لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۳۶

اردوغان به کردهای عراقی: تکان دادن پرچم اسرائیل شما را نجات نمی دهد


رجب طیب اردوغان می گوید، تنها حمایت اسرائیل از همه پرسی استقلال کردستان کافی نیست.
رجب طیب اردوغان می گوید، تنها حمایت اسرائیل از همه پرسی استقلال کردستان کافی نیست.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به اسرائیل هشدار داد اگر به حمایت از استقلال کردستان عراق ادامه دهد، کشورش روند عادی سازی مناسبات با اسرائیل را متوقف خواهد کرد. آقای اردوغان همچنین از «تکان دادن» پرچم اسرائیل در تجمع ها در اقلیم کردستان عراق انتقاد کرده است.

به گزارش خبرگزاری های بین المللی و روزنامه اسرائیلی هاآرتص، رجب طیب اردوغان سه شنبه چهارم مهر، یک روز بعد از برگزاری همه پرسی در اقلیم کرد، در سخنانی در آنکارا به اسرائیل و همزمان به کردهای عراق شدیدا هشدار داد.

رییس جمهوری ترکیه در سخنانی به مناسبت آغاز سال تحصیلی در دانشگاههای این کشور گفت دولت او عادی سازی مناسبات با اسرائیل را نظر به موضع اسرائیل در حمایت از استقلال کردستان عراق ادامه نخواهد داد.

آقای اردوغان با تکرار پی در پی انتقاد از اسرائیل در این سخنرانی، این را نیز گفت که «تکان دادن» پرچم اسرائیل در تظاهرات حمایت از همه پرسی کردهای شمال عراق «نجات دهنده» کردها نخواهد بود.

رجب طیب اردوغان گفت، تنها پ ک ک (حزب کارگران کرد جدایی طلب ترکیه) و اسرائیل دو عاملی در همه جهان هستند که از یک همه پرسی «غیر مشروع» حمایت کرده اند.

یکی از تجمع های حمایت از برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق
یکی از تجمع های حمایت از برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق

​رییس جمهوری ترکیه خطاب به مسعود بارزانی رهبر اقلیم کرد عراق گفت «همین که اسرائیل استقلال شما را به رسمیت بشناسد، همه دنیا نیست؛ حمایت اسرائیل از کردستان کافی نیست».

آقای اردوغان به کردهای عراق هشدار داد که مورد تحریم های جدی کشور قرار خواهند گرفت و گفت اگر گرسنه بمانید، «ببینیم اسرائیل می تواند کاری برای شما بکند؟!».

اشاره رییس جمهوری ترکیه به این بود که اسرائیل هیچ راه زمینی و هوایی به اقلیم کرد عراق، در صورت بسته شدن حریم هوایی و راه زمینی ترکیه با اقلیم کرد ندارد؛ زیرا اسرائیل با ایران و دولت مرکزی عراق، دو همسایه دیگر اقلیم کرد، ارتباطی ندارد.

آقای اردوغان در حالی به اسرائیل نسبت به «توقف روند عادی سازی مناسبات دو کشور» هشدار داده که اسرائیل و ترکیه بعد از بیش از شش سال تیرگی روابط، تنها در ماههای گذشته مناسبات خود را بهبود داده و به مبادله دوباره سفیر اقدام کردند.

اسرائیل با پوزشخواهی از ترکیه بخاطر حمله نیروی دریایی اش به کشتی ماوی مرمره در بهار سال ۲۰۱۰ که به کشته شدن ده شهروند ترک منجر شد، و با پرداخت بیش از ۲۰ میلیون دلار غرامت به خانواده های قربانیان، توانست روابط با ترکیه را عادی کند.

دولت اسرائیل هنوز نسبت به هشدار آقای اردوغان واکنشی نشان نداده است.

در میان مخالفت شدید ترکیه، ایران و دولت مرکزی عراق با برگزاری همه پرسی در اقلیم کرد عراق، اسرائیل، تنها کشور منطقه و جهان است که از مدتی پیش، نه تنها از اصل برگزاری همه پرسی، بلکه از استقلال دولت کرد در شمال عراق نیز حمایت کرده است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دیگر سیاستمداران این کشور بارها در ماههای اخیر به صراحت بیشتری گفتند که کردها را شایسته داشتن کشوری مستقل می دانند.

یک عضو مجلس اسرائیل ماه گذشته به جروزالم پست گفته بود هیئتی از کردستان عراق در هفته های گذشته با سفر به اسرائیل، از این کشور خواست با اعمال نفوذ بر آمریکا، واشینگتن را نیز متقاعد کند که از مخالفت با همه پرسی اقلیم کرد دست بردارد.

اسرائیل استقلال کردستان عراق را در صورت عملی شدن آن در روندی در ماهها و حتی سال های آینده، پیشاپیش به منزله یارگیری یک کشور جدید دوست برای خود در منطقه تلقی می کند.

XS
SM
MD
LG