لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۰۱

مالکی با تشکيل «دولت نجات ملی» در عراق مخالفت کرد


نوری المالکی، نخست وزير عراق، روز چهارشنبه، چهارم تیر، تاکيد کرد که با تشکيل «دولت نجات ملی» مخالف است. او همچنين به تلاش برای باقی‌ماندن در رياست دولت عراق برای سومين دوره پیاپی تاکید کرد.

سخنان نوری المالکی در حالی ايراد می‌شود که عراق با حمله گسترده شبه‌نظاميان تندرو دولت اسلامی عراق و شام و تصرف مناطق گسترده‌ای از شمال و غرب اين کشور توسط آنها، مواجه است.

آقای مالکی در سخنرانی هفتگی خود که از تلويزيون دولتی عراق پخش شد گفت: «اهداف پنهان و خطرناکی که پشت تلاش‌های صورت گرفته برای تشکيل آن‌چه دولت نجات ملی می‌نامند، بر کسی پوشيده نيست. اين مسئله تلاشی از سوی قانون شکنان است که می‌خواهند تجربه نوپای دموکراسی را در عراق از ميان ببرند و آرای شهروندان را مصادره کنند.»

نوری المالکی که از سال ۲۰۰۶ ميلادی در راس دولت عراق قرار دارد، در معرض فشارهای گسترده‌ای برای کناره گيری از قدرت است. منتقدانش او را به منزوی کردن سنی‌ها و قبضه کردن حکومت متهم می‌کنند. آن‌ها از «ائتلاف ملی»، بزرگترين ائتلاف احزاب شيعه عراقی، می‌خواهند شخص ديگری به جای مالکی را نامزد پست نخست وزيری کند.

اما نخست‌وزیر عراق بر اين‌ نکته که رياست دولت آينده حق او است، اصرار دارد با اين اعتبار که فراکسيون تحت رهبری‌اش در انتخابات پارلمانی اخير عراق در مقايسه با ديگر فراکسيون‌ها، توانست بيشترين شمار کرسی‌ها را از آن خود سازد.

البته فراکسيون آقای مالکی که «دولت قانون» نام دارد، صاحب بيش از نصف کرسی‌های پارلمان نيست از اين رو برای تشکيل دولت، نياز به ائتلاف با فراکسيون‌های ديگر دارد.

از حدود سه هفته پيش، نيروهای گروه دولت اسلامی عراق و شام موسوم به داعش، همراه با شماری ديگر از گروه‌های شبه نظامی تندرو، حملاتی را به مناطق شمالی عراق آغاز کردند که طی آن، مناطقی از جمله استان نينوا و مرکز آن موصل و همچنين شهر تکريت را تصرف کردند.

گروه داعش که نيروهايش در عراق و سوريه در حال نبرد هستند، اعلام کرده که قصد دارد به سمت بغداد پايتخت عراق و دو استان کربلا و نجف حرکت کند.

مالکی چهارشنبه گذشته گفته بود که نيروهای دولتی موفق شدند راه‌های ارتباطی با استان‌ها را از شبه نظاميان باز پس گيرند و «عمليات آزاد سازی شهرها» آغاز شده است.

آيت‌الله علی سيستانی مرجع بزرگ شيعيان عراق از تمام کسانی که توانايی حمل سلاح دارند، خواسته است برای جنگ عليه داعش داوطلب شوند. پس از آن گزارش شده است هزاران داوطلب شيعه برای جنگ عليه داعش، ثبت نام کرده‌اند.


در همين حال جان کری وزير امور خارجه آمريکا روزهای دوشنبه و سه شنبه در ديدار با مسئولان مختلف عراقی از جمله نوری المالکی و رهبران اقليم خودمختار کردستان، خواستار تشکيل وحدت ملی با حضور همه طوايف و جريان‌های سياسی شد.

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG