لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۴۴

انتقاد بارزانی از عدم حمایت بین‌المللی از همه‌پرسی اقلیم کردستان


تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که یکشنبه‌شب تجمعاتی در حمایت از مسعود بارزانی در شهرهای مختلف اقلیم کردستان برپا شده است.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، روز یکشنبه در سخنانی طرف‌های خارجی از جمله ایالات متحده را به دلیل عدم حمایت از این اقلیم در همه‌پرسی استقلال مورد سرزنش قرار داد.

آقای بارزانی در این سخنان که نخستین سخنرانی تلویزیونی او پس از پذیرش کناره‌گیری‌اش از سوی مجلس اقلیم کردستان عراق بود، تأکید کرد که «سه میلیون رأی برای استقلال کردستان، تاریخی را رقم زده که قابل زدودن نیست».

او در عین حال تأکید کرد که در این مسیر «هیچکس مگر کوهستان‌های کردستان در کنار ما نبود».

آقای بارزانی در ادامه گفت که تانک‌هایی که قرار بود برای نبرد با گروه حکومت اسلامی، داعش، به کار رود، علیه کردها استفاده شد، و در این زمینه از آمریکا به دلیل اجازه استفاده از این تانک‌ها به نیروهای عراقی انتقاد کرد.

رئیس اقلیم کردستان عراق همچنین مدعی شد که سلاح‌های آمریکایی توسط شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران هم علیه کردها به کار گرفته شده است.

در سخنان آقای بارزانی تأکید شده که «بدون کمک پیش‌مرگه‌ها، نیروهای عراقی نمی‌توانستند موصل را به تنهایی از دست داعش آزاد کنند».

او پس از آن گلایه کرده که «چرا آمریکا باید کردستان را تنبیه کند؟».

بر اساس گزارش رویترز در زمان ایراد این سخنان هم پرچم اقلیم کردستان و هم پرچم عراق در پس زمینه آقای بارزانی به چشم می‌خورد.

مسعود بارزانی از سال ۲۰۰۵ ریاست اقلیم خودگردان کردستان عراق را به عهده داشته است و دوره ریاست او در پایان اکتبر امسال، دو روز دیگر، به پایان می‌رسد.

آقای بارزانی روز شنبه در نامه‌ای به مجلس اقلیم کردستان خبر داده بود که تمایلی به تمدید ریاستش بر اقلیم کردستان ندارد و از روز چهارشنبه اول نوامبر از سمت خود کناره‌گیری خواهد کرد.

او همچنین خواسته بود که مجلس اقلیم کردستان تهمیدات لازم را برای پر کردن خلأ قدرت در نظر بگیرد.

پارلمان اقلیم کردستان روز یکشنبه موضوع تقسیم اختیارات پس از کناره‌گیری آقای بارزانی را به بحث گذاشت، اما آن طور که خبرگزاری‌ها گزارش کردند شماری از معترضان به کناره‌گیری آقای بارزانی روز یکشنبه به سمت پارلمان هجوم بردند.

رویترز در این زمینه به نقل از شاهدان عینی نوشت معترضانی که خود را پیش‌مرگه خوانده‌اند تلاش کردند تا به درون ساختمان پارلمان راه یابند و در حوالی پارلمان صدای شلیک گلوله نیز به گوش رسیده است.

آسوشیتدپرس هم از درگیری در مقابل پارلمان اربیل، پس از سخنرانی تلویزیونی آقای بارزانی خبر داده است.

علاوه بر این تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد که یکشنبه‌شب تجمعاتی در حمایت از مسعود بارزانی در شهرهای مختلف اقلیم کردستان برپا شده است.

در سخنان تلویزیونی آقای بارزانی، گروه‌های رقیب کرد نیز به خیانت علیه اقلیم کردستان متهم شده‌اند آنجا که آقای بارزانی گفته است کسانی که کرکوک را بدون مقاومت تسلیم نیروهای عراقی کردند، مرتکب «خیانتی بزرگ» شده‌اند.

آن طور که آسوشیتدپرس به نقل از دستیار ارشد مسعود بارزانی نوشته است، کنار رفتن از ریاست اقلیم کردستان به معنی پایان عمر سیاسی او نیست و «او با رهبری شورای عالی سیاسی، در سیاست باقی خواهد ماند».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG