لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۷:۲۷

نخست‌وزیر اسرائیل: ایران خواهان نابودی ماست


بنیامین نتانیاهو اعلام کرده که جامعه جهانی نباید به خاطر پرهیز از رویارویی با ایران، به هر بهایی تسلیم این کشور شود.
بنیامین نتانیاهو اعلام کرده که جامعه جهانی نباید به خاطر پرهیز از رویارویی با ایران، به هر بهایی تسلیم این کشور شود.
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه، هفتم اردیبهشت بار دیگر با پافشاری بر تهدید ایران هسته‌ای گفت که «ایران خواهان نابودی ماست».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای نتانیاهو که در مراسم سالانه گرامیداشت هولوکاست و قربانیان آن صحبت می‌کرد گفت «ایران به دنبال نابودی ماست، در حال غنی‌سازی اورانیوم در انبارهای زیرزمینی‌اش است و برای پلوتونیم آب سنگین تولید می‌کند. این کشور در حال به دست آوردن موشک‌های بین‌قاره‌ای است که قادرند کلاهک‌های هسته‌ای حمل کنند و این خطری است که کل دنیا را تهدید می‌کند.»

ایران در آذرماه توانست با قدرت‌های جهانی به یک توافق موقت دست پیدا کند که به موجب آن فعالیت‌های هسته‌ای خود را محدود کرده و در عوض غرب نیز تحریم‌ها علیه تهران را سبک‌تر می‌کند.

از آن زمان تاکنون ایران بارها با کشورهای ۵+۱، شامل بریتانیا، چین، فرانسه، روسیه و ایالات متحده به علاوه آلمان، پای میز مذاکره نشسته است تا بتواند به توافقی نهایی و جامع درباره فعالیت‌های هسته‌اش دست یابد.

اسرائیل که گفته می‌شود تنها کشور منطقه است که سلاح هسته‌ای دارد، توافق موقت ژنو را بی‌اعتبار خوانده و بارها از مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی ابراز نگرانی کرده است.

نخست‌وزیر اسرائیل که در مرکز «یاد واشم» (مرکز بزرگداشت هولوکاست) سخنرانی می‌کرد از قدرت‌های جهانی خواست تا «به خاطر پرهیز از مقابله با تهران، به هر بهایی تسلیم نشوند.»

نتانیاهو که دولت‌ وی می گوید گزینه نظامی علیه ایران را حذف نکرده است، افزود که جامعه جهانی باید از ایران بخواهد تا «به طور کل» تولید سلاح‌های هسته‌ای را فراموش کند.

اسرائیل و کشورهای غربی سال‌ها ایران را متهم به تولید سلاح شیمیایی کردند و تهران همواره این اتهام‌ها را رد کرده و گفته است که مقاصدش در برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز است.

در روز بزرگداشت هولوکاست، محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز به شدت واقعه هولوکاست را تقبیح کرد و آن را «شنیع‌ترین جنایات» خواند.

صحبت‌های آقای عباس یکی از معدود واکنش‌ها از سوی رهبران عرب به واقعه هولوکاست است. با این همه آقای نتانیاهو صحبت‌های محمود عباس را تنها بهانه‌ای برای دلجویی از اسرائیلی‌ها در پی بحران در مذاکرات صلح خوانده است.
XS
SM
MD
LG