لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۳۲

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس: نامه معرفی وزیران پیشنهادی سه‌شنبه اعلام وصول می‌شود


سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبر داد که به دلیل ارائه نشدن «برنامه و رزومه» وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، نامه معرفی سه وزیر پیشنهادی ارشاد، ورزش و جوانان، و آموزش و پرورش روز سه‌شنبه اعلام وصول خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، بهروز نعمتی به خبرگزاری ایسنا گفت که صبح روز یکشنبه دوم آبان، نامه معرفی سه وزیر پیشنهادی به مجلس ارائه شد اما در این نامه «برنامه و رزومه» فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، ارائه نشده بود.

به گفته آقای نعمتی، قرار بود که حسینعلی امیری، معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، این مدارک را به هیئت رئیسه مجلس ارائه کند اما این مدارک بعد از ظهر روز یکشنبه به هیئت رئیسه مجلس ارائه شد.

او گفت که نامه معرفی سه وزیر پیشنهادی روز سه‌شنبه اعلام وصول می‌شود و سه‌شنبه هفته آینده، جلسه رأی اعتماد برگزارخواهد شد.

حسن روحانی روز یکشنبه با ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس، رضا صالحی امیری، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی و مسعود سلطانی‌فر را برای تصدی وزارت ارشاد، آموزش و پرورش، و ورزش و جوانان، پیشنهاد کرد.

فخرالدین احمدی دانش آشتیانی ۲۷ آبان ماه سال ۹۳ از سوی حسن روحانی تصدی برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس معرفی شده بود که در آن زمان موفق به جلب نظر نمایندگان مجلس نشد.

محمدعلی نجفی، مشاور حسن روحانی، روز جمعه، ۳۰ مهر، در مصاحبه با وب‌سایت «انتخاب» خبر داده بود که او و آقای دانش آشتیانی به عنوان گزینه‌های احتمالی برای معرفی به عنوان وزیر آموزش و پرورش مطرح هستند.

اما در حالی که به گفته بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید مجلس، تا ساعت هفت و نیم صبح روز یکشنبه قرار بود آقای نجفی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش معرفی شود، نهایتاً آقای دانش آشتیانی به مجلس معرفی شد.

سخنگوی فراکسیون امید در توضیح این موضوع گفت که «برداشت من این است که دلیل تغییر گزینه پیشنهادی دولت برای وزارت آموزش و پرورش انصراف آقای نجفی نبوده و بعید است که ایشان به خواست فرهنگیان جواب رد داده باشد».

آقای پارسایی تاکید کرد: «این که برای معرفی آقای نجفی فشاری از بیرون وجود داشته یا هر عامل دیگری باعث تغییر این گزینه شده، موضوعی است که نمی‌توان درباره‌ آن قضاوت کرد و دوستان و دولت باید دلیل آن را اعلام کنند».

با این حال محمدعلی نجفی، خود به خبرگزاری ایسنا گفت که «در این ارتباط نه انصراف من و نه عقب‌نشینی آقای روحانی در کار نبوده است».

او اضافه کرد: «از ابتدا گفتم؛ تلاش می‌کنیم آقای دانش را راضی کنیم و اگر نشد بنده سنگر را خالی نمی‌گذارم که خوشبختانه دیشب ایشان را قانع کردیم».

آقای نجفی در گفت‌وگویی جداگانه با وب‌سایت جماران نیز ضمن حمایت از معرفی فخرالدین دانش آشتیانی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش تأکید کرد: «احساس کردم در این شرایط ایشان در این جایگاه می‌تواند موفق‌تر باشد و من به ایشان کمک می‌کنم».

محمدعلی نجفی در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی، وزیر آموزش و پرورش بود و در ابتدای کار دولت حسن روحانی نیز برای تصدی این سمت به مجلس معرفی شد اما با اختلاف یک رأی موفق به راهیابی به کابینه نشد.

XS
SM
MD
LG