لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۷

فرانسه: مذاکرات صلح سوریه به رهبری سازمان ملل «آخرین امید» است


ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه

وزیر خارجه فرانسه روز چهارشنبه چهارم بهمن گفت به غیر از مذاکرات صلح به رهبری سازمان ملل متحد هیچ نشانه دیگری از راه حل سیاسی برای سوریه دیده نمی‌شود و این مذاکرات «آخرین امید» است.

تاکنون چندین دور مذاکرات صلح با میانجی گری سازمان ملل متحد به نتیجه‌ای نرسیده و همزمان از اواسط سال ۲۰۱۵ تاکنون نیروهای دولتی سوريه با حمایت روسیه و ایران توانسته اند بخش وسیعی از مناطق تحت کنترل شورشیان را بازپس بگیرند.

نیروهای دولتی در هفته‌های اخیر دو عملیات تهاجمی علیه باقیمانده مناطق تحت کنترل شورشیان در غوطه شرقی واقع در حومه دمشق و استان ادلب را آغاز کرده اند. همزمان ترکیه نیز نیروهای خود را به مناطق تحت کنترل نیروهای کرد در شمال سوریه اعزام کرده است.

رژیم بشار اسد که توانسته است در جنگ داخلی هفت ساله این کشور به پیروزی‌ های مهمی دست یابد در حال حاضر آماده مذاکرات با دشمنان خود نیست چه رسد به کناره گیری از قدرت که خواست اصلی شورشیان برای دستیابی به یک راه حل صلح آمیز است.

ژان ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه در جلسه پارلمان این کشور گفت:«امروزه به غیر از جلسه مذاکراتی که قرار است فردا در وین و با میانجی گری سازمان ملل متحد برگزار شود هیچ طرح و آینده مشخصی برای حصول به یک راه حل سیاسی در سوریه وجود ندارد.»

استفان د میستورا فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه نمایندگان گروههای شورشی و دولت سوریه را برای شرکت در یک مذاکرات دو روزه دعوت کرده است که هدف آن دستیابی به توافق در مورد قانون اساسی جدید کشور است.

آقای د میستورا در وین به خبرنگاران گفت: «من در مجموع خوشبین هستم . مقطع خیلی حساسی است، بسیار، بسیار حیاتی است.» و افزود هر دو طرف تعهد داده اند که هیئت نمایندگی کاملی به این مذاکرات اعزام کنند.

مذاکرات وین چند روز قبل از برگزاری کنگره گفتگوهای سوریه توسط دولت روسیه انجام می شود. غرب و برخی از کشورهای عربی معتقدند دولت روسیه سعی دارد یک مجرای موازی برای مذاکرات بوجود بیاورد که گفتگوهای سازمان ملل متحد را زیر سئوال برده و زمینه را برای رسیدن به توافقی که به نفع رژیم سوریه خواهد بود فراهم کند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که رکس تیلرسون وزیر خارجه این کشور روز چهارشنبه با سرگی لاورف وزیر خارجه روسیه در مورد «نقش مسکو در تاثیر گذاری بر رژیم بشار اسد برای ایفای نقش سازنده در مذاکرات وین» گفتگو کرده است.

آقای د میستورا تاکنون چندین دور مذاکره بین شورشیان و رژیم بشار اسد را هدایت کرده ولی تاکنون نتوانسته است آنها را به انجام مذاکره رو در رو قانع کند. در ماه دسامبر ۲۰۱۷ بالاخره شورشیان بعنوان یک گروه واحد در مذاکرات شرکت کردند و این امیدواری را ایجاد کرده که شاید بالاخره مذاکرات مستقیم بین دو طرف برگزار شود.

هیئت نمایندگی رژیم سوریه تاکنون در برابر خواست اصلی شورشیان که مذاکره در مورد آینده شخص بشار اسد است مقاومت کرده است.

غروب روز سه شنبه وزرای خارجه بریتانیا، فرانسه، اردن، عربستان سعودی و آمريکا برای تصمیم گیری در مورد چگونگی حمایت موثر تر از مذاکرات صلح به رهبری سازمان ملل متحد در پاریس ملاقات کردند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر/خ.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG