لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۳۱

وزیر خارجه ایران: بر سر مسائل منطقه با دیگران مذاکره نمی‌کنیم


وزیر خارجه ایران که برای تبادل نظر در مورد مسائل منطقه به تونس و الجزایر سفر کرده است، تاکید کرده که ایران معتقد است سرنوشت کشورهای منطقه باید به دست خودشان تعیین شود و به خود اجازه نمی‌دهد «برای منطقه با دیگران مذاکره کند».

وزارت خارجه ایران در آستانه سفر محمدجواد ظریف به تونس و الجزایر، هدف از این سفر را تبادل نظر درباره تحولات منطقه از جمله در سوریه، یمن و لیبی و همچنین رایزنی در مورد نتایج توافق هسته‌ای ایران با ۵+۱ اعلام کرده بود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای ظریف هم روز سه‌شنبه دهم شهریور، در کنفرانس خبری در الجزایر گفته است که برقراری گفتگوهایی میان کشورهای منطقه از «محورهای مهم تلاش‌های دیپلماتیک ایران است» و تأکید کرده که توافق هسته‌ای فضای جدیدی را برای گسترش روابط ایران با کشورهای منطقه ایجاد کرده است.

پس از امضای توافق هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی، ایران بارها از زبان وزیر خارجه خود تأکید کرده است که این توافق تهدیدی برای هیچ کشوری نیست و آقای ظریف کوشیده است با سفر به کشورهای منطقه، اعتماد و حمایت آنها را جلب کند.

این در حالی است که عربستان سعودی ایران را به مداخله در کشورهای منطقه، بویژه عراق، لبنان، سوریه، بحرین و یمن متهم می‌کند و ابراز نگرانی کرده که توافق هسته‌ای، ممکن است فرصتی برای مداخله هرچه بیشتر ایران در منطقه باشد.

اما آن طور که خبرگزاری مهر گزارش کرده، آقای ظریف دوشنبه نهم شهریور نیز در تونس تاکید کرده است که جمهوری اسلامی خواستار حل مسائل کشورهای منطقه بدون مداخله خارجی است و به همین دلیل از گفتگوهای سوری، یمنی و عراقی برای حل مشکلاتشان حمایت می کند.

وزیر خارجه ایران همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسیده بود برخی تحلیلگران می‌گویند «چهار پایتخت کشورهای عربی زیر سلطه ایران است» با رد این موضوع، آن را «ایران هراسی» خوانده و گفته بود این همان چیزی است که «نتانیاهو» می‌گوید و کشورهای عرب باید توجه خود را به افشای «جنایات صهیونیست ها به عنوان تنها دشمن در منطقه» معطوف کنند.

سخنان محمدجواد ظریف در مورد عدم مداخله ایران کشورهای منطقه در حالی است که آیت‌الله خامنه‌ای و مقام‌های عالی دیگر ایران بارها بر حمایت از بشار اسد در سوریه تأکید کرده‌اند.​ از جمله به تازگی علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، بر حمایت ایران از بشار اسد تأکید کرد.

علاوه بر این گزارش‌ها نه تنها از کمک مالی و تسلحیاتی ایران به بشار اسد بلکه کشته شدن شماری از فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران در جنگ داخلی سوریه خبر می‌دهند.

همچنین ​عربستان و دولت در تبعید یمن نیز ایران را به حمایت از شورشیان شیعه حوثی متهم کرده‌اند. در مقابل، ایران به نوبه خود عربستان و غرب را به پدید آوردن داعش یا گروه خلافت اسلامی در عراق و سوریه متهم می کند.

در همین ارتباط به گزارش خبرگزاری ایرنا، آقای ظریف روز دوشنبه در تونس بار دیگر از «استانداردها دوگانه» در مواجهه با داعش انتقاد کرده و گفته است که ایران پیشگام مبارزه با داعش است.

او غرب و عربستان را به داشتن «استاندارهای دوگانه»ای متهم کرده که به گفته او «مانع مبارزه با داعش و تروریسم در منطقه می‌شود».

آقای ظریف افزوده است که «نمی‌توان در یک کشور (عراق) با داعش مبارزه کرد و در کشور دیگری (سوریه) اقدامی کرد که به داعش کمک کند».

XS
SM
MD
LG