرام گذاشت.

همزمان نیروهای دولتی افغان و آمریکا حملات خود به پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» را تشدید کرده و طالبان نیز حملات به این گروه را افزایش داده است.

در چند هفته اخیر گروه طالبان مسئولیت هیچ حمله‌ای در شهر کابل را به عهده نگرفته است.

اما گروه «خلافت اسلامی» در ماه‌های اخیر در کابل و شهر جلال آباد چندین عملیات انجام داده و در این حملات بیش از گذشته شیعیان را هدف می‌گیرد.

منبع: خبرگزاری فرانسه/ ش.ر/ ک.ر

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG