لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۱۵

روند فزاینده ابتلا به ویروس ناشناخته در چین؛ شمار قربانیان به سه نفر رسید


امدادگران در حال انتقال یک بیمار به بیمارستانی در ووهان هستند؛ مجموع موارد رسمی ابتلا به ویروس جدید از ۲۰۰ نفر فراتر رفته‌است.

مقام‌های چین روز ۳۰ دی ماه از انتقال سریع ویروس جدید و ناشناخته به شهرهای مختلف در آن کشور خبر دادند؛ در حالی‌که شمار قربانیان به سه نفر رسیده و دست‌کم دو نفر نیز در پکن مبتلا شده‌اند.

مقام‌های چین هنوز منبع انتشار این ویروس را که شباهت‌های زیادی به کروناویروس مرگبار «سارس» دارد، اعلام نکرده‌اند.

این ویروس که نخست به موارد تازه‌ای از ذات‌الریه در ووهان در استان هوبئی چین انجامید، نگرانی‌هایی را در جامعه بین‌المللی ایجاد کرده‌است.

در ۱۸ دی ماه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده بود شیوع موارد تازه ذات‌الریه احتمالا ناشی از ویروسی‌ست که تا کنون ناشناخته بود.

کم‌تر از دو هفته بعد از این بیانیه مقام‌های آمریکایی اعلام کردند، در چند فرودگاه عمده این کشور تدابیر بهداشتی و معاینه برای مسافرانی که از شهر ووهان وارد می‌شوند، در نظر گرفته‌اند.

این در حالی‌ست که مواردی مشکوک به این ویروس در کره جنوبی، تایلند و ژاپن نیز رصد شده است.

اما آن‌چه بر نگرانی‌ها در خود چین افزوده فرارسیدن سال نوی چینی‌ست که امسال آغاز آن در ۲۵ ژانویه خواهد بود؛ و میلیون‌ها نفری که در جریان تعطیلات راهی سفر خواهند شد.

کمیسیون ملی بهداشت چین اعلام کرده تدابیر شدیدی را برای نظارت و رصد ویروس در نظر گرفته‌است. این کمیسیون در عین حال اظهار کرده اوضاع «قابل کنترل است».

کروناویروس‌ها دربرگیرنده ویروس‌های مختلف، از سرماخوردگی شایع تا عامل بیماری‌های مرگبار «سارس» و «مرس»، هستند.

پزشکان و پژوهشگران می‌گویند احتمالا ویروس تازه موردی‌ست که تا کنون دیده نشده بود؛ کروناویروس تازه در شهروندانی کشف شده‌ که در یک بازار مواد خوراکی در اطراف ووهان، استان هوبئی کار می‌کردند یا به آن مکان رفته‌اند.

اکثر موارد اولیه ابتلا به ویروس تازه نیز در خود ووهان گزارش شده بود. با این حال هنوز مسیر شیوع ویروس به طور کامل و دقیق ردگیری نشده‌است.

شماری از پژوهشگران احتمال داده‌اند که ویروس از حیوانات به انسان انتقال پیدا کرده‌است.

تا کنون دست‌کم سه نفر در پی ابتلا به ویروس و پیامدهای آن جان خود را از دست داده‌اند. مجموع موارد رسمی ابتلا از ۲۰۰ نفر فراتر رفته‌است، هرچند این احتمال نیز وجود دارد که آمار اصلی بیشتر از موارد اعلام‌شده یا رصدشده باشد.

شهر ووهان که سرایت ویروس احتمالا در آن آغاز شده، از پایانه‌ها و ترمینال‌های عمده مسافرتی‌ست. ایستگاه قطار ووهان یکی از چهار ایستگاه اصلی قطار در سراسر چین است و خود شهر نیز ۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد.

منابع: خبرگزاری فرانسه، اسوشیتدپرس، سی‌نت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG