لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۳۱

سناتور کورکر: پمپئو در سنا با پرسش‌های جدی درباره ایران و کره شمالی مواجه می‌شود


باب کورکر می گوید با مایک پمپئو به طور خصوصی دیدار خواهد کرد.

سناتور باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، روز دوشنبه ۲۸ اسفند ماه گفته است، مایک پمپئو، نامزد پیشنهادی دونالد ترامپ برای تصدی وزارت امور خارجه برای گرفتن تاییدیه از سنا با پرسش های سخت و جدی درباره ایران و کره شمالی مواجه خواهد شد.

به گزارش رویترز، باب کورکر گفته است: پرسش های جدی و سختی در خصوص شماری از مسایل و این که چگونه با مسایلی مانند ایران و کره برخورد خواهد کرد، وجود دارد و در صدد هستم تا با او به طور خصوصی در این باره حرف بزنم.

رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا گفته است که چنین دیداری بخشی از برآوردهای اولیه درباره مایک پمپئو خواهد بود.

طبق این گزارش، باب کورکر گفته است که نمی تواند پیش بینی کند که آیا ۲۱ عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا از مایک پمپئو حمایت خواهند کرد یا نه .

رن پل، یکی از ۱۱ سناتور جمهوریخواه در کمیته راوبط خارجی سنا، پیش از این مخالفت خود با مایک پمپئو اعلام کرده است. رن پل یکی از دلایل مخالفت خود را حمایت احتمالی مایک پمپئو از جنگ با ایران بیان کرده است.

طبق این گزارش بررسی رسمی مایک پمپئو در ماه آوریل آغاز خواهد شد.

رویترز می گوید، هرچند آقای پمپئو به هنگام معرفی برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، «سی آی ای» از دو سه سوم سنا تاییدیه گرفت، اما اکنون وضعیت کمی پیچیده تر شده است.

جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا ۵۱ کرسی را در اختیار دارند و در مقابل دمکرات ها با در اختیار داشتن ۴۹ کرسی اقلیت سنا محسوب می شوند.

در همین حال گزارش ها حاکی است که مایک پمپئو و رکس تیلرسون روز دوشنبه در وزارت امور خارجه دیدار کرده اند.

هفته گذشته دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا رکس تیلرسون از وزارت خارجه برکنار کرد.

مایک پمپئو همراه با دونالد ترامپ از منتقدان جدی توافق اتمی ایران موسوم به برجام است. او چند ماه پیش گفته بود «ایران در حال خیز برای تبدیل شدن به یک قدرت هژمونی در منطقه است».

آقای پمپئو پیش از رسیدن به مقام ریاست سی‌آی‌ای، از جمهوریخواهان محافظه‌کار در مجلس نمایندگان آمریکا و نماینده ایالت کانزاس بود.

دونالد ترامپ در مورد مایک پمپئو گفته است: «من و او مثل هم فکر می‌کنیم».

با استفاده از گزارش های رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG