لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۰۴

استرالیا: مامور سازمان خیریه مسبب مرگ پناهجوی ایرانی در مانوس است


اردوگاه پناهجویان در جزیره مانوس
کمیته مستقل تحقیق استرالیا روز دوشنبه در گزارشی تایید کرد که مرگ یک پناهجوی ایرانی در اردوگاه پناهجویان در پاپو‌آ گینه نو٬ در اثر ضرب و شتم شدید او توسط یکی از کارکنان «سپاه رستگاری»* رخ داده است.

اسکات موریسون وزیر مهاجرت استرالیا٬ پنجم خردادماه با استناد به گزارش کمیته مستقل تحقیق استرالیا درباره خشونت‌های ۲۹ بهمن‌ماه در اردوگاه پناهجویان در جزیره مانوس٬ اظهار کرد که در روز درگیری‌٬ در کنار ماموران پلیس پاپو‌آ گینه نو٬ عده‌ای از اهالی محلی و کارکنان سپاه رستگاری نیز وارد اردوگاه پناهجویان شده‌اند.

در این میان طبق این گزارش رضا براتی٬ پناهجوی ایرانی ساکن این اردوگاه از سوی یکی از کارکنان سپاه رستگاری به قصد کشت از پشت سر با سنگ مورد حمله قرار گرفته است.

آقای موریسون همچنین تاکید کرده است که در کنار این مأمور سپاه رستگاری٬ شماری از ماموران پلیس پاپوآ گینه‌ نو نیز آقای براتی را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

در نهایت این پناهجوی کرد ۲۳ ساله بر اثر ضربات وارد آمده به سرش٬ دچار آسیب مغزی شده و درگذشته است. به گزارش خبرگزاری فرانسه این خشونت‌ها همچنین ۶۹ زخمی برجای گذاشت.

کمیته مستقل تحقیق استرالیا می‌گوید علت دقیق آغاز خشونت‌های کمپ پناهجویان مانوس مشخص نیست٬ اما طبق این گزارش‌ها تنش‌ها در این اردوگاه از مدت‌ها پیشتر به دلیل بی‌اطلاعی پناهجویان از سرنوشتشان و نبود اطلاعات کافی درباره قوانین مهاجرتی استرالیا بالا گرفته بود.

در عین حال به گفته این کمیته میان برخی از پناهجویان و کارکنان محلی اردوگاه نیز خصومت وجود داشته و برخی از پناهجویان با کارکنان محلی «رفتاری توهین‌آمیز و نژادپرستانه» داشتند.

در این گزارش آمده که اعتراض‌ها در این اردوگاه ۲۹ بهمن‌ماه رو به خشونت گذاشته و در جریان این خشونت‌ها آقای براتی که طبق این گزارش مشخص نیست که در این اعتراض‌ها نقش داشته یا نه٬ «به طرز فجیعی» مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

وزیر مهاجرت استرالیا آنچه را که در اردوگاه مانوس رخ داده٬ «وحشتناک٬ غم‌انگیز و ناراحت کننده» دانسته و گفته است که خشونت‌های صورت گرفته در این اردوگاه و آنچه که بر سر آقای براتی آمده هیچ توجیهی ندارد.

به گفته وی مجازات بانیان خشونت در این اردوگاه بر عهده مقام‌های پاپوآ گینه نو است و به همین منظور٬ این گزارش تحویل مقام‌های محلی شده است.

در گزارش کمیته مستقل استرالیا از مقام‌های مسئول خواسته شده است تا هرچه سریع‌تر شرایط اسکان دادن پناهجویان واجد شرایط پناهندگی در استرالیا را فراهم کرده و پناهجویان را به طور کامل در جریان وضعیت پرونده پناهندگیشان قرار دهند. استرالیا می‌گوید به این پیشنهاد‌ها به طور کامل عمل خواهد کرد.

طبق قانون مهاجرت استرالیا که تابستان ۱۳۹۲ اجرایی شد٬ پناهجویانی که سوار بر قایق و به صورت غیرقانونی خود را به خاک یا آب‌های استرالیا می‌رسانند٬ برای بررسی پرونده‌شان و تصمیم‌گیری درمورد اعطا یا عدم اعطای پناهندگی به آن‌ها از سوی استرالیا٬ به جزایر مانوس و نائورو منتقل می‌شوند.

----------------------------------------------
*سپاه رستگاری (The Salvation Army) یک سازمان خیریه بین‌المللی مسیحی است.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG