لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۳:۳۳

برای نخستین بار موارد روزانه ابتلا به کووید-۱۹ در جهان از ۲۰۰ هزار تن گذشت


امدادگر هندی در حال انجام آزمایش کرونا در مدرسه‌ای در دهلی نو

سازمان جهانی بهداشت برای نخستین بار از زمان همه‌گیری جهانی بیماری ناشی از ویروس کرونا، بیش از ۲۰۰ هزار مورد ابتلا در ۲۴ ساعت را ثبت کرده‌ که نشان می‌دهد بیماری در روندی فزاینده همچنان در حال گسترش است.

آمار تائید شده که این نهاد در شبانه‌روز گذشته بازتاب داده بیش از ۲۱۲ هزار مورد ابتلاست و بیش از ۵۱۰۰ نفر دیگر نیز طی ۲۴ ساعت جان خود را از دست داده‌اند.

بنا بر برآورد آماری دانشگاه جانز هاپکینز در حال حاضر در حدود ۱۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بیمار و بیش از ۵۲۸ هزار درگذشت در سراسر جهان ثبت یا تائید شده‌است.

پژوهشگاه‌های ناظر یا سازمان جهانی بهداشت به‌تنهایی موارد ابتلا و درگذشت‌های ناشی از همه‌گیری را رصد نمی‌کنند بلکه بازتاب‌دهنده موارد رسمی، تائیدشده یا اعلام‌شده هستند. این موارد به‌دلیل نحوه آزمایش و کیفیت تست‌ها، موارد تست‌نشده ولی بیمار، شفافیت یا فقدان شفافیت در کشورهای مختلف، شمار قطعی بیماران و درگذشت‌ها نیست.

اما با وجود همه این‌ها شمار بیماران طی هفته‌های گذشته با شیبی فزاینده در حال افزایش است: از قاره آمریکا که ۶۰ درصد موارد ابتلا در ۲۴ ساعت گذشته را به خود اختصاص داده، تا ژاپن که در پایتخت آن برای سومین روز پیاپی بیش از صد مورد تائید شده، یا ایالت ویکتوریا در استرالیا که بیشترین موارد تائیدشده طی سه ماه گذشته را اعلام کرده است.

ایالت‌های فلوریدا و تگزاس در آمریکا بیشترین شمار روزانه موارد ابتلا را ثبت کرده‌اند. در مورد تگزاس این دومین روز پیاپی است که بیشترین شمار بیماران رصد می‌شود.

هند در روز شنبه بیشترین شمار موارد ابتلا از زمان همه‌گیری کووید-۱۹ را طی ۲۴ ساعت تائید کرد. موارد رسمی در این کشور اکنون به حدود ۶۵۰ هزار بیمار رسیده‌است.

البته در برخی مناطق دیگر با کاهش شیب ابتلا، بازگشایی‌ها ادامه دارد. بریتانیا، یکی از بحران‌زده‌ترین کشورها در جریان همه‌گیری نیز در روز شنبه گام بلندی در مسیر بازگشایی‌ها برداشت و بعد از سه ماه پاب‌ها، رستوران‌ها و آرایشگاه‌ها دوباره میزبان مشتری شدند.

در مجموع آمریکا با حدود دو میلیون ۸۰۰ هزار بیمار مبتلا به کووید-۱۹ و برزیل با بیش از ۱.۵ میلیون نفر در صدر کشورها با بیشترین موارد تائیدشده هستند. روسیه، هند، پرو و شیلی نیز در این فهرست پس از آمریکا و برزیل قرار دارند.

بنا بر برآورد رویترز، در میان کل موارد ثبت‌شده که از ۱۱ میلیون نفر گذشته تا کنون بیش از ۵۱ درصد درمان شده‌اند، ۴۴ درصد همچنان در بیمارستان یا تحت درمان هستند و موارد درگذشت در سطح جهانی نیز ۴.۷ درصد است.

منابع: سازمان جهانی بهداشت، دانشگاه جانز هاپکینز، رویترز، تایمز آف ایندیا، ای‌بی‌سی استرالیا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG