لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۱۰

«ايران و آمريکا برای صلح می نوازند»


در سال های اخير جان دنسمور علاوه بر ايجاد دو گروه ترايبال جاز و ريلاکتنت گوروز، گروه «درخشانی – دنسمور» را نيز با همکاری آهنگسازايرانی، رضا درخشانی، پايه گزاری کرده است.

جان دنسمور، نوازنده و پايه گذار گروه دورزThe Doors، به همراه رضا رخشانی، خواننده ايرانی، در کنسرتی به نام «ايران و آمريکا برای صلح می نوازند» شرکت خواهد کرد.


گروه دورز سال ها پس از مرگ خواننده اصلی اش، جيم موريسون، همچنان در صحنه موسيقی آمريکا مطرح است. جان دنسمور برخی از مهم ترين آثار دورز را با همراهی جيم موريسون ساخته است.


در سال های اخير جان دنسمور علاوه بر ايجاد دو گروه ترايبال جاز و ريلاکتنت گوروز، گروه «درخشانی – دنسمور» را نيز با همکاری آهنگسازايرانی، رضا درخشانی، پايه گزاری کرده است.


نتيجه همکاری دنسمور و رخشانی، آلبوم «ری آو واين» يا «اشعه شراب» و برگزاری کنسرت هايی در سراسر جهان، از جمله کنسرت اخير ايران و آمريکا بوده است که سال گذشته در «کندی سنتر» در شهر واشينگتن برگزار شد و هفته آينده نيز در لس آنجلس و اورنج کاونتی اجرا خواهد شد.


جان دنسموردر گفت وگويی با راديوفردا می گويد:«خود موسيقی هميشه مرا راهنمايی کرده است، من بيش از ۴۰ سال است که در صحنه موسيقی فعاليت دارم و وقتی که يک ملودی را می شنوم يک احساس درونی نسبت به آن پيدا می کنم و تنها کافی است که آن احساس را دنبال کنم.»


آقای دنسمور در مورد انگيزه های ارتباط فر هنگی از طريق موسيقی گفت:« بشر دارای بزرگترين موهبت يعنی زبان است، اما متاسفانه ما هنوز مثل کودکان نوپا استفاده درست از آن را به خوبی بلد نيستيم.»


او افزود: «وقتی من و رضا در واشنيگتن برنامه اجرا کرديم من روی صحنه گفتم که سياستمداران ايرانی و آمريکايی با هم ديالوگ برقرار نمی کنند ولی ما موزيسين های ايرانی وآمريکايی با زبان موسيقی اين ارتباط را برقرار می کنيم. من معتقدم موسيقی بخشی از فرهنگ هر ملت است و اگر ما بتوانيم فرهنگ يکديگر را بشناسيم شايد بتوانيم به هم نزديکتر شويم.»


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG