لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۰۵:۴۴

آمریکا تغییرات قانون محدودیت سفر به ایالات متحده را اعلام می‌کند


دولت آمریکا قرار است تغییرات در قانون محدودیت به سفر به آمریکا را اعلام کند.

آن طور که رادیو فردا مطلع شده است، این تغییرات حداکثر تا روز جمعه دوم بهمن ماه اعلام خواهد شد.

قانون محدودیت سفر به آمریکا، بیش از یک ماه پیش و در پی شدت گرفتن حملات افراطیون در اروپا و آمریکا تصویب شد. بر مبنای این قانون، شهروندان ۳۸ کشور که بدون ویزا به آمریکا می‌رفتند، اگر تابعیت ایران، عراق، سودان یا سوریه را داشته باشند یا در چند سال گذشته به این کشورها سفر کرده باشند، باید برای ورود به آمریکا ویزا دریافت کنند.

تصویب این قانون در کنگره آمریکا و امضای آن از سوی باراک اوباما، رییس جمهوری، انتقاد بسیاری از آمریکایی‌های ایرانی‌تبار و سایر ایرانیانی که دو تابعیتی هستند را برانگیخت، و در تهران مقام‌های ارشد ایران به آن واکنش نشان دادند.

در پاسخ به این انتقادها، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا، در نامه‌ای به محمدجواد ظریف همتای ایرانی‌اش نوشت که این قانون برای منحرف شدن از تعهدات بر مبنای توافق اتمی تصویب نشده و به ایران اطمینان داد که دولت آمریکا ابزاری در اختیار دارد تا این قانون به گونه ای اجرا شود که «هیچ مانعی برای منافع اقتصادی مشروع ایران» ایجاد نشود.

حال خبرها از واشینگتن حاکی است که دولت آمریکا تغییراتی در قانون محدودیت سفر به خاک ایالات متحده ایجاد کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در این‌ زمینه به نقل از برخی از کارکنان کنگره نوشته است که این تغییرات از جمله شامل کسانی می‌شود که به دلایل شغل‌های دولتی یا مرتبط با سازمان ملل متحد، مسائل بشردوستانه و یا خبرنگاری به یکی از کشورهای ایران، عراق، سوریه یا سودان سفر کرده‌اند.

ساعاتی بعد سایت‌های سفارت آمریکا در برلین و لندن متنی را منتشر کردند که در آن از این تغییرات به صورت دقیق‌تری پرده برداشته بود. این اطلاعات کمی بعد از روی این سایت‌ها حذف شدند.

آن طور که رادیوفردا مطلع شده است،‌حذف این اطلاعات به این دلیل بوده که همچنان تغییرات و نحوه اجرای آن‌ها به صورت رسمی نهایی و ابلاغ نشده است.

در جزییاتی که روی این وبسایت‌ها منتشر شده بود چند گروه از افراد همچنان می‌توانند از سفر بدون ویزا به آمریکا بهره‌مند شوند که از آن جمله کسانی هستند که به دلایل موجه تجاری پس از توافق اتمی (تیرماه سال ۹۴) به ایران سفر کرده‌اند. همچنین این استثناء می‌تواند شامل خبرنگارانی شود که به دلایل خبری به کشورهای ایران، عراق، سودان یا سوریه سفر کرده‌اند.

با به اجرا درآمدن این قانون از سوی آمریکا، پیش‌بینی می‌شود که اتحادیه اروپا نیز در اقدامی متقابل برای شهروندان دوتابعیتی آمریکا، محدودیت‌هایی را اعلام کند.

XS
SM
MD
LG