لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۰۴

پایان بدون نتیجه مذاکرات اردوغان با رهبران اتحادیه اروپا


از راست: رئیس کمیسیون اروپایی، رئیس‌جمهوری ترکیه، رئیس شورای اروپا و رئیس‌جمهوری بلغارستان

رهبران اتحادیه اروپا درباره مذاکرات خود در روز دوشنبه ششم فروردین با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه گفته اند، آقای اردوغان پاسخی به فهرست بلند بالای نگرانی ها از جمله بازداشت روزنامه نگاران و دخالت نظامی در سوریه ارائه نکرد.

به گزارش رویترز، نشست روسای اتحادیه اروپا با رئیس جمهوری ترکیه در وارنا بلغارستان برگزار شد و رهبران اتحادیه اروپا بر تداوم تعهد خود برای کمک مالی به پناهجویان در ترکیه تاکید کردند. در این مذاکرات بویکو بوریسوف، رئیس دوره ای این اتحادیه، دونالد توسک رئیس شورای اروپا و ژان کلود یانکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا حضور داشتند.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا پس از دیدار با رییس جمهوری ترکیه در کنفرانس خبری گفته است: من همه نگرانی ها را با او مطرح کردم. همانطورکه می دانید این نگرانی ها شامل لیست بلندی است.

رییس شورای اروپا گفته است: هرچند روابط ما در شرایط دشواری قرار دارد،‌ اما در حوزه هایی که با هم همکاری داریم، خیلی خوب همکاری خواهیم کرد.

رجب طیب اردوغان نیز در این کنفرانس خبری ابراز امیدواری کرده است که دوره سخت در روابط ترکیه با اروپا به پایان رسیده باشد.

آقای اردوغان گفته است: ترکیه و اتحادیه اروپا در بلند مدت شرکای استراتژیک هستند و این یک اشتباه بزرگ خواهد بود اگر اتحادیه اروپا ترکیه را از سیاست گسترش خود کنار بگذارد.

رویترز می گوید، مذاکرات پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا از سال ۲۰۰۵ آغاز شد، ولی اینک این مذاکرات عملا به طور کامل به بن بست رسیده است.

طبق این گزارش، اتحادیه اروپا می گوید، اقدامات ترکیه پس از کودتای نافرجام تابستان ۲۰۱۶ در سرکوب مخالفان، ایجاد محدودیت برای آزادی های فردی و مدنی باعث دور شدن ترکیه از عضویت در اتحادیه اروپا شده است.

دخالت نظامی ترکیه در سوریه یکی دیگر از موارد اختلاف بین اتحادیه اروپا و آنکارا است.

با استفاده از گزارش های رویترز و رادیو فردا؛ خ.ک/ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG