لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۰۶:۲۰

جمع‌آوری صدها پناهجو در ترکیه پس از توافق با اتحادیه اروپا


شماری از پناهجویان ناکام از گذر به سوی یونان در «جان آق قلعه»/ ۳۰ آبان ۹۴
شماری از پناهجویان ناکام از گذر به سوی یونان در «جان آق قلعه»/ ۳۰ آبان ۹۴

یک روز پس از توافق ترکیه و اتحادیه اروپا برای «مدیریت» پناهجویان و جلوگیری از رفتن آنها به اروپا، مأموران پلیس ترکیه، مانع عبور صدها تن، از جمله پناهجویان ایرانی، از دریا و رساندن خود به یونان شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روز دوشنبه نهم آذر، مأموران پلیس ترکیه حدود ۱۳۰۰ مهاجر و پناهجو را که تلاش داشتند خود را از طریق دریا به یونان برسانند، از محل اختفای آنها در نزدیکی سواحل دریای اژه و جنگل‌های اطراف یافته و جمع‌آوری کردند.

بر اساس این گزارش، به نقل از مقام‌های ترکیه، صدها تن از این افراد که سوری، ایرانی، عراقی و افغان بودند، همراه سه قاچاقچی انسان در حوالی شهر «ایاچیک» در استان «جان آق قلعه» جمع‌آوری و به یک مرکز نگهداری موقت فرستاده شده‌اند و احتمال بازگرداندن برخی از آنها به کشورهای مبدأ وجود دارد.

اقدام پلیس ترکیه یک روز پس از توافق ترکیه و سران اتحادیه اروپا در نشستی اضطراری، بر سر کنترل سیل پناهجویان انجام شده است.

به گفته سازمان بین‌المللی مهاجرت، بیش از ۶۰۰ هزار مهاجر و پناهجو در سال جاری میلادی از ترکیه از طریق دریا وارد یونان و از آنجا به کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا رفته‌اند.

همچنین نزدیک به ۶۰۰ تن نیز پیش از رسیدن به مقصد، در دریای مدیترانه غرق شده‌اند.

یونان از اعضای اتحادیه اروپاست و پناهجویان و مهاجران می‌کوشند با ورود به این کشور و عبور از آن خود را به کشورهای شمال اروپا، به‌ویژه آلمان و سوئد برسانند.

روز یکشنبه، ۲۸ عضو اتحادیه اروپا با دولت ترکیه به توافق رسیدند تا در ازای دریافت تسهیلاتی از جمله یک کمک سه میلیارد یورویی، با کنترل مرزهای آبی خود مانع از عبور مهاجران و پناهجویان غیرقانونی به یونان شود و به بهبود وضعیت آوارگان سوری در ترکیه بپردازد.

احمد داوداغلو، نخست‌وزیر ترکیه که در نشست روز یکشنبه حضور داشت، تأکید کرد که دولتش به وعده‌های خود به اتحادیه اروپا برای «جلوگیری از هجوم امواج جدید پناهجویان سوری به اروپا و مدیریت بحران موجود در این زمینه عمل خواهد کرد».

XS
SM
MD
LG