لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۲۶

ملاقات رهبران کشورهای آمریکای جنوبی در مورد آمازون


دولت برزیل هشدار داده که شش ایالت این کشور ممکن است با پیشروی آتش‌سوزی در معرض خطر قرار بگیرند.

ژائیر بولسونارو، رییس جمهور برزیل روز چهارشنبه ۶ شهریور اعلام کرد کشورهای آمریکای جنوبی برای تنظیم یک سیاست مشترک برای حفاظت از جنگل های آمازون دیدار خواهند کرد. او باری دیگر به فرانسه به خاطر پیشنهاد کمک ۲۰ میلیون دلاری برای مقابله با آتش سوزی آمازون حمله کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای بولسونارو، یک سیاستمدار محافظه کار و راست افراطی با کشورهای آمریکای جنوبی به نسبت اروپا مناسبات بهتری دارد. او در عین حال کمک دولت شیلی که اعزام چهار فروند هواپیما برای مشارکت در کنترل آتش سوزی های آمازون است را پذیرفت.

آقای بولسونارو پس از دیدار با رییس جمهور شیلی در برازیلیا، پایتخت گفت دیدار کشورهای منطقه منهای ونزوئلا روز ششم سپتامبر در شهر لتیسیا کلمبیا برگزار خواهد شد.

در بیانیه ای که از سوی دولت شیلی منتشر شد رهبران دو کشور تاکید کردند که با چالش های زیست محیطی ضمن احترام به «استقلال کشورها» باید مقابله کرد و هر کشوری باید بتواند به طور مستقل «سهمیه بندی و بهره برداری پایدار از منابع طبیعی خود متناسبت با تعهدات زیست محیطی و نیازهای شهروندان آن کشور از جمله مردمان بومی ساکن این مناطق را تنظیم کند.»

در این بیانیه همچنین بر اهمیت همکاری های دو جانبه و حمایت مالی بین المللی به عنوان «عناصر مهم و ارزشمندی» برای مقابله با بحران در منطقه آمازون تاکید شده است.

سباستین پینرا، رییس جمهور شیلی که با رییس جمهور برزیل مناسبات خوبی دارد در نحوه برخورد با بحران زیست محیطی ناشی از آتش سوزی های بی سابقه در آمازون نقش مهمی ایفا می کند و پس از شرکت در اجلاس گروه هفت به عنوان نماینده کشورهای آمریکای لاتین به برزیل سفر کرده است.

شیلی در عین حال میزبان اجلاس بین المللی محیط زیست ۲۰۱۹ است که به ابتکار سازمان ملل متحد و در ماه دسامبر برگزار خواهد شد. پس از انتخاب ژائیر بولسونارو به ریاست جمهوری برزیل در اوایل سال جاری میلادی میزبانی این اجلاس از برزیل به شیلی انتقال یافت.

خبرگزاری رویترز می افزاید آقای بولسونارو در سخنان امروز خود نیز به فرانسه حمله کرد و گفت «استقلال برزیل هیچ بهایی ندارد، حتی ۲۰ تریلیون دلار.» اشاره او به پیشنهاد کمک مالی ۲۰ میلیون دلاری است که چند روز پیش از سوی امانوئل مکرون و در جریان اجلاس سران گروه هفت مطرح شده بود.

آقای بولسونارو این پیشنهاد را به عنوان اقدامی توهین آمیز برای «خریدن» استقلال برزیل توصیف کرد.

امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه آقای بولسونارو را که از منکران تغییرات جوی زمین است به دروغگویی در این زمینه متهم کرده است.

آقای بولسونارو باری دیگرتاکید کرد «فقط زمانی که دولت فرانسه آنچه را که در مورد من که نماینده برزیل هستم گفته است پس بگیرد می توانیم مذاکره کنیم.»

همزمان، ریکاردو سالس، وزیر محیط زیست برزیل که او نیز همچون آقای بولسونارو به نگرانی های زیست محیطی اعتقاد ندارد و اقدامات دولت در مقابله با آتش سوزی های آمازون را مدیریت می کند در یکی از بیمارستان های ارتش بستری است.

آقای سالس، ۴۴ ساله پس از احساس کسالت در روز سه شنبه در بخش اورژانس بیمارستان بستری شد. مدیریت بیمارستان روز چهارشنبه گفت پس از انجام «آزمایش های معمول» اکنون وضعیت او با ثبات و تحت کنترل است.

با استفاده از رویترز، ش.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG