لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۰۹:۱۰

خروج نیروهای نظامی روسیه از خاک سوریه آغاز شد


یکی از خلبان‌های قوای نظامی روس پس از بازگشت به خاک کشورش مورد استقبال قرار گرفت

تصمیم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، مبنی بر خروج قوای نظامی این کشور از سوریه در حالی عملی می‌شود که مخالفان بشار اسد می‌گویند این اتفاق روحیه آن‌ها را بالا برده است.

آن‌طور که خبرگزاری فرانسه گزارش داده، رهبر گروه جیش‌التحریر مستقر در استان حماه، از تأثیر زیاد این تحول بر روحیه گروه خود خبر داده و گفته‌است که آن‌ها مطمئن‌اند دولت بشار اسد بدون کمک نمی‌تواند دوام بیاورد.

وی به خبرگزاری فرانسه گفته‌است که خروج نیروهای روسیه به منزله پیروزی گروه‌های مخالف با بشار اسد است. او این خروج را «به منزله شکست روسیه در به سرانجام رساندن خواسته‌اش که نجات اسد است»، می‌داند.

با این حال از آن سو، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز سه‌شنبه در جریان یک سخنرانی گفته است که این تصمیم از سوی رئیس‌جمهوری تنها به این دلیل گرفته شده است که روند برقراری صلح سوریه سریع‌تر انجام شود. او تاکید کرده که قرار نبوده این تصمیم برای خوشایندِ دیگران گرفته شود.

آقای لاوروف گفته است که خواسته رئیس‌جمهوری از نیروهای مسلح روسیه برآورده شده و دلیل دیگری برای حضور آن‌ها در سوریه وجود ندارد.

علاوه بر این، وزیر خارجه روسیه همچنین گفته است که این کشور از ایالات متحده خواسته تا فهرست دقیق افرادی که در روند صلح سوریه دخیل‌اند را در اختیار این کشور بگذارد.

سرگئی لاوروف می‌گوید که روسیه فهرستی دقیق از گروه‌هایی که مایل به پیوستن به روند صلح هستند را در اختیار آمریکا گذاشته و حال آمریکا نیز باید چنین فهرستی را در اختیار روسیه بگذارد.

روز سه‌شنبه خبرگزاری اینترفکس اعلام کرد که ریش‌سفیدان هفت عشیره در استان حماه قرارداد آتش‌بس امضا کرده‌ و به روند صلح پیوسته‌اند.

خروج نیروهای روسی از سوریه در حالی صورت می‌گیرد که مرکز صلح روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرده است که قوای نظامی روسیه نزدیک به چهار تُن کمک‌های انسان‌دوستان در منطقه عین‌الباد در استان حماه توزیع کرده‌اند.

ولادیمیر پوتین، روز دوشنبه از بدنه اصلی قوای نظامی روسیه خواسته بود که سوریه را ترک کنند. حدود شش ماه پیش نخستین حمله هوایی روس‌ها علیه مخالفان دولت اسد در خاک سوریه آغاز شد.

در پی اعلام خبر بیرون رفتن نیروهای نظامی روسیه از سوریه، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، این اقدام را مثبت ارزیابی کرده و آقای اوباما نیز در تماسی تلفنی با همتای روس خود ابراز امیدواری کرده بود که این کار در روند برقراری صلح تاثیر بگذارد.

خبر خروج قوای نظامی روسیه در حالی منتشر می‌شود که بنا بر گزارش‌ها درگیری‌ها میان نیروهای بشار اسد و مخالفان در اطراف شهر پالمیرا شدت گرفته است.

پالمیرا نزدیک به یک سال است که به دست اعضای گروه حکومت اسلامی افتاده است.

XS
SM
MD
LG