لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۳۷

بارزانی: تصمیمات فردی و یکجانبه عامل رویداد کرکوک بود


مسعود بارزانی می گوید، تلاش ها برای استقلال کردستان بیهوده نبوده است.

مسعود بارزانی، رئیس دولت اقلیم کردستان روز سه شنبه ۲۵ مهرماه به تصرف کرکوک توسط نیروهای دولت عراق واکنش نشان داده است.

به گزارش تلویزیون کردی «روداو» مستقر در اربیل، مسعود بارزانی گفته است: آنچه در کرکوک رخ داد، نتیجه تصمیمات یکجانبه برخی افراد در درون یک جریان سیاسی کردستان بود که باعث شد پیشمرگه ها به این شکل و نحوه ای که همه شاهد بوند عقب نشینی کنند.

مسعود بارزانی توضیح بیشتری در خصوص این افراد ارائه نکرده است.

نیروهای دولتی عراق روز دوشنبه، ۲۴ مهرماه، در عملیاتی سریع شهر کرکوک و میادین نفتی آن را تصرف کردند.

به گزارش روداو، نیروهای پیشمرگه طی دو روز اخیر علاوه بر کرکوک از مناطق مورد مناقشه دیگری مانند خانقین، شنگال، گوار، مخمور و سنون عقب نشینی کرده اند.

مسعود بارزانی در این بیانیه تاکید کرده است، خط مرزی بین نیروهای دولت مرکزی و نیروهای اقلیم براساس مرزهای سال ۲۰۱۶ خواهد بود.

با این حال، رئیس دولت اقلیم کردستان تاکید کرده است: صدای بلند شما برای استقلال کردستان که همه کشورها و جهانیان آن را شنیدند، هرگز به هدر نرفته و نخواهد رفت.

این در حالی است که حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز سه شنبه گفته است، همه پرسی استقلال کردستان به گذشته پیوست.

به گزارش رویترز، حیدر العبادی که در یک کنفرانس خبری صحبت می کرد، از رهبران اقلیم کردستان خواسته است تا حاکمیت قانون اساسی عراق را بپذیرند.

رویترز می گوید، کنترل کرکوک توسط نیروهای دولتی وضعیت بغرنجی برای کردها در این شهر به وجود آورده است و شماری، از عقب نشینی نیروهای پیشمرگه از این شهر به شدت انتقاد کرده اند.

سالار عثمان، استاد دانشگاه از رهبران کرد به دلیل برگزاری زودرس همه پرسی انتقاد کرده و گفته است: ما الان احساس می کنیم شکست خورده ایم. تصمیم به برگزاری همه پرسی اقدام فاجعه باری بود. رهبران کرد می بایست به پیامدهای همه پرسی پیش از برگزاری آن فکر می کردند. اکنون همه آنچه که در سه دهه اخیر به دست اورده بودیم را از دست داده ایم.

پیشتر خبرگزاری ها گزارش داده بودند که نیروهای شبه نظامی شیعه، حشد‌الشعبی، روز سه‌شنبه در همراهی با ارتش عراق توانستند پس از تخلیه کامل نیروهای پیشمرگه، بدون درگیری، کنترل خانقین در مرز با ایران را در دست گیرند.

همچنین نیروهای حشد‌الشعبی پس از خروج نیروهای پیشمرگه کرد وارد شهر سنجار شده اند.

مسلم شنگالی، فرمانده نیروهای شبه‌نظامی محلی در شهر سنجار، به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است، در شهر سنجار هیچ برخوردی پیش نیامد و «نیروهای کرد بدون درگیری و فورا شهر را ترک کردند».

شهرسنجار در استان نینوا در شمال عراق در سال ۹۲ به دست گروه حکومت اسلامی، داعش افتاد که به کشتار ساکنانِ عمدتا کردِ ایزدی آن اقدام کردند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG