لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۱۷

جایزه ادبی «من بوکر» ۲۰۱۷ به جرج ساندرز آمریکایی تعلق گرفت


جرج ساندرز ۵۸ ساله دومین نویسنده آمریکایی است که این جایزه معتبر بریتانیایی را به خود اختصاص می‌دهد.

جایزه ادبی معتبر «من بوکر» روز سه‌شنبه، ۲۵ مهرماه، به جرج ساندرز، نویسنده و طنزپرداز آمریکایی، برای نخستین رمان او با عنوان «لینکلن در برزخ» تعلق گرفت.

رمان «لینکلن در برزخ» آمیزه‌ای از واقعیت و خیال از زندگی آبراهام لینکلن، رییس‌جمهوری آمریکا، در قرن نوزدهم و در زمانی است که پسر کوچک خود را به خاک می‌سپارد.

یک پسر آبراهام لینکلن به نام ویلی واقعا در سال ۱۸۶۲ در ۱۱ سالگی در کاخ سفید از دنیا رفت.

به این ترتیب آقای ساندرز ۵۸ ساله دومین نویسنده آمریکایی است که این جایزه معتبر بریتانیایی را به خود اختصاص می‌دهد.

سال گذشته، ۲۰۱۶، پل بیتی، نویسنده سیاه‌پوست آمریکایی، با رمان «خائن» این جایزه را از آن خود کرد.

در سال ۲۰۱۴ اساسنامه جایزه تغییر کرد و از آن پس تصویب شد که هر نویسنده‌ای که کتابی به زبان انگلیسی بنویسد و کتاب در بریتانیا منتشر شود بتواند برای جایزه نامزد شود.

جرج ساندرز در سخنرانی خود در مراسم اهدای این جایزه که در شهر لندن برگزار شد سوال کلیدی برای همگان در این «روزگار غریب» را آن دانست که مردم به رخدادهای پیرامون خود با «حذف و منفی‌گرایی و خشونت» پاسخ دهند یا «با ایمان... و عشق»؟

هیات داوران در بیانیه خود با اعلام نام جرج ساندرز به عنوان برنده امسال «من بوکر» اثر او را به خاطر نوآوری و سبکش ستوده و آن را «کاملا اصیل» و «بسیار اثرگذار» توصیف کرد.

آقای ساندرز صاحب چهار مجموعه داستان کوتاه، دو رمان کوتاه، و صدها مقاله در روزنامه‌ها و مجلات است.

دیگر نامزدهای جایزه من بوکر سال ۲۰۱۷ که مجبور شدند زمین را برای جرج ساندرز خالی کنند عبارتند از پل آستر با کتاب «۴۳۲۱»، فیونا موزلی با کتاب «المت»، محسن حمید با کتاب «خروجی غربی»، امیلی فریدلاند با کتاب «تاریخچه گرگ‌ها» و الی اسمیت با «رمان پاییز».

از جرج ساندرز دست‌کم یک مجموعه‌ داستان با عنوان «یک حکومت کوتاه و رعب‌آور» به ترجمه فرشاد رضایی توسط نشر ققنوس در ایران منتشر شده است.

جایزه من بوکر همراه با ۵۰ هزار پوند جایزه نقدی است.

XS
SM
MD
LG