لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ آذر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۵۹

چین آمریکا را به «تروریسم عریان اقتصادی» از راه جنگ تجاری متهم کرد


یک دیپلمات ارشد چینی می‌گوید شعله‌ور کردن جنگ تجاری توسط آمریکا «تروریسم عریان اقتصادی» است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ژانگ هان‌هوی، معاون وزیر خارجه چین، روز پنج‌شنبه، ۹ خرداد، در عین حال اعلام کرد چین مایل به استفاده از ابزارهای خشنی مانند تحریم، افزایش تعرفه‌ها و حمایت از تولید داخلی نیست.

این گزارش می‌افزاید افزایش جنگ لفظی مقامات چین علیه آمریکا نشان از افزایش تنش‌ها دارد.

ایالات متحده اوایل ماه جاری میلادی تعرفه واردات ۲۰۰ میلیارد دلار کالای وارداتی از چین را به ۲۵ درصد افزایش داد.

آمریکا می‌گوید تراز تجاری با چین، به شدت به زیان ایالات متحده است و به رغم مذاکرات، چین از تعهدات خود برای بهبود این وضعیت شانه خالی کرده است.

بر اساس آمارهای رسمی آمریکا، در کل سال ۲۰۱۸ تجارت دوجانبه دو کشور بیش از ۴۱۹ میلیارد دلار به نفع چین بود. آمریکا تنها ۱۲۰ میلیارد دلار صادرات به چین داشت و چین نیز بیش از ۵۳۹ میلیارد دلار صادرات به آمریکا انجام داده بود.

آقای هان‌هوی گفت: «ما علیه جنگ تجاری هستیم، اما واهمه‌ای هم از آن نداریم. این طرز تحریک آشکار مناقشات تجاری در واقع تروریسم عریان اقتصادی، شوونیسم اقتصادی و قلدری اقتصادی است.»

وی با اشاره به سفر پیش‌روی رئیس جمهوری چین به روسیه در هفته آینده برای شرکت در یک نشست سرمایه‌گذاری، گفت که در جنگ تجاری همه آسیب می‌بینند: این مناقشه به اقتصاد جهانی ضربه می‌زند.

آمریکا تحریم‌هایی نیز علیه روسیه وضع کرده است، هم به‌ خاطر اتهاماتی که علیه روسیه درباره دخالت در انتخابات ایالات متحده مطرح شده و هم ضمیمه کردن منطقه کریمه اوکراین به خاک روسیه.

اخیرا سازمان توسعه و همکاری اقتصادی در پاریس نیز طی گزارشی هشدار داد که تبعات جنگ تجاری آمریکا و چین نه تنها دامنگیر اقتصاد این دو کشور خواهد شد، بلکه رشد اقتصادی جهان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد.

آقای هان‌هوی با اشاره به دیدار آتی رؤسای جمهوری چین و روسیه گفت: «ما بی‌ هیچ تردیدی چالش‌های خارجی را حل کرده، اقتصاد خود را توسعه خواهیم داد و سطح زندگی مردم خود را بهبود خواهیم بخشید. ما همزمان اطمینان داریم از عهده تهدیدهای امنیتی، اقتصادی، حفظ حق حاکمیت و عزت کشور برخواهیم آمد.»

چین نیز در مقابل آمریکا بیکار ننشسته است. این کشور بر ۶۴ میلیارد دلار کالای وارداتی آمریکا تعرفه بسته و حتی واردات برخی کالاهای آمریکایی را متوقف کرده است.

خبرگزاری بلومبرگ در همین زمینه پنج‌شنبه از قول منابع مطلع گزارش داد که چین بزرگ‌ترین واردکننده سویا در جهان، واردات این محصول کشاورزی از آمریکا را متوقف کرده است. چین محدودیت‌هایی بر واردات نفت و گاز مایع آمریکا وضع کرده است.

یک روزنامه رسمی این کشور همچنین اخیرا تهدید کرد که احتمالا چین صادرات عناصر خاکی کمیاب به آمریکا را که در حوزه تکنولوژی کاربرد دارند متوقف کند.

البته این تهدید بیشتر متوجه تحریم آمریکا علیه شرکت عظیم مخابراتی و فناوری چین، هوآوی، بود.

آمریکا می‌گوید احتمالا این شرکت ابزاری در دست دولت چین جهت جاسوسی از کشورهای خارجی، از جمله آمریکا است و خطری برای امنیت ملی کشور است.

در همین زمینه خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه گزارش داد که قرار است مایک پنس معاون رئیس جمهور آمریکا روز پنج‌شنبه به کانادا سفر کند و موضوع تهدید شرکت هوآوی را با آنها نیز در میان بگذارد.

جز آمریکا، ژاپن و بریتانیا نیز به‌ خاطر خطرات امنیتی، خرید تجهیزات از این شرکت چینی را تعلیق کرده‌اند. نیوزیلند، استرالیا و تایوان نیز دید امنیتی مشابهی با آمریکا نسبت به شرکت هوآوی دارند و محدودیت‌هایی در همکاری با این شرکت وضع کرده‌اند.

منابع: خبرگزاری‌های رویترز، بلومبرگ، رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG