لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۲۸

ادامه پیشروی نیروهای عراقی؛ ساختمان تلویزیون دولتی در حومه موصل آزاد شد


سربازان عراقی با پرچم گروه داعش در خیابان‌های شهر الشورا.

نیروهای ارتش عراق در ادامه عملیات بازپس‌گیری موصل، روز سه‌شنبه ۱۱ آبان موفق شدند روستای کوکجلی در شرق این شهر را از دست نیروهای گروه «حکومت اسلامی» آزاد کنند و یک فرمانده ارتش نیز از کنترل ساختمان تلویزیون دولتی عراق در این منطقه توسط نیروهای تحت امرش خبر داد.

ژنرال سامی العریدی با اعلام این خبر به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که واحدهای تحت امرش، ظهر روز سه‌شنبه وارد منطقه کوکجلی در شرق موصل شدند و به ۸۰۰ متری منطقه کرامه رسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ساکنان روستای کوکجلی، پس از ورود نیروهای ارتش عراق به این روستا به شادمانی پرداختند.

این برای نخستین بار در دو سال اخیر است که ارتش عراق وارد مناطقی در حومه شهر موصل می‌شود.

موصل، دومین شهر بزرگ عراق که در شمال این کشور قرار دارد، از حدود دو سال پیش به تصرف گروه «حکومت اسلامی» درآمده است.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق پیشتر گفته بود: «افراد داعش راه فرار ندارند، یا تسلیم شوند یا کشته خواهند شد».

با این حال، به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، نیروهای گروه «حکومت اسلامی» با استفاده از موشک‌های ضد تانک و سلاح‌های سبک در حال مقابله با نیروهای ارتش عراق هستند.

از سوی دیگر، جفری هاریگیان، فرمانده نیروی هوایی آمریکا در خاورمیانه، دهم آبان ماه به نشریه «یو‌اس‌ای تودی» گفت نیروی هوایی آمریکا برای جلوگیری از فرار اعضای گروه «حکومت اسلامی»، به ویژه از سمت غرب موصل، دست به حملات هوایی علیه آن‌ها می‌زند.

پیش از این ژنرال ژوزف ووتل، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، این احتمال را مطرح کرده بود که در پی حمله به موصل، شبه‌نظامیان افراطی به مناطقی دیگر در عراق بروند و بر انجام حملات تروریستی به شکل عمومی آن متمرکز شوند.

همزمان، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد از دریافت گزارش‌هایی مبنی بر کشته‌شدن ۴۰ نفر و انتقال حدود ۲۵ هزار غیرنظامی در موصل توسط گروه «حکومت اسلامی» خبر داده است.

سازمان ملل متحد روز ششم آبان هشدار داده بود که گروه «حکومت اسلامی» در مقابله با حمله نیروهای عراقی در داخل و اطراف شهر موصل، احتمالاً از هزاران نفر از مردم این شهر به عنوان «سپر انسانی» استفاده می‌کند.

سازمان ملل همچنین پیش‌بینی کرده است که در اولین هفته‌های عملیات آزادسازی موصل ممکن است حدود ۲۰۰ هزار نفر از مردم آواره شوند.

جمعیت غیرنظامیان شهر موصل، هم اکنون یک میلیون نفر تخمین زده می‌شود.

ارتش عراق از ۲۶ مهرماه با حمایت پیشمرگ‌های کرد، شبه‌نظامیان شیعه و حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا، عملیاتی را برای بازپس‌گیری شهر موصل از گروه «حکومت اسلامی» آغاز کرده است که این عملیات همچنان ادامه دارد.

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG