لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۵۹

ادعای «مقام امنیتی» درباره «احتمال اغتشاش» در مراسم روز کوروش‎‎


سال گذشته و به دنبال تجمع هزاران تن برای شرکت در مراسم گرامیداشت در پاسارگاد، آرامگاه کوروش، شمار زیادی از تجمع‌کنندگان بازداشت شدند.

پس از انتشار گزارش‌هایی درباره ارسال پیامک‌های تهدیدآمیز به برخی شهروندان مبنی بر ممنوعیت حضور در مراسم روز کوروش، خبرگزاری مهر به نقل از «یک مقام امنیتی» ناشناس از احتمال «ایجاد اغتشاش» و «هرج و مرج» در این مراسم خبر داد.

این خبرگزاری روز پنج‌شنبه ۴ آبان به نقل از«یک مقام امنیتی» که نام او اعلام نشده، مدعی شد که گروه سازمان مجاهدین خلق قصد «ایجاد اغتشاش و هرج و مرج» در هفته آینده و به مناسبت بزرگداشت یکی از پادشاهان ایران باستان را دارند.

این مقام امنیتی مدعی شد: «درگیری با نیروهای انتظامی و گرفتن فیلم و عکس جهت انتشار در رسانه‌های منافقین [مجاهدین خلق] و همچنین کُشته سازی از این درگیری‌ها، از دیگر محورهای برنامه‌ریزی شده گروه‌های ضد انقلاب در این روز خواهد بود».

سال گذشته و به دنبال تجمع هزاران تن برای شرکت در مراسم گرامیداشت در پاسارگاد، آرامگاه کوروش، شمار زیادی از تجمع‌کنندگان بازداشت شدند.

در همین حال یکی از مخاطبان رادیو فردا نیز روز چهارشنبه با ارسال ویدیویی از پاسارگاد از قول مردم محلی عنوان کرد که «به علت نزدیک بودن هفتم آبان، روز کوروش، نهادهای امنیتی در حال میله زدن به دور پاسارگاد، مقبره کوروش هستند تا از تجمع مردم در این مکان جلوگیری کنند.»

رادیو فردا همچنین از مخاطبان خود تصاویری از نمونه پیامک‌هایی را دریافت کرده است که در آنها هرگونه حضور در آنچه که «تجمع غیرقانونی» در منطق پاسارگاد به مناسبت هفت آبان توصیف شده، موجب پیگرد قضایی دانسته شده است.

پیش از این فاطمه رضایی، مدیر روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی استان فارس، روز دوشنبه اول آبان، گزارش‌ها درباره تعطیلی مجموعه توریستی پاسارگاد در روزهای پنجم تا هشتم آبان‌ ماه را تکذیب کرده و گفته بود که تصمیم این نهاد و استانداری دراین باره هنوز «مشخص نشده» است.

آیت‌الله حسین نوری همدانی، از مراجع تقلید شیعه در قم، سال گذشته از حضور هزاران تن در کنار آرامگاه کوروش در پاسارگاد انتقاد کرده و عنوان کرده بود که آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، افرادی را که «به یاد کوروش بودند» «ضدانقلاب» خوانده‌است.

در همین حال احمد بهشتی، نماینده شیراز درمجلس خبرگان رهبری، گفت: «روحانیون وظیفه سنگینی بر دوش دارند و باید برای مردم موضوع کهنه پرستی و کورش پرستی را تبیین کنند».

وی اضافه کرد: «امروز برخی می‌گویند کورش این بود و داریوش آن بود اما نمی‌دانند که استخوان‌های پوسیده دیگر به درد نمی‌خورد».

با وجود مواضع این روحانیون شیعه، بهرام پارسایی، نماینده شیراز در مجلس، روز ۱۹ مهر، در نامه‌ای خطاب به وزیر ارشاد خواستار برگزاری مراسمی رسمی در روز کوروش شده بود.

دیدن نظرات (۲۲۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG