لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۲۶

ابراز امیدواری محتاطانه اوباما درباره توافق‌نامه ژنو برای حل بحران اوکراین


آقای اوباما ضمن ابراز امیدواری از این توافق،روسیه را تهدید کرده که اگر به وعده‌های خود وفا نکند،باتحریم‌های جدیدتری روبرو می‌شود
باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، به شکلی محتاطانه از طرح توافقی حل بحران اوکراین استقبال کرده است. این توافق روز پنجشنبه، ۲۸ فرودین ماه و با حضور وزاری خارجه روسیه، اوکراین، آمریکا و چند کشور اروپایی در شهر ژنو حاصل شده، با این همه هواخواهان روسیه همچنان ساختمان‌های دولتی را در تصرف خود دارند.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، آقای اوباما ضمن ابراز امیدواری برای بهبود وضعیت اوکراین، هشدار داده است که اگر روسیه به وعده‌هایش عمل نکند و تغییری در وضعیت اوکراین حاصل نشود، آمریکا و متحدانش آماده‌اند تا تحریم‌های تازه‌ای علیه این کشور وضع کنند.

علی‌رغم حاصل شدن این توافق، خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد که هواخواهان روسیه تا صبح روز جمعه،۲۹ فروردین، همچنان در ساختمان‌هایی دولتی شرق اوکراین مستقر بوده‌اند. در هفته‌های اخیر و در پی بالا گرفتن درگیری‌ها در شرق اوکراین، ساختمان‌های دولتی چند شهر از جمله دونتسک به اشغال جدایی طلبان هوادار روسیه درآمد.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که اجرایی کردن این توافق‌نامه دشوار خواهد بود چرا که بین هواخواهان روسیه و هواخواهان دولت موقت اوکراین، بی‌اعتمادی شدیدی وجود دارد. به گزارش این خبرگزاری حتی حصول توافق بین این دو کشور در ژنو «شگفتی‌ساز» بوده و از ابتدای امر «روشن» نبوده که «پشت پرده» چه گذشته است که کرملین راضی شده تا «مصالحه» کند و خواهان توافق عملیات نظامی در اوکراین شود.

پیش‌تر در خبرها آمده بود که روز دوشنبه، ۲۵ فروردین ماه، در شهر اسلاویانسک، در شرق اوکراین که از هفته گذشته تحت کنترل مردانی کلاشینکف به دست درآمده، رهبران مسلح هواخواه روسیه گرد هم جمع شده‌اند تا درباره سیاست‌گذاری‌شان در قبال توافق‌نامه ژنو بحث و گفت‌وگو کنند.

مردان مسلحی که کنترل برخی از نواحی شرقی اوکراین را به دست گرفته‌اند، از بیم خطر دستگیری توسط نیروهای دولت موقت اوکراین حاضر به ترک ساختمان‌ها نشده بودند، با این همه یکی از آن‌ها در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز می‌گوید که «توافق‌نامه ژنو همه چیز را عوض کرد.» او درباره موضع روسیه دراین باره می‌گوید «مثل این که وووا آن‌قدری که فکر می‌کردیم، ما را دوست ندارد.» وووا لقبی است که بسیاری از جدایی‌طلبان اوکراینی به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به عنوان حمایت‌کننده و قهرمان‌شان می‌دهند.

کشور روسیه ماه گذشته اعلام کرد که حق دخالت در امور کشورهای همسایه را برای خود قائل است. بحران‌های اوکراین که با اعتراضات مردمی آغاز و منجر به سقوط یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری این کشور شد، آغازگر یک سلسله مناقشه میان دول شرقی و غربی بود.

در پی ناآرامی‌های اوکراین، شبه‌جزیره کریمه در جنوب این کشور اعلام کرد که قصد برگزاری یک همه‌پرسی دارد تا به روسیه بپوندد. الحاق کریمه به روسیه منجر به بروز ناآرامی در دیگر مناطق شرقی اوکراین شد و غرب در این بین روسیه را به آتش‌افروزی، تحریک ساکنین و تشویق جدایی‌طلبان محکوم کرد. اتهاماتی که روسیه آن‌ها را رد می‌کند.
XS
SM
MD
LG