لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۳۱

شورای شهر تهران روز سه‌شنبه دوم شهریورماه تغییر نام خیابان «ناز» واقع در منطقه یک شهرداری تهران را به نام «شهید شیخ نمر باقر النمر» تصویب کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مجتبی شاکری، رییس کمیسیون نام‌گذاری شورای شهر تهران، درباره تغییر نام خیابان «ناز» به «شیخ نمر» گفت: «به دلیل نزدیک بودن این خیابان به سفارت عربستان و با توجه به محدودیت‌هایی که وزارت امور خارجه در خصوص نام‌گذاری خیابان اصلی داشت، به این نتیجه رسیدیم که خیابان بالایی این سفارت به این نام، نامگذاری شود».

اعضای شورای اسلامی شهر تهران ۱۳ دی پارسال به تغییر نام خیابان «بوستان»، خیابان منتهی به سفارت عربستان، به خیابان «شیخ نمر» رأی دادند و در همان روز تعدادی از معترضان به اعدام این روحانی شیعه، تابلویی را جایگزین نام خیابان «بوستان» کردند.

همزمان با این اقدام، وزارت امور خارجه ایران به این تغییر نام اعتراض کرد و «به‌ صورت مکتوب» از شهرداری تهران خواست که نام این خیابان را دوباره به نام سابق بازگرداند.

مجتبی شاکری، عضو شورای شهر تهران نیز در پاسخ گفته بود که نام این خیابان هنوز به صورت رسمی تغییر نکرده است و شورای شهر براساس «روال» درباره نامگذاری معابر به نام شخصیت‌های خارجی و بین‌المللی از وزارت امور خارجه «سؤال» می‌کند.

اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه عربستانی و پس از آن حمله به اماکن دیپلماتیک این کشور در تهران و مشهد، باعث قطع روابط دیپلماتیک دو کشور در دی ماه پارسال شد.

قوه قضاییه ایران در پی این حمله، تعدادی از مهاجمان را دادگاهی کرد.

در جلسه محاکمه ۲۱ متهم حمله به سفارت عربستان در روز ۲۸ تیر، برخی از متهمان اعلام کردند که از طریق کانال‌های تلگرام «منتسب به سپاه پاسداران» از برگزاری تجمع در مقابل سفارت عربستان سعودی مطلع شده بودند.

اتهامات ۲۱ متهم این پرونده «مشارکت در تخریب عمدی اموال سفارت عربستان» یا «اخلال در نظم عمومی از طریق جنجال و تجمع غیرقانونی» و یا هر دو اتهام عنوان شده است.

عربستان معتقد است که حملات به سفارتخانه‌های خارجی در ایران از سوی حکومت سازماندهی می‌شود.

ایران در میان ۱۹۴ کشور جهان، رکورددار یورش به سفارت‌ها و اماکن دیپلماتیک است که بر اساس کنوانسیون وین ۱۹۶۱ واجد مصونیت دیپلماتیک هستند.

حمله به سفارت‌های مصر، مراکش، آمریکا، دانمارک، بریتانیا و عربستان سعودی از جمله این موارد هستند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG