لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۳۵

محمد باقر قالیباف برای سومین بار متوالی شهردار تهران شد


محمدباقر قالیباف نخستین بار سال ۱۳۸۴ به عنوان شهردار تهران مشغول به کار شد.
محمدباقر قالیباف، شهردار فعلی تهران، روز یکشنبه با آرای اکثریت اعضای شورای شهر تهران، بار دیگر به عنوان شهردار پایتخت انتخاب شد. آقای قالیباف و محسن هاشمی، دو گزینه اصلی شهرداری تهران بودند.

به گزارش خبرگزاری‌ مهر، در جلسه روز یکشنبه، ۱۷ شهریور، شورای چهارم شهر تهران تمامی ۳۱ عضو شورا حضور داشتند، که از این میان ۱۶ عضو به محمدباقر قالیباف و ۱۴ نفر به محسن هاشمی رای دادند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، نزدیک به سپاه، یک رای نیز «به دلیل خط خوردگی، به رغم نمایان بودن نام قالیباف، مخدوش اعلام شد».

در ابتدای جلسه روز یکشنبه، آقایان قالیباف و هاشمی به تشریح برنامه‌هایشان پرداختند. به گزارش خبرگزاری فارس، آقای قالیباف برنامه‌های آینده خود را در هفت محور «مدیریت و منابع انسانی، توسعه اجتماعی- فرهنگی، شهری با اصالت و هویتی ایرانی- اسلامی، شهری با عملکردهای ملی و جهانی، شهر پاک، حمل و نقل و ترافیک و شهرداری و معماری» تشریح کرد.

پس از آن در دور اول رای‌گیری هر دو طرف موفق به کسب ۱۵ رای شدند، اما در دور دوم، آقای قالیباف با کسب ۱۶ رای توانست بار دیگر بر مسند شهرداری تهران تکیه بزند.

محمدباقر قالیباف که متولد سال ۱۳۴۰ است، نخستین بار در سال ۱۳۸۴ به عنوان شهردار تهران انتخاب شد و از آن زمان در این سمت باقی مانده است.

وی که دارای مدرک دکترا در رشته جغرافیای سیاسی است، سابقه فرماندهی در قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا، نیروی هوایی سپاه پاسداران و نیروی انتظامی را در کارنامه خود دارد.

آقای قالیباف در دوران ریاست جمهور محمد خاتمی نیز، مدتی به عنوان نماینده وی در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز به کار مشغول بود.

وی سال ۱۳۸۴ و ۱۳۹۲ به عنوان نامزد اصولگرایان در انتخابات ریاست جمهوری به رقابت نشست، سال ۱۳۸۴ با کسب نزدیک به ۱۴ درصد آرا از رسیدن به دور نهایی رقابت‌ها بازماند و سال ۱۳۹۲ نیز پس از حسن روحانی، در مقام دوم قرار گرفت.

سال ۲۰۰۸ میلادی «بنیاد شهرداران» که یک بنیاد بین‌المللی غیر دولتی است، از میان بیش از ۸۰۰ شهردار، آقای قالیباف را به عنوان هشتمین شهردار برتر جهان برگزید.

حال با رای اعضای شورای شهر تهران، محمدباقر قالیباف برای سومین دوره چهارساله، سکان شهرداری تهران را در دست خواهد داشت.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG