لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۲۹

تلفات غیرنظامی بر اثر مواد منفجره در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت


ویرانه‌ای که جنگ یمن بر جای گذاشته است

یک گروه دیده‌بان خشونت‌های مسلحانه روز دوشنبه در گزارش سالانه خود اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ هر روز بیش از ۴۰ غیرنظامی بر اثر سلاح‌های انفجاری کشته شده‌اند. این رقم به نسبت سال ۲۰۱۶ افزایش چشمگیری داشته و دلیل آن افزایش حملات هوایی مرگبار بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه اقدام در مورد خشونت‌های مسلحانه با بررسی گزارش‌های خبری به زبان انگلیسی تا پایان ماه نوامبر ۲۰۱۷ به این نتیجه رسیده که در مجموع حدود ۱۵ هزار و ۴۰۰ نفر غیرنظامی در این حملات کشته شده‌اند که به نسبت دوره مشابه در سال ۲۰۱۶ حدود ۴۲ درصد افزایش نشان می‌دهد.

میزان تلفات غیرنظامی بر اثر سلاح‌های انفجاری از سال ۲۰۱۱ که این گروه جمع‌آوری آمار را شروع کرده بیش از هر سال دیگری بوده است. بیش از نیمی از این تلفات نتیجه حملات هوایی بوده که اکثر آنها در سوریه، عراق و یمن روی داده‌اند.

ایین اورتون مدیر گروه اقدام در مورد خشونت‌های مسلحانه به خبرگزاری رویترز گفت: «نتیجه ناگزیر حملات هوایی در شهرها مرگ مردم و کودکان است. مرگ غیرنظامیان نه تنها یک فاجعه بلکه عامل مهمی در افزایش دامنه بحران‌های پناهجویی و یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد برای گرفتن انتقام به گروه‌های جهادی و سلفی می‌پیوندند.»

خبرگزاری رویترز یادآوری می‌کند در بحران یمن که ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی با شورشیان حوثی مورد حمایت ایران می‌جنگد به گفته سازمان ملل متحد بزرگترین بحران بشری جهان در دوره معاصر روی داده است.

در عراق سال گذشته حملات نیروهای دولتی با حمایت آمریکا برای تصرف موصل و سایر مناطق تحت کنترل گروه موسم به «خلافت اسلامی» آتش جنگ در این کشور را شعله ور ساخت.

در سوریه که جنگ داخلی این کشور وارد هفتمین سال خود شده بیش از ۱۱ میلیون نفر آواره شده‌اند.

طبق گزارش گروه اقدام در مورد خشونت‌های مسلحانه در سال ۲۰۱۷ میزان تلفات غیرنظامیان در دو کشور عراق و سوریه حدود ۵۰ درصد افزایش یافته و در سومالی تحت تاثیر گسترش حملات مسلحانه گروه جهادی الشباب تلفات غیرنظامی ۲۰۰ درصد بیشتر شده است.

مرگبارترین مورد حملات در سال ۲۰۱۷ بمب گذاری گروه الشباب در ماه اکتبر در شهر موگادیشو پایتخت سومالی بود که بر اثر آن بیش از ۵۰۰ نفر جان خود را از دست دادند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ا.ع/ش.ر
XS
SM
MD
LG