لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ تهران ۰۹:۵۴

موافقت فیفا با استفاده از حجاب برای فوتبالیست‌های زن


تيم ملی فوتبال بانوان ايران به دليل استفاده از پوششی مغاير با قوانين فيفا در مسابقه با اردن حاضر نشد و بازنده اعلام شد- ۱۳ خردادماه ۱۳۹۰
فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فیفا، روز پنج‌شنبه، ۱۵ تیرماه، پس از پنج سال ممنوعیت حجاب در بازی فوتبال به دلایل ایمنی، در نهایت با استفاده از حجاب برای زنان مسلمان فوتبالیست موافقت کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هیئت بین‌المللی فوتبال، ایفاب، که تنظیم قوانین فوتبال را بر عهده دارد، روز پنج‌شنبه در زوریخ سوئیس با استفاده از حجاب در مسابقات فوتبال موافقت کرد.

این موافقت پس از آن صورت گرفت که کمیته پزشکی فیفا، دو نمونه روسری طراحی شده برای فوتبالیست‌های زن را دارای ایمنی لازم دانسته و تأیید کرد.

هنوز طرح، رنگ و جنس روسری‌ای که مورد قبول نهایی فیفا قرار خواهد گرفت مشخص نشده و ایفاب گفته است که تصمیم نهایی در این مورد در ماه اکتبر، در نشست سالانه ایفاب، گرفته خواهد شد.

در همین حال، به گزارش شبکه خبری سی‌بی‌سی کانادا، یکی از دو نمونه روسری مورد تأیید کمیته پزشکی فیفا، از سوی الهام سید جواد، طراح ایرانی مقیم مونترآل کانادا، طراحی شده است.

فیفا در حالی با استفاده از حجاب برای زنان فوتبالیست موافقت کرده است که پنج سال پیش و در سال ۲۰۰۷، در بیانیه‌ای اعلام کرده بود که استفاده از هر وسیله‌ای که ایمنی ورزشکار را به خطر بیندازد یا بار مذهبی داشته باشد، در مسابقات فوتبال ممنوع است.

در همین راستا، خردادماه سال ۱۳۹۰ و در جریان رقابت‌های مقدماتی المپيک لندن، کنفدراسيون فوتبال آسيا پوشش تیم ملی فوتبال ایران را مغایر با قوانین فیفا دانست و در نهایت تیم ملی ایران در مسابقه مقابل اردن حاضر نشد و به دنبال این اقدام تیم اردن با نتیجه سه بر صفر برنده اعلام شد.

به دنبال ممنوعیت حجاب از سوی فیفا، علی‌بن حسین، شاهزاده اردنی و نایب رئیس فیفا، از یک سال گذشته کمپینی را به راه انداخت تا به استفاده از حجاب برای فوتبالیست‌های زن مسلمان رسمیت بدهد.

در نهایت فیفا با استفاده از حجاب برای فوتبالیست‌های زن موافقت کرد و در عین حال افزود که این تصمیم در نشست عمومی سالانه ایفاب در سال ۲۰۱۴ مورد بازنگری قرار خواهد گرفت.

الهام سید جواد: طراح حجاب برای بانوان ورزشکار مسلمان

سال ۲۰۰۷ پس از از آن‌ که پنج دختر مسلمان تیم تکواندوی مونترآل کانادا، در مسابقات مونترآل به دلیل ایمن نبودن پوشش سر خود، از مسابقات محروم شدند، الهام سید جواد به فکر طراحی حجاب ایمن برای بانوان مسلمان افتاد.

سه تن از ورزشکارانی که سال ۲۰۰۷ از بازی محروم شده بودند، سال ۲۰۱۰ با پوشش طراحی شده از سوی الهام سید جواد وارد میدان مسابقات تکواندوی مونترآل کانادا شده و دو مدال طلا و یک نقره را از آن خود کردند.

این‌ بار نیز به گزارش شبکه خبری سی‌بی‌سی کانادا، فیفا یکی از طرح‌های خانم سید جواد را در دست بررسی دارد.

الهام سید جواد، ۲۹ ساله، به شبکه خبری سی‌بی‌سی کانادا گفته است که روسری طراحی شده‌‌اش برای فوتبال، دارای سیستم آهن‌ربایی است که به راحتی قابل باز و بسته شدن است.

او که خود روسری به سر نمی‌کند، در این گفت‌و‌گو اظهار کرده است: «خیلی متأثر می‌شدم وقتی می‌دیدم که ورزشکاران به خاطر فرهنگ و دین‌شان نمی‌توانند ورزش کنند. بنابراین ایده‌ام این بود که این مشکل را حل کنم.»

خانم سید جواد طراحی حجاب ورزشکاران خود را با نام «ریسپورت‌» به ثبت رسانده است.

در حال حاضر یک نمونه حجابی که الهام سید جواد برای ورزشکاران زن طراحی کرده است در بازار موجود است و از طریق وب‌سایت رسمی «ریسپورت‌آن» نیز به قیمت ۶۰ دلار کانادا به فروش می‌رود.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG