لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۲۷

تصرف یک پایگاه ارتش به دست طالبان و تداوم نبرد در غزنی


نمایی از یک ایست بازرسی در شهر غزنی

پیکارجویان طالبان یک پایگاه عملیاتی ارتش ملی افغانستان در شمال کشور را تصرف کرده‌اند و در شهر غزنی نیز که توسط طالبان تصرف شده نبرد بین نیروهای دولتی و پیکارجویان برای پنجمین روز پیاپی ادامه دارد.

غفور احمد جواد، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان، گفت پیکارجویان طالبان غروب روز دوشنبه این پایگاه در ناحیه غورماچ در ولایت فاریاب را تصرف کردند. او افزود در این درگیری ۱۷ سرباز افغان کشته و ۱۹ نفر نیز مجروح شدند.

محمد حنیف رضایی، یک سخنگوی ارتش افغانستان، گفت هنگام شروع حمله طالبان در روز یکشنبه صد سرباز در این پایگاه مستقر بودند.

او افزود: «سقوط این پایگاه به دست دشمن یک فاجعه است. برخی از سربازان کشته شده، برخی اسیر شده و برخی دیگر به تپه‌های اطراف گریخته‌اند.»

هاشم اطاق، نماینده ولایت فاریاب در پارلمان افغانستان، گفت حدود ۴۰ سرباز افغان به اسارت طالبان درآمده‌اند.

از سوی دیگر ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان، عنوان کرد ۵۷ سرباز خود را به طالبان تسلیم کرده و ۱۷ سرباز دیگر اسیر شده‌اند.

او افزود که طالبان هشت خودرو زرهی مدل هوموی را که آمریکا در اختیار ارتش افغانستان قرار می‌دهد به غنیمت گرفته‌اند.

محمد طاهر رحمانی، رییس شورای محلی فاریاب، گفت دلیل سقوط پایگاه این است که نیروی کمکی اعزام نشد و مهمات، غذا و آب سربازان مستقر در پایگاه تمام شده بود.

نبردها در غزنی با حمله طالبان در بامداد پنج‌شنبه و تصرف این شهر آغاز شد که در مسیر بزرگراه بین کابل و شهر قندهار در جنوب افغانستان واقع شده است.

مقامات نظامی گویند نیروهای افغان با حمایت هوایی بعدا توانستند پیکارجویان طالبان را از اکثر قسمت‌های شهر غزنی بیرون برانند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، روز سه‌شنبه گفت نیروهای امنیتی در حال جستجوی شهر برای پیدا کردن پیکارجویان طالبان هستند.

غزنی حدود ۲۷۰ هزار نفر جمعیت دارد و هفتمین شهر بزرگ افغانستان است.

نصیر احمد فکیری از اعضای شورای محلی غزنی در صفحه فیسبوک خود نوشت پیکارجویان طالبان از نقاط داخلی شهر به سوی حومه غزنی عقب نشینی کرده‌اند که در کنترل طالبان است.

با این همه گروه طالبان اعلام کرد که هنوز زد و خوردهای پراکنده در داخل شهر ادامه دارد.

دفتر هماهنگ کننده فعالیت‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد در افغانستان گفت طبق گزارش‌ها در نبرد شهر غزنی بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ غیرنظامی کشته و مجروح شده‌اند هر چند تاکید کرد که رقم تلفات هنوز دقیق نیست.

روز گذشته طارق شاه بهرامی وزیر دفاع افغانستان گفت در نبردهای غزنی حدود ۱۰۰ مامور پلیس و سرباز و حداقل ۲۰ غیرنظامی کشته شده‌اند. او افزود ۳۴۱ پیکارجوی طالبان نیز کشته یا زخمی شده‌اند.

با توجه به قطع ارتباطات تلفنی با شهر غزنی به دلیل نبرد روزهای اخیر تایید اطلاعاتی که از این شهر به دست می‌رسد دشوار است.

از زمان خروج بخش اعظم نیروهای ناتو از افغانستان در سال ۲۰۱۴ دولت مرکزی و مورد حمایت غرب قادر نبوده فعالیت طالبان و سایر گروه‌های شورشی را مهار کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG