لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ تهران ۲۳:۲۷

نامه معرفی سه وزیر پیشنهادی روحانی اعلام وصول شد


نامه معرفی سه وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای تصدی وزارت‌خانه‌های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش، روز سه‌شنبه چهارم آبان ماه در مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.

در این نامه، رضا صالحی امیری برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مسعود سلطانی‌فر برای تصدی وزارت ورزش و جوانان و فخرالدین احمدی به عنوان وزیر آموزش و پرورش پیشنهاد شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی اعلام کرد که جلسه رأی اعتماد به این سه وزیر پیشنهادی، هفته آینده در مجلس برگزار می‌شود.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، روز یکشنبه دوم آبان ماه، با ارسال نامه‌ای به علی لاریجانی وزرای پیشنهادی خود برای تصدی وزارت‌خانه‌های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان را معرفی کرد.

رضا صالحی امیری، فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی و مسعود سلطانی‌فر پیش از این‌هم برای عضویت در کابینه یازدهم از طرف حسن روحانی پیشنهاد شده بودند که مجلس نهم با آنها مخالفت کرده بود.

رضا صالحی امیری پنجم آبان ماه سال ۱۳۹۳ برای تصدی وزارت ورزش و جوانان پیشنهاد شده بود که نتوانست اعتماد نمایندگان مجلس را کسب کند.

صالحی امیری هم برای مدتی سرپرستی وزارت ورزش و جوانان در دولت حسن روحانی را برعهده داشت و در حال حاضر رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران است.

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی ۲۷ آبان ماه سال ۱۳۹۳ از سوی حسن روحانی تصدی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس معرفی شده بود که در آن زمان موفق به جلب نظر نمایندگان مجلس نشد.

وی در حال حاضر رئیس مجتمع آموزشی «مفید» و عضو شورای سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ایران بوده و در دانشگاه «خواجه نصیرالدین طوسی» مشغول به تدریس است.

مسعود سلطانی‌فر هم مرداد سال ۱۳۹۲ از سوی روحانی برای تصدی وزارت ورزش و جوانان به مجلس نهم معرفی شده بود که در پی مخالفت نمایندگان مجلس از راه‌یابی به کابینه بازماند.

سلطانی‌فر در حال حاضر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

تغییر سه وزیر کابینه یازدهم از سوی برخی منتقدان، اقدامی «سیاسی» و «انتخاباتی» ارزیابی شده و روحانی هم در واکنش به این موضع‌گیری‌ها از منتقدان خود خواسته «ذهن مردم را مشوش نکنند.»

برنامه‌های رضا صالحی امیری برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

رضا صالحی امیری، وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای تصدی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز سه‌شنبه چهارم آبان ماه، برنامه‌های خود را برای این وزارت‌خانه اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، وی اندیشه‌های فرهنگی آیت‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی و آیت‌الله خامنه‌ای رهبر ایران را به عنوان مبانی نظری فرهنگ و نخستین سطح ساختاری نهاد فرهنگ در ایران اعلام کرد.

تأمین آزادی بیان و قلم در عرصه‌های فرهنگی و هنری، حمایت از حقوق مؤلفان و هنرمندان، برقراری نظام جامع تأمین اجتماعی برای اصحاب فرهنگ و هنر، حمایت از نهادهای صنفی و تشکل‌های مردم‌نهاد در بخش فرهنگ و هنر از دیگر برنامه‌هایی است که رضا صالحی امیری برای تصدی وزارت فرهنگ عنوان کرده است.

وضعیت آزادی بیان، لغو کنسرت‌های موسیقی، نظارت بر تولید آثار فرهنگی از جمله مواردی است که طی سال‌های اخیر همواره مورد انتقاد سازمان ملل متحد و مدافعان آزادی بیان و حقوق بشر بوده است.

XS
SM
MD
LG