لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۱۷

چین: هنوز برای بیرون آوردن نفتکش غرق‌شده ایرانی تصمیم نگرفته‌ایم


نفتکش سانچی پس از آتش سوزی در شرق دریای چین غرق شده است

مقامات چینی روز پنجشنبه گفتند هنوز بر سر این که نفتکش غرق شده سانچی را از زیر آب بیرون بیاورند یا آن را در همان حال رها کنند، به نتیجه نهایی نرسیده‌اند.

مقامات رسمی وزارت راه و ترابری چین گفته‌اند در بقایای غرق شده این نفتکش، هنوز یک هزار و ۹۰۰ تُن ماده سوختی و مقادیری گاز طبیعی تحت فشار وجود دارد که هرگونه عملیات بیرون آوردن کشتی را دشوار می‌کند.

ژی گوانگ لو، معاون مرکز جست وجو و نجات دریایی چین گفت: «باید این احتمال را در نظر داشته باشیم که ممکن است مخزن نفتی منفجر شود یا مشکلات دیگری را ایجاد کند.»

ژی گوانگ لو افزود که چین با مقامات ایرانی و دیگر طرف های درگیر، در ارتباط است و بر اساس میثاق‌های بین‌المللی مرتبط، تصمیم‌گیری خود را دنبال می‌کند.

چین دنبال راهی است که نفت محبوس شده در مخزن در عمق دریا را بیرون بیاورد چرا که ممکن است به یک فاجعه محیط زیستی بسیار جدی تبدیل شود. نفتکش سانچی در نزدیکی میدان‌های ماهیگیری غرق شد. با این حال مقامات رسمی شیلات چین می‌گویند غذاهای دریایی از آب‌های شرق چین، دچار هیچ گونه آلودگی نیست.

تیم‌های پاکسازی محیط هنوز به عملیات در منطقه برای جمع آوری نفت از روی آب ادامه می‌دهند.

کشتی نفتکش سانچی که حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی به مقصد کره جنوبی بود، روز ۱۶ دی با کشتی باری کریستال برخورد کرد.

این نفتکش روز ۲۴ دی، پس از چندین روز حریق و انفجارهای متعدد، در دریای شرق چین غرق شد.

چین یک روبات زیردریایی برای بررسی وضعیت به زیر آب فرستاده است. نفتکش سانچی گنجایشی حدود ۸۵ تُن داشت و بقایای آن در عمق ۱۱۵ متری قرار دارد.

همه ۳۲ خدمه سانچی شامل ۳۰ ایرانی و دو تبعه بنگلادش در این حادثه کشته شدند. تنها جسد سه نفر از خدمه این کشتی پیدا شده‌ است.

بر اساس گزارش‌هایی از خبرگزاری آسوشیتد پرس، خبرگزاری فرانسه ک.ت/س.ن

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG