لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۵۰

ایران: بغداد اگر بخواهد، تجهیزات نظامی به عراق می‌فرستیم


حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران

حسین امیرعبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه ایران، تاکید کرده که در صورت درخواست عراق، ایران تجهیزات نظامی به این کشور ارسال خواهد کرد.

به گزارش سایت شبکه خبری العالم، آقای امیر عبداللهیان، روز پنج‌شنبه، پنجم تیر در گفت‌وگو با این شبکه گفت: «اگر عراق درخواست کند؛ در چارچوب حقوق بین‌الملل و قراردادهای متعارف و روشن تجهیزات نظامی به عراق ارسال خواهیم کرد.»

این سخنان آقای امیرعبداللهیان در حالی بیان می‌شود که روزنامه نیویورک تایمز به نقل از «مقامات آمریکایی خبر داده بود، ایران به عراق هواپیماهای بدون سرنشین و تجهیزات نظامی ارسال کرده است. »

اما امیر عبداللهیان می‌گوید که عراق تاکنون درخواست تجهیزات نظامی نکرده و این کشور از «توانایی لازم» برای مقابله با نیروهای داعش برخوردار است.

پیش از این محمد مجید الشیخ، سفیر عراق در تهران، نیز در جمع خبرنگاران گفته بود که «دولت عراق هیچ‌گونه کمک ویژه‌ای از کشورهای خارجی نخواسته و با وحدت و مقاومت ملتش در مقابل داعش می‌ایستد.»

وی تاکید کرده که «عراق به هیچ دولت خارجی از جمله ایران، نه از نظر سلاح و نه از نظر نیروی انسانی و مالی نیازی ندارد. »

در همین راستا حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، نیز گفته است: «عراق خود قادر است تروریسم را دفع کند اما اگر از ایران کمک بخواهد ایران در چارچوب قوانین بین المللی آماده دادن هرکمکی است. »

این در حالی است که برخی منابع خبری غربی از حضور قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس، در عراق خبر داده‌‌اند اما مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، و محمد مجید الشیخ، سفیر عراق در تهران، این گزارش‌ها را تکذیب کرده اند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشست خبری روز چهارشنبه همچنین خبرهای منتشر شده درباره پس دادن ۱۳۰ هواپیمای عراقی از سوی ایران را تکذیب کرد.

روز چهارشنبه همچنین علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، ازسازمان‌های بین اللملی و کشورها خواست تا از ارسال کمک‌های مالی و نظامی به گروه داعش ممانعت کنند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG