لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۱۲

سال کاهش تولید و فساد در صنعت خودروی ایران


در سال ۱۳۹۸ تولید خودرو باز کاهش یافت و بسیاری از مدیران این صنایع به دلیل فساد بازداشت شدند.

سال افزایش و کاهش شدید قیمت

سال ۱۳۹۸ از سال‌های عجیب در روند فزاینده و سقوط قیمت خودرو بود. قیمت خودرو در بیشتر سال چنان افزایش یافت که بسیاری دیگر امیدی برای کاهش قیمت خودرو نداشتند اما کرونا این بازی را تغییر داد.

به دلیل کاهش تولید خودرو، قطع واردات و شوک‌های مختلف، قیمت خودرو تا پایان سال ۱۳۹۸ روندی صعودی داشت. تا جایی که قیمت پراید که سه سال قبل زیر ۲۰ میلیون تومان بود به ۷۰ میلیون تومان هم نزدیک شد.

در انتهای بهمن ۱۳۹۸ قیمت خودرو در بازار خودرو ایران بشدت افزایش یافت تا حدی که قیمت سمند به بالای ۱۰۸ میلیون تومان رسیده بود این در حالی است که برای کنترل قیمت خودرو از برخی رسانه‌ها خواسته شده بود قیمت خودرو را اعلام نکنند.

قیمت پژو پارس که سال ۹۷ زیر ۶۰ میلیون تومان بود در بهمن ۱۳۹۸ به نزدیک ۱۵۰ میلیون تومان رسیده بود.

این روند ادامه داشت تا در اسفند و زمانی که کارشناسان منتظر بودند به دلیل تقاضای شب عید قیمت‌ها یک جهش دیگر هم داشته باشد، با آمدن کرونا داستان تغییر کرد و رکود شدیدی در بازار خودرو حاکم شد و له کاهش شدید قیمت خودرو انجامید.

برخی دارندگان و فروشندگان، خودروهای خود را نگه داشته بودند تا در روزهای پایانی سال به بازار عرضه کنند و سود بیشتری ببرند، اما خالی شدن بازار از خریدار سبب شد فعالان خرد این حوزه از خطر ورشکستگی احساس نگرانی کنند و حتی حاضر شوند زیر قیمت بازار، خودروی خود را بفروشند.

سال فساد مدیران صنعت خودرو

در سال ۱۳۹۸ بسیاری از مدیران صنایع خودروسازی ایران به اتهام فساد بازداشت شدند و به دلیل این بازداشت‌ها، زلزله مدیریتی در دو شرکت ایران خودرو و سایپا رخ داد.

در سال ۱۳۹۷ بازار خودروی ایران که انحصاری است، با خروج یک نهاد نظارتی روی قیمت‌ها، حالت افسار گسیخته‌تری یافت

این روند در اوایل سال ۱۳۹۸ هم ادامه یافت.

در چنین شرایطی خودروسازان از طریق «برخی مراکز فروش خاص» اقدام به فروش خودروهای خود با قیمت بازار کردند.

معاون اول قوه قضاییه، گفته بود «یکی از خودروسازان که پرونده‌اش در حال رسیدگی است ۶۰۰ نمایندگی در سطح کشور دارد، اما با زد و بند ۱۵ نمایندگی خاص را انتخاب می‌کند و تولیداتش را به آنان می‌دهد تا با افزایش تقاضا این خودروها را با قیمت بالا به مردم بفروشند.»

موضوع دیگر انبار کردن خودرو توسط خودروسازان در یک سال اخیر، برای افزایش شدید قیمت خودرو بود.

برخی کارشناسان می‌گویند خودروسازان برای اینکه بتوانند خودرو را انبار کنند قطعه‌ای را که موجود داشتند روی خودرو نصب نمی‌کردند تا بهانه‌ای برای انبار کردن خودرو باشد.

تلاش برای توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵

در سال ۱۳۹۸ خبر از توقف تولید دو محصول تاریخ گذشته در صنعت خودرو ایران منتشر شد. توقف تولید پراید و پژو ۴۰۵ مدت‌هاست در حال پیگیری است اما تا پایان سال همچنان این خودروها در حال تولید بودند.

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته بود: «تولید پژو ۴۰۵ بنزینی تا پایان سال ۹۸ متوقف می‌شود.»

این اتفاق البته رخ نداد و تنها وعده‌هایی در زمینه قطع تولید این خودروها در سال ۱۳۹۹ داده شده است.

کمال‌‌هادیانفر، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی، از توقف شماره‌گذاری خودروی سواری پراید از سال ۹۹ خبر داده است.

خبرگزاری ایسنا از آقای ‌هادیانفر نقل کرده است: «در تحلیل تصادفات کشور طی ۱۱ سال گذشته متوجه شدیم که ۳۴ درصد از جان‌باختگان و مجروحان حوادث رانندگی در خودروی پراید بوده‌اند. متاسفانه پراید ایمنی کافی را ندارد. ما گزارش‌هایی را به شکل مکتوب و همراه با مستندات به وزیر صنعت معدن و تجارت ارسال کردیم و حضوری هم جلسه‌ای داشتیم. با مدیرعامل شرکت سایپا هم جلسه داشتیم و این موارد را منتقل کرده‌ایم و قرار شد با توجه به تعهدی که این شرکت‌ در سال ۹۸ برای فروش داشته‌ از سال ۹۹ اراده بر این شود تا تولید پراید متوقف شود و ما این خودرو را شماره‌گذاری نمی‌کنیم تا خودرویی ایمن‌تر جایگزین شود.»

با این همه جایگزین این خودروها محصولاتی هستند که روی پلت فرم این دو خودرو توسعه یافته‌اند.

کوییک و تیبا از جمله این محصولات هستند که روی پلت فرم پراید توسعه پیدا کرده‌اند و شاید تا حدی از پراید ایمن تر باشند اما همچنان دارای تکنولوژی قدیمی هستند.

محصولات جدید صنعت خودرو ایران

در سال ۹۸ صنعت خودروی ایران همچنان به‌دنبال تولید محصولات جدیدی از جمله خودروهایی روی پلت فرم پژو ۳۰۱ در ایران خودرو و خودروهایی روی پلت‌‌فرم قدیمی تویوتا یاریس در شرکت سایپا بود.

با این همه تا پایان سال ۹۸ خبری از تولید این محصولات نبود و تولید این اتومبیل‌ها به سال ۹۹ موکول شده است.

تولید صنعت خودرو ایران هم در سال ۹۸ دچار افت شدیدی شد. این افت شدید به دلیل تحریم‌های آمریکا رخ داده و شرکای خارجی شرکت‌های خودروسازی ایران از اروپایی تا آسیایی و حتی چینی بازار ایران را ترک کرده‌اند.

براساس آمار وزارت صنعت معدن و تجارت تولید خودرو در سال ۹۸ حدود بیست درصد کاهش یافت.

XS
SM
MD
LG