لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۵۳

بازداشت شش شهروند بهایی در گرگان، کاشان و شیراز


خبرها از ایران حاکی است در هفته جاری و طی دو روز گذشته دست‌کم شش شهروند بهایی در شهرهای گرگان، کاشان و شیراز بازداشت شده‌اند.

امرالله منوچهری و ضیاءالله الهیان، دو شهروند بهایی ساکن کاشان، روز دوشنبه، ۱۲ تیرماه، در پی احضار توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شدند.

این دو شهروند بهایی پیشتر نیز توسط ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی احضار و بازجویی شده و منازل‌شان تحت بازرسی قرار گرفته بود.

همزمان، ورقا مهدی‌نژاد و شیوا اخلاقی، دو شهروند بهایی ساکن شیراز نیز توسط ماموران امنیتی بازداشت شده‌اند.

|برای دریافت تازه‌ترین خبرها به تلگــــرام رادیو فردا بپیوندید|

جامعه جهانی بهایی در ژنو با تایید خبر بازداشت این شهروندان بهایی اعلام کرد که این افراد به اتهامی نامعلوم بازداشت شده‌اند.

پریوش شجاعی و روفیا پاکزادان نیز دو شهروند بهایی ساکن گرگان هستند که روز دوشنبه، ۱۲ تیرماه، جهت اجرای حکم یک سال و نیم زندان خود، در پی احضار توسط دستگاه قضایی به زندان گرگان منتقل شدند.

این شهروندان بهایی پنج سال پیش در جریان بازداشت دسته‌جمعی ۲۴ تن از بهاییان ساکن گرگان بازداشت شدند و اتهام آنان «تبلیغ علیه نظام» و «عضویت در تشکیلات غیرقانونی بهایی» اعلام شد.

این افراد در بهمن‌ماه سال ۹۴ در دادگاه بدوی به جمعا ۱۹۳ سال زندان محکوم شدند.

به گفته امیرسالار داوودی، وکیل مدافع چند تن از این شهروندان بهایی، حکم هر یک از این افراد بعدا در دادگاه تجدیدنظر به ۱۵ تا ۲۳ ماه زندان کاهش یافت.

به گفته جامعه جهانی بهایی در ژنو، حدود سه هفته پیش نیز ۹ تن دیگر از این شهروندان بهایی ساکن گرگان از طریق احضار یا بازداشت روانه زندان شدند.

چهار تن از این افراد به نام‌های مژده ظهوری، فرحناز تبیانیان، مریم دهقانی، هوشمند دهقانی در منازل‌شان بازداشت شدند و شیدا قدوسی، میترا نوری، پریسا شهیدی، پونه ثنائی و نازی تحقیقی نیز پس از احضار به اداره اطلاعات گرگان، جهت اجرای حکم خود به زندان منتقل شدند.

عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در اسفندماه گذشته در نخستین گزارش خود به شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو، از «تبعیض‌های گسترده علیه بهاییان» از جمله محرومیت آنان از حق تحصیل در دانشگاه‌ها، ایجاد محدودیت‌های شغلی و پلمپ محل کسب و کار بهاییان انتقاد کرد.

در گزارش عاصمه جهانگیر آمده بود که دست‌کم ۹۰ شهروند بهایی به دلایل عقیدتی در زندان‌های ایران به سر می‌برند.

XS
SM
MD
LG