لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۲:۴۸

احمد خاتمی: دلیل حمله به قوه قضائیه موضع‌گیری این قوه علیه فتنه است


عکس آرشیوی است.

احمد خاتمی روز جمعه با انتقاد از کسانی که به گفته وی به قوه قضائیه «حمله می‌کنند»٬ گفته است که دلیل این حملات٬ موضع‌گیری رئیس قوه قضائیه در برابر فتنه و مبارزه این قوه با مفاسد اقتصادی است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران٬ ایسنا٬ احمد خاتمی٬ امام جمعه تهران ششم تیرماه قوه قضائیه را «اقتدار نظام اسلامی» دانست و تاکید کرد: «انصاف نیست اگر در گوشه‌ای تخلفی اتفاق افتاده است٬ به کل قوه قضائیه بد و بیراه بگوییم.»

وی در ادامه افزود که «جنجال‌هایی که اخیرا علیه قوه قضائیه مطرح می‌شود» به دلیل «موضع‌گیری شایسته تحسین قوه قضائیه علیه فتنه و فتنه‌گران» و «مبارزه قاطع این قوه با مفاسد اقتصادی» است.

صادق آملی لاریجانی٬ رئیس قوه قضائیه٬ دوم تیرماه علیه برخی از برنامه‌های رادیو و تلویزیون دولتی ایران درباره قوه قضائیه اعلام جرم کرد٬ برخی از این برنامه‌ها را «صد در صد» مخرب دانست و گفت که در این برنامه‌ها به صورت یک‌جانبه دستگاه قضایی را محاکمه می‌کنند.

وی تاکید کرد که قبول دارد در دستگاه قضایی مشکلاتی وجود دارد٬ اما باید با کمک دستگاه‌ها این مشکلات رفع شود.

احمد خاتمی نیز روز جمعه بدون اشاره به صدا و سیمای جمهوری اسلامی٬ از حملات علیه قوه قضائیه انتقاد و تاکید کرد که صادق لاریجانی مورد تایید رهبر جمهوری اسلامی است.

آیت‌الله علی خامنه‌ای اول تیرماه دوره ریاست صادق لاریجانی بر قوه قضائیه را پنج سال دیگر تمدید کرد.

این در حالی است که بسیاری از نهادهای حقوق بشری از دوره پنج ساله ریاست لاریجانی بر قوه قضائیه به عنوان دوره بازداشت‌های گسترده فعالان سیاسی و اجتماعی یاد می‌کنند.

منتقدان جمهوری اسلامی نیز سلطه نهادهای اطلاعاتی و امنیتی بر قوه قضائیه و قضات را از شاخص‌های دوره پنج ساله ریاست صادق لاریجانی عنوان می‌کنند.

احمد خاتمی: می‌گویند با مرگ بر آمریکا گفتن چیزی پیش نمی‌رود

امام جمعه تهران شش تیرماه همچنین تاکید کرد که امروز «برخی می‌گویند ۱+۵ کشک است و فقط باید با آمریکا مذاکره کنیم٬ پس با مرگ بر امریکا چیزی تغییر نمی‌کند٬ اما ما می‌گوییم مرگ بر آمریکا ملت ما٬ هیمنه آمریکا را در دنیا شکسته است.»

وی در ادامه تاکید کرد که نتیجه انتخابات سوریه و انتخابات پارلمانی عراق بر خلاف خواسته آمریکا بود که به گفته وی «این هم تحقق شعار مرگ بر آمریکا را نشان می‌دهد» و افزود: «پس ما می‌توانیم به فضل خدا آنچنان که تاکنون هیمنه آمریکا را شکسته‌ایم٬ این کار را تکرار کنیم.»

امامان جمعه ایران به همراه شماری از اصولگرایان ایران٬ در چند وقت گذشته بارها بر دشمنی با آمریکا تاکید و از مذاکرات هسته‌ای ایران با آمریکا انتقاد کرده‌اند.

این در حالی است که تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران در تلاش است تا از طریق مذاکره با ۱+۵ و همچنین گاه گفت‌و‌گوهای دو جانبه با آمریکا و برخی دیگر از اعضای این گروه٬ در نهایت برای مسئله هسته‌ای ایران راه حلی نهایی پیدا کند.

اتهام خاتمی علیه آمریکا: آمریکایی‌ها به دنبال تجزیه عراق هستند

احمد خاتمی روز جمعه همچنین با اشاره به وقایع عراق٬ اظهار کرد که داعش از سوی «دیگران» تقویت می‌شود و گفت: «در اردن ستادی مدیریت بلواها و آدمکشی‌ها را بر عهده دارد که اعضای این ستاد آمریکا٬ رژیم صهیونیستی٬ انگلیس و ارتجاع منطقه است که هدفشان تجزیه عراق است.»

تنش‌ها میان دولت اسلامی عراق و شام٬ داعش٬ در هفته‌های اخیر ناآرامی‌های گسترده‌ای را در عراق ایجاد کرده است و به گفته سازمان ملل در این مدت بیش از یک هزار تن قربانی این درگیری‌ها شده‌اند.

آمریکا اعلام کرده است که خواهان تشکیل دولتی فراگیر و جدید در عراق است و در این خصوص از عربستان٬ اردن و امارات نیز خواسته است تا به بغداد در تشکیل دولت جدید کمک کنند.

احمد خاتمی روز جمعه گفت: «ما از همسایگانمان می‌خواهیم که جدول آمریکا را پر نکنند چون قرار گرفتن در جدول دشمن باعث می‌شود که دودش به چشم خودشان برود.»

وی ضمن ابراز بدبینی از نیات آمریکا در عراق٬ گفت که در این چند وقتی که از حملات داعش می‌گذرد٬ شورای امنیت ملی آمریکا واکنشی نشان داده است و افزود: «پس گروهک داعش یا مرعوب آمریکا است و یا دستشان در دست هم است و دروغ می‌گویند که با تروریسم مبارزه می‌کنند.»

امام جمعه تهران تاکید کرد که آمریکا و اسرائیل در تلاش هستند تا از خلال این درگیری‌ها٬ «آبروی اسلام را ببرند» و اسلام را «دینی خشن و آدم‌کش» معرفی کنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG