لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۴۰

انتقاد مقام وزارت خارجه از رفتار مأموران مرزی اروپا با اتباع ایرانی


یک مقام کنسولی وزارت خارجه ایران در واکنشی تلویحی به اتفاقات اخیر در مرز یونان و مقدونیه، با «ناشایست» خواندن رفتار برخی مأموران مرزی کشورهای اروپایی با اتباع ایرانی، می‌گوید که «رفتار آنها با اصول پذیرفته‌شده حقوق مهاجران و حقوق بشر انطباق ندارد».

این مقام وزارت خارجه ایران که نامش اعلام نشده، روز پنج‌شنبه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا با اشاره به حضور برخی اتباع ایرانی در میان موج پناهجویان ماه‌های اخیر در اروپا گفته است، «آنها قربانی وعده‌های دروغین قاچاقچیان انسان شده‌اند و با تصور ذهنی رفاه و زندگی بهتر برای رفتن به اروپا بعضاً مورد سوء استفاده قاچاقچیان قرار گرفته‌اند».

در ماه‌های اخیر تعدادی زیادی از اتباع کشورهای خاورمیانه با عبور از مرز دریایی ترکیه و یونان خود را به مرزهای کشورهای بالکان رسانده‌اند تا از آنجا به کشورهای مرفه اروپای غربی و شمالی بروند.

به دنبال شدت گرفتن این موج، چهار کشور صربستان، کرواسی، اسلوونی و مقدونیه از هفته گذشته اعلام کردند فقط به پناهجویان کشورهای جنگزده سوریه، عراق و افغانستان اجازه عبور از مرزهایشان را خواهند داد.

این تصمیم با اعتراض پناهجویان کشورهای دیگر از جمله ایران، پاکستان و بنگلادش روبه‌رو شده است و در روزهای اخیر گزارش‌های متعددی از وقوع درگیری و برخورد مأموران مرزی مقدونیه با آنها منتشر شده است.

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داده است که برخی اتباع ایرانی با دوختن لب‌هایشان به این تصمیم اعتراض کرده‌اند.

در واکنش به این اتفاقات، مقام مسئول وزارت خارجه ایران گفته است: «پذیرش گروهی آوارگان، و فقدان سامانه و نظام اداری ثبت اطلاعات مهاجران، یکی از عوامل اصلی بروز مشکلات و واکنش هزاران نفر دیگر از متقاضیان کشورهای منطقه در مرزهای اروپایی شده است».

این مقام وزارت خارجه ایران گفته است بر اساس اطلاعات دریافتی نحوه برخورد برخی از مأموران در مرزهای کشورهای اروپایی با مهاجران و متقاضیان ورود به این کشورها «ناشایست» بوده است و «با اصول پذیرفته‌شده حقوق مهاجران و حقوق بشر انطباق ندارد».

او در عین حال گفته است که تعداد زیادی از اتباع ایرانی به گفته او به خاطر «شرایط بد و زندگی مشقت‌بار در کمپ‌های پناهجویان اروپا» خواستار بازگشت به ایران شده‌اند.

کاهش تعداد پناهجویان ورودی به یونان و کرواسی

همزمان با تحولات اخیر در مرزهای کشورهای منطقه بالکان، سازمان بین‌المللی مهاجرت از کاهش چشمگیر تعداد پناهجویان ورودی به جزایر یونان خبر داده است.

این سازمان بین‌المللی گفته است که در روز یکشنبه گذشته فقط ۱۵۵ نفر وارد جزایر مرزی یونان شده‌اند. پیش از این نزدیک به ۴۵۰۰ نفر روزانه وارد جزایر یونانی هم‌مرز با ترکیه می‌‌شدند.

سازمان بین‌المللی مهاجرت اعمال کنترل بیشتر از سوی مأموران امنیتی ترکیه و بدی آب و هوا را از دلایل کم شدن محسوس تعداد پناهجویان اعلام کرده است.

مقامات مرزی کرواسی هم گفته‌اند که از شمار پناهجویان ورودی به این کشور کاسته شده است. به گزارش خبرگزاری آلمان، مقام‌ها مرزی کرواسی روز چهارشنبه گذشته ورود ۱۸۰۸ پناهجو به این کشور را ثبت کردند.

این در حالی است که در هفته‌های گذشته به طور متوسط روزانه ۶ هزار نفر وارد کرواسی می‌شدند.

در تحولی دیگر مقامات اتحادیه اروپا و ترکیه قرار است روز یکشنبه آینده نشست مشترکی با یکدیگر به منظور همکاری‌های بیشتر در کاهش تعداد پناهجویان ورودی به اروپا برگزار کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG