لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۴:۱۰

تشدید تخریب جنگل‌های آمازون همزمان با شیوع کرونا 


در شرایطی که دولت برزیل درگیر مقابله با شیوع ویروس کروناست میزان جنگل‌زدایی و تخریب جنگل‌های آمازون به نسبت بازه زمانی مشابه در سال گذشته بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، مبنای این ارزیابی آمارهایی است که موسسه ملی پژوهش‌های فضایی برزیل درباره سه ماهه اول سال جاری میلادی منتشر کرده است.

این موسسه با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای، گستره جنگل‌زدایی و آتش‌سوزی در جنگل‌های آمازون را دقیقا در همان زمانی که اتفاق می‌افتند جمع‌آوری و ثبت می‌کند.

داده‌ها و تحلیل‌های این موسسه مبنای سیاستگذاری دولت در زمینه بهره‌برداری از جنگل‌های برزیل در طول سال است.

بر اساس اطلاعات این موسسه، طی سه ماهه اول امسال حدود ۸۰۰ کیلومتر مربع از جنگل‌های آمازون از بین رفته است. این بالاترین رقم جنگل‌زدایی از سال ۲۰۱۶ میلادی است که این موسسه شناسایی و ثبت سریع این موارد را آغاز کرده است.

بر اساس پیش‌بینی دانشمندان و فعالان محیط زیست، به دلیل تمرکز دولت بر روی مقابله با شیوع ویروس کرونا و کاهش نظارت بر موضوعات دیگر، روند تخریب جنگل‌ها در ماه‌های آینده تشدید خواهد شد.

با وجود اینکه دولت مقررات فاصله‌گذاری اجتماعی را به اجرا گذاشته است ولی این مقررات احتمالا در مناطق دور افتاده اجرا نمی‌شود.

همزمان با تشدید روند جنگل‌زدایی و در شرایطی که خطر گسترش ویروس کرونا به مناطق دورافتاده وجود دارد زندگی مردمان بومی بیش از گذشته به خطر افتاده است.

طبق گزارش‌های رسانه‌های برزیل روز یکشنبه اداره محیط زیست این کشور یک عملیات گسترده برای اخراج چوب‌برها و جویندگان طلا از منطقه زندگی مردمان بومی در جنگل‌های آمازون را اجرا کرد.

یکی از مقامات ارشد اداره محیط زیست روز سه‌شنبه و دو روز پس از این عملیات برکنار شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG