لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۵۵

ضرب‌وجرح، توهین و تهدید در صدر اتهام‌ها در ایران


قوه قضائیه ایران با ارائه آماری اعلام کرده که ضرب و جرح، توهین، تهدید و تخریب در پنج سال اخیر در صدر اتهام‌ها در ایران بوده است.

همزمان سازمان پزشکی قانونی از مراجعه بیش از ۳۲۱ هزار مصدوم نزاع به مراكز این سازمان در کشور در نیمه اول امسال خبر داده است.

آمار اعلام شده روز شنبه ۱۶ آبان در اولین جلسه کمیته پیشگیری از خشونت وابسته به قوه قضائیه ایران ارائه شد؛ کمیته‌ای که تشکیل آن در آبان ماه سال ۹۳ اعلام شده بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا در این جلسه آقای قنبرنژاد، نماینده معاونت راهبردی قوه قضاییه در کمیته پیشگیری از خشونت، از تشکیل حدود ۲۰ هزار و ۲۵۹ پرونده در سال ۹۳ در دادگاه‌های کیفری استان در این زمینه خبر داده و گفته است که این رقم افزایش ۱۷ درصدی ورودی پرونده‌ها به این دادگاه‌ها را نسبت به سال ۹۲نشان می دهد.او افزوده که ضرب و جرح، توهین، تهدید و تخریب طی پنج سال اخیر جزو ۱۰ اتهام نخست کشور بوده است.

به گفته این مسئول قوه قضائیه براساس آمار معاینات در پزشکی قانونی، استان‌های چهار محال و بختیاری، اردبیل و کهگیلیویه و بویر احمد به نسبت جمعیت بیشترین آمار نزاع را در سال ۹۳ داشته‌اند و در مقایسه، استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی کمترین آمار را در همین زمینه در مدت مشابه داشته‌اند.

نماینده معاونت راهبردی قوه قضاییه در کمیته پیشگیری از خشونت همچنین گفته است که آمار پزشکی قانونی حاکی از وقوع ۲ هزار و ۳۰۰ قتل عمد در سال ۹۳ بوده که بیشترین آن در استان‌های سیستان و بلوچستان، ایلام و کرمان به نسبت جمعیت رخ داده است.

مطابق آمار اعلام شده توسط آقای قنبرنژاد، ایلام، کرمانشاه و کردستان بیشترین میزان خودکشی را در سال ۹۲ داشته‌اند و ۵۰ درصد خودکشی‌ها به شیوه مرسوم حلق آویز، مسمومیت با سم، مسمومیت دارویی و سوختگی و استفاده از سلاح گرم بوده است.

او همچنین از افزایش ۶۲ درصدی پرونده‌های تخریب از سال ۸۹ تا ۹۳ خبر داده و آمار تجاوز به عنف در سال ۹۳ را نیز یک هزار و ۳۱۳ مورد اعلام کرده که در مقایسه با سال ۹۲ حدود ۳۰ مورد کاهش داشته اما از سال ۸۹ تا ۹۳ حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ مورد افزایش یافته است.

نماینده معاونت راهبردی قوه قضاییه در کمیته پیشگیری از خشونت همچنین گفته است که مطابق آمار نیروی انتظامی آمار مزاحمت برای زنان و دختران ۹۸ درصد در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۱ افزایش یافته است.

همزمان سازمان پزشکی قانونی از مراجعه ۳۲۱ هزار و ۱۸۵ مصدوم نزاع به مراكز پزشكی قانونی کشور در شش ماه اول امسال خبرداده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان پزشکی قانونی کشور، از كل مراجعه کنندگان به این سازمان در این مدت ۲۲۲ هزار ۸۰۵ نفر مرد و ۹۸ هزار و ۳۸۰ نفر زن بوده اند که استان‌های تهران، خراسان رضوی و اصفهان بيشترين و ايلام، خراسان جنوبی و سمنان كمترين آمار نزاع را نشان می‌دهند.

XS
SM
MD
LG