لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۰۰

دستگیری ژنرال سابق مصر که نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بود


سامی حافظ عنان، مرکز تصویر، روز سه‌شنبه دستگیر شد.

سامی حافظ عنان، رییس سابق ستاد مشترک ارتش مصر، که احتمال داشت از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور باشد، روز سه‌شنبه سوم بهمن از سوی نیروهای امنیتی دستگیر شد.

گزارش شده که عبدالفتاح السیسی، رییس‌جمهوری مصر، برای تضمین پیروزی خود چنین دستوری داده است.

آقای سیسی خود را برای حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری آماده می‌کند. خبرگزاری رویترز گزارش داده که رقبای جدی آقای سیسی، به تدریج از دور رقابت‌ها کنار زده می‌شوند.

سامی حافظ عنان، رییس سابق ستاد مشترک ارتش و همچنین فرمانده سابق نیروی هوایی مصر، برنامه‌ریزی کرده بود که در رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری، نامزد شود. کارشناسان گفته بودند احتمال اینکه سامی عنان رقیبی جدی برای آقای سیسی باشد، زیاد بود.

مرحله نخست انتخابات ریاست‌جمهوری مصر در روزهای ۲۶ تا ۲۸ مارس ۲۰۱۸ (اوایل فروردین ۱۳۹۷) برگزار خواهد شد و اگر نامزدی حد نصاب یک رای به اضافه پنجاه درصد آرا را به‌دست نیاورد، دور دوم در روزهای ۲۴ تا ۲۶ آوریل (اوایل اردیبهشت ۱۳۹۷) برگزار می‌شود؛ اما برخی ارزیابی‌ می‌کنند که آقای سیسی در دور نخست پیروز خواهد شد.

یک منبع امنیتی رسمی مصر گفته که دستگیری سامی عنان مقارن با انتشار بیانیه رسمی ارتش در منابع خبری دولتی بوده است. در این بیانیه خبری، سامی عنان به شماری از موارد خلاف متهم شده است.

بیانیه رسمی دولتی گفته که سامی عنان قرار است در مورد مسائلی مرتبط با «جعل مدرک مرتبط با خروج از خدمت نظامی» و همچنین «اینکه قبل از اعلام حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری، با هیچ یک از مقامات نظامی مشورت نکرده، در جا نظر خود را اعلام کرده و در سخنان خود مواضعی علیه نیروهای نظامی گرفته»، قرار است مورد بازجویی قرار گیرد.

در این بیانیه دولتی آمده است: «ارتش اجازه نمی‌دهد که نامبرده (سامی عنان) از قانون تخطی کند و در ابعاد گسترده، قوانین و مقررات مربوط به افسران نیروهای مسلح را نقض کند».

این بیانیه افزوده است: «در سایه حفظ و احترام به قوانین اساسی نظام، ضروری است که گام‌های قانونی برای بررسی نقض قانون و جرائم ارتکابی توسط متهم برداشته شود و توسط مقامات مرتبط، برای بازجویی احضار شده است».

خبر دستگیری سامی عنان، از سوی دو مشاور ارشد او اعلام شد. یکی از این مشاوران، «مصطفی الشال» بود که اول از همه خبر را به خبرگزاری آسوشیتدپرس درز داد ولی جزییات بیشتری اعلام نکرد.

دیگر مشاور ارشد، محمد رفعت بود که در پیامی در شبکه اجتماعی توئیتر خبر دستگیری را رئیس سابق ستاد مشترک ارتش مصر را اعلام کرد ولی او هم جزییاتی در مورد آن ارائه نداده است.

کمپین انتخاباتی سامی عنان بیانیه ای کوتاه در صفحه رسمی خود در شبکه اجتماعی فیسبوک منتشر و اعلام کرده که این کمپین فعالیت خود را برای مدتی نامحدود، معلق می‌کند.

این بیانیه گفته است: «کمپین نامزدی سامی عنان برای ریاست‌جمهوری مصر، متاسفانه اعلام می‌کند که به مدت نامحدود فعالیت‌های خود را معلق می‌کند. دلیل آن، نگرانی از امنیت و حفاظت تمامی شهروندانی است که رویای تغییر در سر دارند».

با خروج سامی عنان از دور رقابت‌ها و احتمال حضور او در دادگاه نظامی، تنها رقیب جدی آقای سیسی، خالد علی، وکیل دادگستری است. حتی نامزدی او هم در معرض خطر قرار دارد.

خالد علی متهم است که در ماه سپتامبر پارسال با دست خود حرکتی ناشایست در انظار عمومی انجام داده و اگر محکومیت او در مرحله تجدیدنظر نهایی شود، او اجازه حضور در انتخابات را نخواهد داشت. نتیجه دادگاه تجدیدنظر، قرار است هفتم ماه مارس – ۱۶ اسفندماه – اعلام شود.

رویترز گزارش داده که حتی با احتمال بالای پیروزی عبدالفتاح السیسی، نیروهای مسلح مصر حاضر نیستند اجازه دهند دو مقام ارشد نظامی سابق، در انتخابات از هم انتقاد کنند.

دو چهره انتخاباتی دیگر هم که ممکن بود رقبای جدی برای عبدالفتاح السیسی باشند، مجبور به کناره‌گیری از رقابت‌ها شده‌اند.

احمد شفیق، نخست‌وزیر سابق مصر که در انتخابات سال ۲۰۱۲ دوم شده بود و احتمال می‌رفت حامیان بیشتری برای خود پیدا کند، پس از چند روز حملات انتقادی سنگین – و حتی برخی حملات شخصی - از سوی رسانه‌های نزدیک به سیسی، اعلام کرد که دیگر خود را «کاندیدایی ایده‌آل» برای رهبری مردم مصر نمی‌داند.

چهره دیگر، محمد انور سادات، نماینده سابق پارلمان مصر است. او اعلام کرده که به دلیل هراس از فشار و تهدید حامیانش از سوی مقامات دولتی، از حضور در انتخابات منصرف شده است. محمد انور سادات، برادرزاده رهبر سابق مصر، انور سادات، سومین رییس‌جمهوری مصر است که در سال ۱۹۸۱ ترور شد.

بر اساس گزارش‌های خبرگزاری آسوشیتدپرس و رویترز/ ک.ت /ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG