لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۵۷

تیلرسون خواستار حل و فصل اختلافات بغداد و اربیل از طریق گفت وگو شد


حیدر العبادی و رکس تیلرسون در بغداد دیدار کردند.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه اول آبان ماه خواستار حل و فصل اختلافات دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان بر سر همه پرسی استقلال در این منطقه از طریق گفت وگو شده است.

به گزارش رویترز، آقای تیلرسون این اظهارات را پیش از آغاز نشست خود با حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در بغداد مطرح کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته است: ما کمی نگران و همچنین ناراحت هستیم.ما دوستانی در بغداد داریم و دوستانی نیز در اربیل داریم، ما از همه طرف های درگیر در این موضوع را دعوت می کنیم مذاکره را آغاز کنند و در خصوص همه مسایل مد نظر را طرح کنند.

دولت اقلیم کردستان عراق در اوایل مهرماه همه پرسی برای استقلال این منطقه برگزار کرد که بیش از ۹۲ از شرکت کنندگان در این انتخابات به آن رای مثبت دادند. این درحالی است که آمریکا نتایج این همه پرسی را رد کرده است.

در همین زمینه، دولت آمریکا پیشتر از هردو طرف خواسته بود ضمن خویشتنداری، تلاش کنند که تنش را کاهش دهند. پس از برگزاری این همه پرسی، نیروهای دولت مرکزی عراق کنترل کرکوک را دست گرفتند و پیشمرگه های وابسته اقلیم کردستان عراق از این منطقه عقب نشینی کردند.

حیدر العبادی نیز گفته است: ما خواهان جنگ علیه هیچ عراقی نیستیم. وقتی نیروهای ما وارد کرکوک شدند این نشانه پیام روشنی بود که شهروندان کرکوک برای ما مهم هستند.

این دومین دیدار حیدر العبادی با رکس تیلرسون در روز های اخیر بود. آنها روز یکشنبه نیز درنشستی سه گانه با پادشاه عربستان در ریاض حضور داشتند. آقای تیلرسون پس از این نشست از نیروهای شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران که در نبرد با گروه حکومت اسلامی، داعش، شرکت داشتند، خواسته بود به خانه های خود بازگردند.

به گزارش رویترز،حیدر العبادی به تیلرسون گفته است، حشد الشعبی «بخش از نهادهای عراق است.» وی همچنین این اتهام که نیروهای حشد الشعبی عامل نیابتی ایران هستند را رد کرده است.

نخست وزیر عراق تصریح کرده است:جنجگویان بسیج مردمی می بایست مورد تشویق قرار بگیرند، چرا که مایه امید کشور و منطقه هستند.

گروه شبه‌نظامی حشدالشعبی، بسیج مردمی عراق عمدتا نیروهای شبه نظامی شیعه هستند که از سوی ایران آموزش دیده و تجهیز شده‌اند در عملیات‌های یکسال اخیر ارتش عراق علیه گروه خلافت اسلامی حضور پر رنگی داشته و آخرین حضور آنها به تصرف استان کرکوک توسط نیروهای دولت مرکزی عراق در هفته گذشته بر می‌گردد.

در همین زمینه، ساعاتی پیشتر دفتر حیدر العبادی با صدور بیانیه‌ای با رد درخواست رکس تیلرسون گفته است: «هیچ نیروی خارجی در عراق حضور ندارد و هیچ طرفی هم حق ندارد که در امور عراق دخالت کند».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG