لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۴۹

یک دادگاه آمریکایی داماد اسامه بن لادن را مجرم شناخت


تصویری برگرفته از ویدیویی منتسب به سلیمان ابوالغیث
دادگاهی در نیویورک روز چهارشنبه پس از سه هفته محاکمه٬ سلیمان ابو‌الغیث سخنگو و داماد اسامه بن‌لادن رهبر پیشین القاعده را در ارتباط با اتهام‌های تروریستی مربوط مجرم شناخت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دادگاه فدرال نیویورک روز ششم فروردین‌ماه سلیمان ابوالغیث ۴۸ ساله را در رابطه با توطئه برای کشتن آمریکایی‌ها٬ حمایت از القاعده و فراهم کردن تسهیلات برای این گروه مقصر شناخت.

وکیل سخنگوی پیشین القاعده می‌گوید که به این حکم اعتراض خواهد کرد.

سلیمان ابوالغیث که متولد کویت است٬ یک سال پیش در اردن دستگیر و به آمریکا تحویل داده شد.

وی پس از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر القاعده به آمریکا در نوارهای ویدیویی در کنار اسامه بن‌لادن حضور پیدا کرد.

دادگاه، آقای ابوالغیث را متهم کرده است که به عنوان سخنگوی القاعده اقدام به جذب نیرو برای این گروه تروریستی کرده است.

روز چهارشنبه در جریان دادگاه٬ سلیمان ابوالغیث به دفاع از خود پرداخت و همکاری با القاعده برای سازماندهی حملات تروریستی را رد کرد. او گفت هیچ‌گاه به طور رسمی عضو این گروه نبوده است.

وی توضیح داد که ساعاتی پس از حملات ۱۱ سپتامبر اسامه بن‌ لادن را درون غاری در افغانستان دیده است و رهبر القاعده به او گفته است: «ما این حملات را ترتیب دادیم.»

آقای ابوالغیث می‌گوید از طریق گزارش‌های خبری از حملات ۱۱ سپتامبر آگاه شده است.

به گفته وی، در جریان این دیدار بن لادن از او در مورد واکنش احتمالی آمریکا پرسیده است که آقای ابوالغیث گفته است به نظر او آمریکا تا کشتن بن لادن و سرنگون کردن حکومت طالبان در افغانستان آرام نخواهد نشست.

سخنگوی پیشین القاعده می‌گوید بن لادن در واکنش به این اظهارات گفت که آقای ابوالغیث بیش از اندازه بدبین است.

مدت کوتاهی پس از حملات ۱۱ سپتامبر٬ حکومت طالبان در افغانستان توسط آمریکا و متحدانش از میان برداشته شد. نیروهای آمریکایی همچنین در ماه مه سال ۲۰۱۱ اسامه بن‌ لادن‌ را در مخفیگاهیش در پاکستان کشتند.

سلیمان ابوالغیث در دادگاه گفت که یک روز پس از دیدار ۱۱ سپتامبر با رهبر پیشین القاعده٬ نخستین پیام ویدیویی خود را در کنار بن لادن ضبط کرد٬ اما تاکید کرد که هدفش از این پیام ویدیویی جذب نیرو نبوده است و تنها می‌خواسته مسلمانان را ترغیب کند تا مقابل ظلم بایستند.

چند سال پس از واقعه ۱۱ سپتامبر آقای ابوالغیث با فاطمه٬ دختر اسامه بن‌ لادن ازدواج کرد.

مجرم شناخته شدن داماد بن‌لادن می‌تواند حکم حبس ابد به همراه داشته باشد. دادگاه گفته است که میزان مجازات وی را ۱۷ شهریورماه اعلام می‌کند.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG