لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۲۶

چین در اقدامی تلافی‌جویانه تعرفه کالاهای آمریکایی را افزایش داد


در ادامه جنگ تجاری ایالات متحده و چین که با تحریم‌های واشینگتن علیه شرکت هوآوی پیچیده‌تر شده است، پکن روز شنبه ۱۱ خرداد تعرفه میلیاردها دلار کالای آمریکایی را افزایش داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، تصمیم جدید چین برای افزایش ۵ تا ۲۵ درصدی تعرفه‌ها شامل ۶۰ میلیارد دلار کالای آمریکایی می‌شود و به تلافی اقدام واشینگتن برای افزایش ۲۵ درصدی تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار کالای چینی اتخاذ شده است.

واشینگتن و پکن از ماه گذشته که مذاکرات تجاری طرفین در ایالات متحده بدون دستیابی به توافق پایان یافت، جنگ تجاری را از سر گرفته‌اند. دو کشور تا اینجای کار متقابلا ۳۶۰ میلیارد دلار تعرفه بر کالاهای یکدیگر وضع کرده‌اند.

این میان واشینگتن شرکت عظیم مخابراتی - فناوری هوآوی را به دلیل نگرانی‌های امنیتی در فهرست سیاه خود قرار داده که باعث می‌شود این شرکت نتواند نیازهای خود به قطعات ساخت ایالات متحده را تامین کند.

اگرچه اجرای این تصمیم در رابطه با هوآوی برای ۹۰ روز به تعویق افتاده است، اما وزارت بازرگانی چین روز جمعه اعلام کرد که پکن نیز به نوبه خود قصد دارد فهرست سیاهی از شرکت‌هایی تهیه کند که قراردادهای تجاری‌شان با شرکت‌های چینی را لغو می‌کنند.

آمریکا می‌گوید شرکت هوآوی احتمالا ابزاری در دست دولت چین جهت جاسوسی از کشورهای خارجی و خطری برای امنیت ملی آمریکا است. ایالات متحده در این راستا از دیگر شرکای خود در جهان نیز خواسته علیه این شرکت چینی محدودیت‌هایی اعمال کنند.

اما مدیران هوآوی ضمن رد همه این اتهامات، اقدامات آمریکا را «غیرقانونی» و پوششی برای بیرون کردن این شرکت از رقابت‌های تجاری در جهان توصیف کرده‌اند.

وزارت بازرگانی چین گفته به زودی جزییات اقدام خود علیه شرکت‌هایی را که وارد فهرست سیاه این کشور شده‌اند اعلام می‌کند. این وزارتخانه تاکید کرده هر شرکت‌ خارجی که از این پس مواد و قطعات مورد نیاز شرکت‌های چینی را تامین نکند یا دست به هر اقدام تبعیض‌آمیز دیگری علیه چینی‌ها بزند، وارد این فهرست خواهد شد.

چین اقدامات آمریکا علیه این کشور را «تروریسم عریان اقتصادی» نامیده است.

منبع: خبرگزاری فرانسه، رادیو فردا؛ س.ن /ج

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG