لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۲۴

لغو متوالی بازی‌های دوستانه تیم ملی ایران


بازیکنان ذخیره تیم ملی ایران در خلال بازی تدارکاتی تیم ایران با ترکیه

بازی‌های تدارکاتی تیم ملی فوتبال ایران یا لغو می‌شود یا از لحاظ فنی، قابل مقایسه با سایر حریفان و دیدارهای تدارکاتی‌شان نیست و مشکلاتی که پیش روی تیم ملی ایران قرار می‌گیرد، در هیچ یک از تیم‌های حاضر در جام جهانی به چشم نمی‌خورد.

فدراسیون فوتبال ایران پس از بازی با تیم منتخب سیرالئون، با اعتراض فدراسیون قانونی این کشور مواجه شد و حتی پای فیفا به میان آمد.

ایران حالا با فدراسیون فوتبال یونان دچار مشکل شده، و بازی با کوزوو هم به خاطر مشکلاتی که در میان بود، لغو شده است.

بازیکنان ایران در استانبول اردو زده‌اند و تمرینات‌شان را در مرکز تمرینی باشگاه بشیکتاش پیگیری می‌کنند.

ایران پس از شکست مقابل ترکیه قرار بود دیداری هم با یونان برگزار کند اما برگزاری این مسابقه به دلیل اختلافات دو فدراسیون، منتفی شد.

فدراسیون یونان اعلام کرد حاضر به انجام بازی در استانبول نیست. در ادامه، دو طرف برای انجام بازی در یونان به توافق رسیدند.

قرار بود مسابقه در سانتی برگزار شود. جایی که سفر هوایی‌اش تا استانبول کمتر از یک ساعت فاصله دارد. حتی کی‌روش به بازدید زمین بازی رفت.

اما ایران به خاطر مشکل پخش تلویزیونی همچنین حمایت یک شرکت آبجوسازی از فدراسیون فوتبال یونان، حاضر به برگزاری بازی در یونان نشد.

فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد: «تأسف عمیق خود را از فقدان احترام و اخلاق در فدراسیون یونان اعلام می‌کنیم. اقدامات قانونی برای جبران خسارت‌های ایجاد شده را انجام خواهیم داد.»

فدراسیون فوتبال ایران تأکید کرد روابطش را با فدراسیون فوتبال یونان به حالت تعلیق در می‌آورد. البته هیچ رابطه‌ای بین فدراسیون‌های دو کشور وجود نداشت که با این اتفاق، به حالت تعلیق در بیاید.

فدراسیون ایران در عین حال اعلام نکرده که در خصوص ماجرای شرکت آبجوسازی، دقیقاً چه خواسته‌ای از یونان داشته است.

پرسش اینجاست که آیا فدراسیون‌ها حق دارند توافق بر سر برگزاری یک بازی را به خاطر حامی مالی تیم مقابل به هم بزنند؟ همچنین چرا ایران قبل از توافق، درباره جزئیاتی از این دست تحقیق نکرده بود؟

حتی اگر فیفا یونان را محکوم کند، تیم ملی ایران موقعیت یک بازی مهم تدارکاتی را از دست داده است. خسارتی که جبران شدنی نیست.

اما در ادامه ماجرا، ایران با فدراسیون فوتبال کوزوو به توافق رسید تا با این کشور در استانبول بازی کند.

در این زمینه انتقادات گسترده‌ای در رسانه‌های ایران و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد و هواداران از اینکه ایران باید با تیم ۱۵۸ فیفا بازی کند، ناراحت بودند و این بازی را مناسب آماده‌سازی برای جام جهانی نمی‌دانستند.

کوزو تیمی است که مقدماتی جام جهانی در اروپا را بدون برد به پایان رسانده است. اما همزمان با انتقادات، کوزوو اعلام کرد حاضر به بازی مقابل ایران نیست.

بنا بر اعلام سایت فدراسیون کوزوو، این تیم حاضر نشد شرط ایران مبنی بر انجام بازی بدون حضور تماشاگران را بپذیرد.

فدراسیون ایران درباره لغو این بازی گفت: «خواسته جدید و دقیقه آخر از سوی کوزوو مطرح شد که انجام این دیدار را به طور کلی غیرممکن کرد.»

در متن منتشر شده، اشاره‌ای به جزئیات «خواسته دقیقه آخر» کوزوو نشده و مشخص نیست آیا منظور ایران، مخالفت کوزوو با بازی پشت درهای بسته بوده یا موضوع دیگری در میان است.

به این ترتیب ملی‌پوشان ایران تا قبل از جام جهانی فقط یک بازی تدارکاتی دیگر در پیش دارند که مقابل لیتوانی برگزار خواهد شد.

دوری تقریباً طولانی از بازی و شرایط مسابقه، همچنین عدم مرور برنامه‌های تاکتیکی در روند یک مسابقه جدی، از آسیب‌های لغو بازی‌های تدارکاتی تیم ملی است.

در چنین مسابقاتی است که تجربه و خودباوری بازیکنان کم تجربه افزایش می‌یابد. اما ایران عملاً فرصت‌ها را از دست داده و با تدارکات ضعیف، به مصاف قهرمان اروپا و قهرمان جام جهانی خواهد رفت.

آخرین بازی تدارکاتی ایران، جمعه هجدهم خرداد مقابل لیتوانی برگزار خواهد شد. این بازی در روسیه انجام می‌شود.

دیدن نظرات (۶۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG