لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۲۹

معاون وزارت بهداشت: هیچ آماری از آزار جنسی دختربچه‌ها وجود ندارد


ایرج حریرچی.

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌گوید در ایران هیچ آماری در مورد سوء‌استفاده جنسی از دختربچه‌ها وجود ندارد.

ایرج حریرچی،‌ قائم مقام وزیر بهداشت،‌درمان و آموزش پزشکی، روز دوشنبه ۲۶ تیرماه با اشاره به لزوم آموزش‌های جنسی گفت:««ماجرای آتنا زنگ خطری را به صدا درآورد و نشان داد که باید آموزش‌های مختلفی را در سطح خانواده‌ها ارائه دهیم.»

این سخنان پس از آن مطرح شد که شبکه‌های اجتماعی در ایران خبر مفقود شدن و سپس تجاوز و قتل یک دختر ۷ ساله در شهرستان پارس‌آباد را به طور گسترده پوشش دادند. خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که مردی متاهل آتنا را آزار جنسی داده و در نهایت او را به قتل رسانده است.

آقای حریرچی با تاکید بر این که مهارت‌هایی مانند «نه» گفتن و یا ارتباط با دیگران باید در «بسته‌های درست طراحی و مطالعه شده و سپس آنها را آموزش دهند»، گفت: ما نمی‌توانیم صورت مسئله برخی از مسائل را پاک کنیم.

قائم مقام وزیر بهداشت مهم‌ترین شیوه این « آموزش‌های محیطی» را از طریق «خانواده‌ها، مساجد، رسانه‌ها و نشریات» دانست.

برخی از نمایندگان مجلس و مقام‌های دولتی می‌گویند شماری از آموزش‌های سند ۲۰۳۰ یونسکو با هدف جلوگیری از تجاوز و حفظ حریم شخصی کودکان است. اجرای این سند پس از اعتراض رهبر جمهوری اسلامی ایران و نزدیکانش متوقف شد.

پیش از این، سرپرست دفتر اجتماعی استانداری تهران خبر داده بود که برای نخستین بار، طرح «پیشگیری از آزارهای جنسی کودکان» در استان تهران تهیه شده است و به زودی رونمایی خواهد شد.​

سیاوش شهریور روز ۲۱ خرداد در یک نشست مدیران دولتی گفت که در این طرح معلمان و آموزش یاران پیش دبستانی و مهدکودک‌های استان تهران آموزش خواهند دید.

این مقام استانداری تهران نهم خرداد نیز با اشاره به تهیه این طرح گفته بود که هدف از تدوین آن «آموزش بخش بزرگی از جامعه دانش‌آموزی و کودکان استان برای پیشگیری و محافظت از آزارهای جنسی است».

شهیندخت ملاوردی، معاون رییس‌جمهوری در امور زنان نیز در واکنش به آزار جنسی و قتل آتنا اصلانی در کانال تلگرام خود نوشت که اگر کودکان از تربیت و آموزش‌های لازم برخوردار نباشند، در هر موقعیت و مکانی، در برابر این رفتارها آسیب‌پذیرند.

دو دختر هفت ساله دیگر قربانی تجاوز محارم

هم‌زمان با ادامه انتشار اخبار در مورد پرونده قضایی متهم به قتل آتنا اصلانی، خبرگزاری فارس از تشکیل پرونده جدیدی در شهر کرج خبر داد. براساس این گزارش، دختر ۷ ساله‌ای به نام کیمیا در بیمارستانی در شهر کرج بستری است که گفته بیش از ۷۰ بار از سوی همسر صیغه‌ای مادرش مورد تعرض قرار گرفته است.

رقیه موسوی مددکار موسسه خیریه مهرآفرین، به خبرگزاری فارس گفت:« از آنجا که خواب مادر کیمیا سنگین بوده و قرص خواب هم می خورده، بابک( همسر صیغه‌ای مادر کیمیا) از این خواب سنگین و مداوم سوء استفاده می کرده و به آزار دختر هفت ساله پرداخته است.»

روز دوشنبه ۲۶ تیرماه خبرگزاری ایلنا نیز از تجاوز به یک دختر خردسال در دروازه‌ غار تهران خبر داد.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور به این خبرگزاری گفت :«طبق گزارشی که توسط یک سازمان مردم نهاد به اورژانس اجتماعی گزارش شده، این کودک توسط پدربزرگ خود مورد آزار و اذیت قرار گرفته است.»

رئیس اورژانس اجتماعی کشور پیش از این، از پنهان ماندن برخی از موارد آزار جنسی کودکان خبرداده و گفته بود که از حدود ۲۷ هزار گزارش آزار کودکان به این مرکز در سال گذشته، حدود دو درصد مربوط به آزار جنسی بوده است.

حسین اسدبیگی روز شنبه ۲۴ تیر، در مصاحبه با خبرگزاری دولتی ایرنا اعلام کرد که از ۲۷۶۵ مورد کودک آزاریِ گزارش شده به مراکز حضوری اورژانس اجتماعی، ۱۰۴ مورد مربوط به «سوءاستفاده جنسی» بوده است.

او گفت که تعداد پسر و دختر در این آمار برابر بوده و پسران نیز در معرض تهدید سوءاستفاده جنسی قرار دارند.

به گفته آقای اسدبیگی، همچنین چهار درصد از ۲۷۶۵ مورد گزارش شده کودک آزاری به مراکز حضوری اورژانس اجتماعی، یعنی ۱۱۱ مورد، مربوط به آزار جنسی و جسمی همزمان بوده است.

او همچنین گفت که ۲.۳ درصد از ۱۳ هزار و ۷۲۶ مورد کودک آزاری گزارش شده به خط تلفن ۱۲۳، مربوط به آزار جنسی بوده است.

XS
SM
MD
LG