لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۴

فعال حقوق بشر بحرینی به خاطر توئیت «توهین آمیز» به پنج سال زندان محکوم شد


به گفته وکیل و دوستان یک فعال حقوق بشر بحرینی او روز چهارشنبه به خاطر انتقاد از حملات هوایی عربستان سعودی در یمن و متهم کردن مقامات اداره زندانهای بحرین به شکنجه زندانیان به پنج سال زندان محکوم شده است.

به گزارش رویترز دولت آمریکا که یکی از بزرگترین پایگاههای نظامی آن در بحرین قرار دارد در مورد پرونده نبیل رجب یکی از رهبران تظاهرات به طرفداری از دمکراسی در سال ۲۰۱۱ اظهار نگرانی کرده است. آقای رجب به خاطر اینکه در یک مصاحبه مطبوعاتی گفته بود در بحرین زندانیان سیاسی شکنجه می شوند قبلا به دو سال زندان محکوم شده و هم اکنون در زندان به سر می برد.

فعالان مدنی و سیاسی در بحرین در اظهار نظرهایی که در شبکه توئیتر منتشر شده گفتند حکم زندان جدید آقای رجب به خاطر «توهین به یک کشور همسایه» و «توهین به نهادهای ملی» صادر شده است.

دولت بحرین تاکنون در مورد این مسئله موضع گیری نکرده است.

سید احمد الوداعی یکی از فعالان «انستیتو حقوق بشر و دمکراسی بحرین» که مرکز آن در لندن است گفت، مراجع قضایی بحرین انتقاد شهروندان از حکومت را ممنوع کرده اند.

نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر نیز صدور این حکم را بعنوان نقض آزادی بیان محکوم کرده اند. مسئول بخش بحرین در دیده بان حقوق بشر به خبرگزاری رویترز گفت:«آنها می کوشند هرگونه انتقاد و مخالفتی را سرکوب کنند و به نظر می رسد که هیچ انتقادی را تحمل نمی کنند.»

مسئول بخش خاورمیانه عفو بین المللی نیز گفت:«اینکه آقای رجب فقط به خاطر ابراز نظر خود در شبکه‌های اجتماعی باید پنج سال دیگر زندانی شود واقعا انزجار برانگیز است.»

خبرگزاری رویترز یادآوری می کند که از سال ۲۰۱۱ و تظاهرات دمکراسی خواهی به رهبری سیاستمداران اکثریت شیعه دولت بحرین هر آنچه را که خطر تلقی کرده سرکوب می کند.

خاندان سلطنتی سنی بحرین فعالیت دو گروه سیاسی اصلی یعنی حزب اسلام گرا و شیعه الوفاق و گروه سکولار وعد را (جمعيت اقدام دمکراتيک ملی) ممنوع کرده، تابعیت بحرینی یک روحانی شیعه ارشد را لغو کرده و تعدادی را نیز در دادگاهها محکوم کرده است.

روزنامه‌های بحرینی گزارش دادند که پارلمان این کشور روز چهارشنبه شرکت احزاب ممنوعه در انتخابات پارلمانی آینده را که قرار است در ماه اکتبر و یا نوامبر برگزار شود، ممنوع کرده است.

بحرین حکومت ایران را متهم کرده که از حملات مسلحانه شبه نظامیان شیعه به نیروهای امنیتی آن کشور حمایت می کند. ولی دولت ایران همواره این اتهام را رد کرده است.

یک نماینده سفارت آمریکا در بحرین در مراحل اولیه محاکمه نبیل رجب شرکت داشت و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه شنبه گفت این کشور از تایید حکم قبلی زندان برای آقای رجب متاسف است. او افزود: «آقای رجب یک فعال برجسته حقوق بشر است و ما در خصوص نگرانی‌های جدی خود در این زمینه به گفتگو با دولت بحرین ادامه خواهیم داد.»

با استفاده از گزارش رویترز؛ ش.ر/خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG