لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۸

دادگاه بحرین شش نفر را به اتهام اقدام برای ترور به اعدام محکوم کرد


بحرین از حدود هفت سال قبل شاهد ناآرامی‌ها و اعتراضات اکثریت شیعیان این کشور بوده که خواهان نقش پررنگ‌تری در اداره کشور هستند.

دادگاه عالی نظامی بحرین روز دوشنبه شش نفر از مسلمانان شیعه این کشور را به اتهام تشکیل گروهی تروریستی و طراحی نقشه قتل یکی از افسران ارتش این کشور به اعدام محکوم کرد و شهروندی آنان را نیز باطل ساخت.

خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس به نقل از رسانه‌های بحرینی گزارش داده‌اند که این شش نفر به انجام چندین حمله و تلاش برای ترور فرمانده ارتش بحرین متهم هستند.

دادگاه بحرین همچنین هفت نفر دیگر را که با این پرونده ارتباط داشته‌اند به هفت سال زندان مجکوم کرده و شهروندی آنان را هم باطل ساخته است. در عین حال اما پنج نفر تبرئه شده‌اند.

بر اساس اطلاعیه دادستانی بحرین، هشت نفر از این متهمان توانسته‌اند به ایران و عراق فرار کردند و از این رو محاکمه آنان غیابی انجام شده است. این اطلاعیه اما اشاره نمی‌کند که چند نفر از این هشت متهم به اعدام محکوم شده‌اند.

بحرین در سال‌های اخیر بارها ایران را به ساماندهی گروه‌های شبه‌نظامی در این کشور و انجام عملیات تروریستی متهم کرده است، امری که ایران تکذیبش می‌کند.

اوایل سال جاری خورشیدی دولت بحرین اعلام کرد که یک گروه «تروریست مرتبط با سپاه پاسداران ایران» را شناسایی و اعضای آن را بازداشت کرده است. به گفته دولت بحرین، این گروه در حمله به اتوبوس نیروهای پلیس نقش داشته است، ایران اما چنین اتهامی را «واهی و بی‌اساس» خواند.

بحرین زمستان گذشته نیز سه نفر از شیعیان این کشور را که متهم به قتل سه نفر از نیروهای پلیس بودند اعدام کرد. این اعدام‌ها برای اولین بار در دو دهه اخیر بود که در بحرین رخ می‌داد و به اعتراضاتی نیز در کشور انجامید.

بحرین از حدود هفت سال قبل شاهد ناآرامی‌ها و اعتراضات اکثریت شیعیان این کشور بوده که خواهان نقش پررنگ‌تری در اداره کشور هستند.

بر اساس گزارش‌های رویترز و آسوشیتدپرس؛ ا.ع./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG